Úvod / Choroby / Myoglobinúria

Myoglobinúria

MyoglobinúriaMyoglobinúria je odborný termín, ktorý označuje stavy, pri ktorých sa v moči nachádza zlúčenina myoglobín. Myoglobín sa za normálnej situácie nachádza v svalových vláknach kostrovej svaloviny, ( funguje ako zásoby kyslíka).

Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko potrebné informácie sa dočítate z nasledujúceho článku.

Myoglobinúria a jej príčiny:


Hlavnou príčinou myoglobinúrie je poškodenie svalov, ktoré sa začnú rozpadávať a uvoľňovať myoglobín do krvi, odkiaľ sa obličkami filtruje do moču.

Odborne sa rozpad svalov označuje ako rabdomyolýza a o príčinách tohto stavu (nadmerná fyzická námaha, zápaly svalov, ťažké úrazy, statíny a pod.) si môžete prečítať v príslušnom texte.

Prejavy:

Myoglobinúria sa sama o sebe prejaví len sfarbením moču dotmava. Problém je však v tom, že myoglobín obličky "upcháva", zhoršuje ich funkciu a môže ľahko vyvolať akútne zlyhanie obličiek so všetkými prejavmi a komplikáciami.

Okrem toho môžu byť prítomné príznaky súvisiace s rozpadom svalov ako je zvýšená teplota, svalová slabosť a svalová bolesť.

Diagnostika:

Na prvý pohľad je vidieť zmena farby moču, myoglobín a jeho množstvo možno dokázať vyšetrením vzorky moču v biochemickom laboratóriu. Okrem určenia prítomnosti myoglobínu v moči musíme poznať aj tzv. obličkové parametre v krvi (urea, kreatinín), aby sme boli schopní stanoviť prítomnosť a ťarchu zlyhávania obličiek. Ďalej je nutné zistiť príčinu rabdomyolýzy.

Liečba:

Základom terapie je dostatočná hydratácia, ideálne pomocou infúzií. Dostatočné zavodnenie obličiek umožní udržať ich funkciu a zníži riziko ich akútneho zlyhania. Pokiaľ k nemu predsa len dôjde, je potrebné začať dočasnú dialýzu a pokračovať v nej do doby, než sa obličky spamätajú.

Súbežne s touto liečbou myoglobinúrie je nutné riešiť stav, ktorý viedol k vyvolávajúce rabdomyolýze, ak je to však možné. Ak pacient užíva liek zo skupiny statínov, musí byť tento ihneď vysadiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *