Vyliec.sk > Choroby > Rakovina žlčníka

Rakovina žlčníka

Rakovina žlčníkaVšeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom texte s názvom rakovina. Rakovina žlčníka je veľmi nebezpečná forma rakoviny vychádzajúca z buniek steny žlčníka. Žlčník je dutý orgán, ktorý funkčne a anatomicky súvisí s pečeňou. Žlčník je v podstate taký vak, v ktorom sa ukladá žlč tvorená v pečeni. Pri príjme potravy dostane žlčník od nášho tela príkaz sa stiahnuť (kontrahovať) a tak vypudí žlč do žlčovodov a odtiaľ do čreva. Žlč obsahuje niektoré odpadové látky z pečene a hlavne je dôležitá pre správne natrávenie potravy. Žlč sa totiž v tenkom čreve zmieša s tráviacimi enzýmami zo slinivky brušnej a aktivuje ich. Chemický tráviaci proces tukov, bielkovín a cukrov v dutine tenkého čreva tak môže začať. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečby tejto formy rakoviny.

Rakovina žlčníka a jej príčiny


Istých alebo aspoň predpokladaných príčin vzniku rakoviny žlčníka je len niekoľko. Predpokladá sa vplyv obezity a hlavne dlhodobo neliečených žlčníkových kameňov a s tým často spojeného chronického zápalu steny žlčníka (porcelánový žlčník).

Prejavy

Rakovina vzniká zo steny žlčníka a najprv žiadne prejavy nemá. Môžu sa vyskytovať neurčité prejavy nevoľnosti, nechutenstva, hnačiek a zvracania. Pokiaľ nádor svojim rastom utlačí žlčovody, nemôže odtekať žlč s odpadovými látkami a vzniká žltačka, objaví sa tmavý moč a tiež svetlá a mastná stolica. Žlčové kyseliny sa nemôžu spolu so žlčou vylúčiť z tela a hromadia sa v koži, čo spôsobuje svrbenie.

Žltačka je spôsobená tým, že pri uzávere žlčových ciest sa odpadová látka bilirubín (vzniknutá rozpadom krvného farbiva hemoglobínu) nemôže z tela žlčou vylúčiť, ukladá sa v tkanivách a zafarbí kožu a sliznice do žlta. Náhle vzniknutá nebolestivá žltačka u staršieho človeka je preto extrémne závažný príznak, ktorý sa vyskytuje ako u rakoviny žlčníka, tak u rakoviny pankreasu. Porucha odtoku žlče zvyšuje riziko vzniku zápalov žlčových ciest.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Lekár pojme podozrenie najmä pri náhlom nebolestivom zožltnutí. Pri starostlivom prehmataní brucha v oblasti žlčníka možno väčší nádor nahmatať ako nebolestivý útvar. K presnejšej diagnóze pomôže napríklad ultrazvuk brucha, CT vyšetrenie, alebo ERCP. ERCP je vyšetrenie zdanlivo podobné gastroskopii. Cez ústa sa do tráviacej trubice vsunie elastická hadica.

U ERCP sa zasunie až do tenkého čreva a odtiaľ sa vysunie špeciálny vodič do žlčovodu. Týmto vodičom sa potom do žlčovodu vypustí kontrastná látka a lekár na röntgene uvidí žlčové cesty a ich nepravidelnosti, zúženie a pod. Pomocou ERCP sa niekedy dajú získať vzorky na cytologické vyšetrenie, ktoré môže preukázať prítomnosť nádorových buniek.

Prevencia

Rakovina žlčníka a najlepšou prevenciou pred ňou, je nebyť obézny, pri akýchkoľvek problémoch so žlčníkom vyhľadať lekára a nebrániť sa včasnej chirurgickej liečbe žlčníkových kameňov. Množstve prípadov rakoviny žlčníka sa však zabrániť nepodarí.

Rakovina žlčníka a jej liečba

Najlepšie je liečba chirurgická, ktorá v ranom štádiu môže pacientovi zachrániť život. Je nutné odstrániť žlčník a niekedy aj okolité anatomické štruktúry vrátane žlčových ciest. Odtok žlče sa potom umožní vytvorením spojky medzi ponechanými zvyškami žlčových ciest a črevom. V pokročilých štádiách sa využíva aj chemoterapia a vzácne aj ožarovanie. Ak má pacient žltačku z utlačenia žlčovodov nádorom a je v štádiu, kedy už nie je nádor chirurgicky liečiteľný, je snaha mu aspoň zlepšiť kvalitu zostávajúceho života a pomocou ERCP sa mu zúžené žlčové cesty roztiahnu špeciálnym stentom (trubičkou). Život mu to nepredĺži, ale zmizne mu žltačka a bude sa mu lepšie tráviť. V prípadoch, keď toto nie je možné, možno nasondovať žlčové cesty vpichom dutej ihly cez kožu zvonku (perkutánna transhepatálna cholangiografia) a zaistiť odtok žlče týmto smerom (perkutánna transhepatálna drenáž). Dodajme, že prognóza prežitia u pokročilej rakoviny žlčníka je veľmi zlá, je to dosť podobná situácii u rakoviny pankreasu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-zlucniku

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.