Tmavý moč

Tmavý močTmavý moč je pomerne častým nálezom. Za istých okolností sa môže jednať o úplne normálnu vec, inokedy môže súvisieť s ochoreniami močových ciest alebo iných orgánov. Pozrite si článok aké môžu byť rozličné príčiny tohto stavu a ako tmavý moč diagnostikovať?

Tmavý moč a jeho príčiny:


1. Hustý moč

Tmavá farba moču zvyčajne sprevádza nízky príjem tekutín a dehydratáciu. V takom prípade obličky vylučujú odpadové látky len s minimálnym množstvom vody, moč je zahustený a tmavý.

Ľudia s dostatočným príjmom tekutín mávajú moč zriedený a svetlý.

2. Krv v moči a tmavý moč

Malá prímes krvi v moči môže viesť k jeho tmavému zafarbeniu. K zafarbeniu stačí aj minimálne množstvo krvi.

Všetky príčiny tohto nálezu sú podrobnejšie spracované v príslušnom článku.

3. Choroby pečene a žlčových ciest

V pečeni sa spracováva farbivo bilirubín, ktoré vzniká rozpadom červených krviniek. Úprava spočíva v tzv. konjugácii, po ktorej sa bilirubín stane rozpustným vo vode (tj. v moči aj žlči).

Tento konjugovaný bilirubín sa potom vylučuje do žlče a so žlčou odchádza do čreva.

Ak dôjde k poruche vylučovania bilirubínu do žlče alebo k poruchám odtoku žlče, hromadí sa bilirubín v tele a to spôsobí žltačku.

Konjugovaný bilirubín, ktorý neodchádza žlčou z tela, sa túla v krvných cievach, až sa dostane do obličiek a odtiaľ do moču. Moč je potom konjugovaným bilirubínom a je zafarbený tmavo.

Medzi choroby, ktorých sa to týka, patria infekčné choroby pečene (hepatitídy), cirhóza pečene (bez ohľadu na jej vyvolávajúcu príčinu) a uzávery žlčových ciest žlčovými kameňmi, nádorom žlčníka, či nádorom pankreasu, ktoré spôsobia poruchu odtoku žlče.

4. Lieky a potraviny

Niektoré lieky môžu spôsobiť tmavé sfarbenie moču, napríklad fenazopyridin. Z potravín sa udáva sfarbenie moču po čučoriedkach alebo červenej repe.

5. Myoglobín

Táto zlúčenina sa nachádza v svalových vláknach a jej prítomnosť v moči označujeme ako myoglobinúriu.

Ak dôjde k masívnemu poškodeniu a rozpadu svalov (odborne rabdomyolýza), uvoľní sa z nich myoglobín a krvným riečiskom sa dostáva do obličiek.

Poškodzuje ich tkanivo, môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek a ďalej mení farbu moču na tmavohnedú.

6. Alkaptonúria

Pre úplnosť je nutné spomenúť aj túto vrodenú genetickú poruchu, ktorá spôsobí tmavnutie moču pri kontakte so vzduchom.

Tmavý moč a jeho diagnostika

Pre diagnózu je vhodné zistiť, či dotyčný (-á) dostatočne pije. Ďalej je vhodné vyšetriť moč a zistiť jeho hustotu, prítomnosť krvi, baktérií a pod. Krvné odbery umožňujú určiť hodnotu bilirubínu a pečeňových testov.

Choroby pečene a žlčových ciest (najmä nádory v týchto oblastiach) potom možno zistiť aj pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, či CT vyšetrenie brucha) alebo pomocou MRCP a ERCP.

Vyšetrenie dolných močových ciest vrátane močového mechúra umožňuje cystoskopia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tmava-moc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button