Úvod / Choroby / Porcelánový žlčník

Porcelánový žlčník

Porcelánový žlčníkPorcelánový žlčník je ochorenie, ktorého príčina vzniku nie je celkom jasná a  ktoré svojho nositeľa nejako výrazne neobťažuje a môže byť len náhodným nálezom. Jeho vzťah k rakovine žlčníka však podceňovať nemožno.

Aké sú príčiny vzniku tohto nenápadného ochorenia? Dá sa vôbec liečiť a ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Podstatou poruchy je ukladanie vápnika v stene žlčníka (tzv. Kalcifikácia). Dôvod nie je jasný, môže však súvisieť s dlhodobou prítomnosťou žlčových kameňov. Vplyv na vznik tohto ochorenia má aj chronický zápal steny žlčníka (chronická cholecystitída).

Prečo sa porcelánový žlčník rozvinie iba u niektorých pacientov s kameňmi a chronickou cholecystitídou však opäť nie je presne zistené.

Prejavy:

Prejavy bývajú nenápadné, môžu sa objaviť pocity ťažkého žalúdka a nevoľnosť po jedle, niekedy aj občasné zvracanie. Dôležitý je fakt, že neliečenie ochorenia je spojené s vyšším rizikom vzniku rakoviny žlčníka, čo je jedna z najnebezpečnejších foriem rakoviny vôbec.

Diagnostika:

Diagnostiku môžme urobiť z röntgenu brucha, na ktorom je porcelánová stena žlčníka viditeľná. Ešte lepšia je zhrubnutá stena s kalcifikáciami viditeľná na ultrazvuku brucha alebo na CT vyšetrení brucha.

Liečba:

Pri náleze porcelánového žlčníka sa bez ohľadu na ťarchu jeho prejavov odporúča jeho odstránenie klasickým chirurgickým zákrokom (cholecystektómii).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *