Porcelánový žlčník

Porcelánový žlčníkPorcelánový žlčník je ochorenie, ktorého príčina vzniku nie je celkom jasná a  ktoré svojho nositeľa nejako výrazne neobťažuje a môže byť len náhodným nálezom. Jeho vzťah k rakovine žlčníka však podceňovať nemožno.

Aké sú príčiny vzniku tohto nenápadného ochorenia? Dá sa vôbec liečiť a ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny porcelánového žlčníka


Podstatou poruchy je ukladanie vápnika v stene žlčníka (tzv. kalcifikácia). Dôvod nie je jasný, môže však súvisieť s dlhodobou prítomnosťou žlčových kameňov. Vplyv na vznik tohto ochorenia má aj chronický zápal steny žlčníka (chronická cholecystitída). Prečo sa porcelánový žlčník rozvinie iba u niektorých pacientov s kameňmi a chronickou cholecystitídou však opäť nie je presne zistené.

Prejavy

Prejavy bývajú nenápadné, môžu sa objaviť pocity ťažkého žalúdka a nevoľnosť po jedle, niekedy aj občasné zvracanie. Dôležitý je fakt, že neliečenie ochorenia je spojené s vyšším rizikom vzniku rakoviny žlčníka, čo je jedna z najnebezpečnejších foriem rakoviny vôbec.

Diagnostika

Diagnostiku môžme urobiť z röntgenu brucha, na ktorom je porcelánová stena žlčníka viditeľná. Ešte lepšia je zhrubnutá stena s kalcifikáciami viditeľná na ultrazvuku brucha alebo na CT vyšetrení brucha.

Liečba

Pri náleze porcelánového žlčníka sa bez ohľadu na ťarchu jeho prejavov odporúča jeho odstránenie klasickým chirurgickým zákrokom (cholecystektómii).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Bio a Raw potraviny

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/porcelanovy-zlucnik

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.