Vyliec.sk > Choroby > Myoglobinúria

Myoglobinúria

MyoglobinúriaMyoglobinúria je odborný termín, ktorý označuje stavy, pri ktorých sa v moči nachádza zlúčenina myoglobín. Myoglobín sa za normálnej situácie nachádza v svalových vláknach kostrovej svaloviny, (funguje ako zásoby kyslíka).

Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné informácie sa dočítate z nasledujúceho článku.

Myoglobinúria a jej príčiny


Hlavnou príčinou myoglobinúrie je poškodenie svalov, ktoré sa začnú rozpadávať a uvoľňovať myoglobín do krvi, odkiaľ sa obličkami filtruje do moču.

Odborne sa rozpad svalov označuje ako rabdomyolýza a o príčinách tohto stavu (nadmerná fyzická námaha, zápaly svalov, ťažké úrazy, statíny a pod.) si môžete prečítať v príslušnom článku.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Myoglobinúria sa sama o sebe prejaví len sfarbením moču dotmava. Problém je však v tom, že myoglobín obličky "upcháva", zhoršuje ich funkciu a môže ľahko vyvolať akútne zlyhanie obličiek so všetkými prejavmi a komplikáciami.

Okrem toho môžu byť prítomné príznaky súvisiace s rozpadom svalov ako je zvýšená teplota, svalová slabosť a svalová bolesť.

Diagnostika

Na prvý pohľad je vidieť zmena farby moču, myoglobín a jeho množstvo možno dokázať vyšetrením vzorky moču v biochemickom laboratóriu. Okrem určenia prítomnosti myoglobínu v moči musíme poznať aj tzv. obličkové parametre v krvi (urea, kreatinín), aby sme boli schopní stanoviť prítomnosť a závažnosť zlyhávania obličiek. Ďalej je nutné zistiť príčinu rabdomyolýzy.

Liečba

Základom terapie je dostatočná hydratácia, ideálne pomocou infúzií. Dostatočné zavodnenie obličiek umožní udržať ich funkciu a zníži riziko ich akútneho zlyhania. Pokiaľ k nemu predsa len dôjde, je potrebné začať dočasnú dialýzu a pokračovať v nej do doby, než sa obličky spamätajú.

Súbežne s touto liečbou myoglobinúrie je nutné riešiť stav, ktorý viedol k vyvolávajúce rabdomyolýze, ak je to však možné. Ak pacient užíva liek zo skupiny statínov, musí byť tento ihneď vysadiť.

Myoglobinúria

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.