Zápaly svalov (myozídy)

Zápaly svalovZápaly svalov (odborne myozitídy) nepatria medzi bežné ochorenia. Niektoré zápaly „len“ spôsobujú ťažkosti, iné môžu byť veľmi závažné a môžu ohroziť postihnutého človeka na živote.

Aké sú príčiny vzniku týchto zápalov, ako sa prejavujú ako ich liečiť a diagnostikovať? Všetko čo o tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

 Zápaly svalov a ich príčiny:


1. Autoimunitné choroby

Existuje veľa imunitne podmienených chorôb, ktoré môžu spôsobiť zápalové poškodenie svalov, vyvolávateľom je v týchto prípadoch náš vlastný imunitný systém.

Príkladom týchto chorôb je polymyozitídy a dermatomyozitída.

2. Statíny

Tieto lieky na vysoký cholesterol spôsobujú statinovú myopatiu s poškodením svalov.

Mechanizmus poškodenia je zrejme komplexný a zápal nie je jeho jediným princípom, väčšinou ide o nezávažné stavy, ktoré si však vynútia vysadenie statínu.

3. Infekčné zápaly

Nejde našťastie o častú príčinu zápalu svalov. Infekcia svalov prebieha obvykle v rámci flegmóny mäkkých tkanív, ktorú typicky spôsobujú streptokoky.

Stav býva sprevádzaný vysokou horúčkou, potením, zadýchanosťou a prípadne aj známkami otravy krvi.

Úmrtnosť je vysoká a v prípade postihnutia končatiny môže byť jediným riešením jej neodkladná amputácia.

Pozn: Úplne špeciálnou kapitolou sú zápaly srdcového svalu (myokarditída).

Prejavy

Záleží na konkrétnej chorobe. Väčšina zápalov svalov sa prejavuje svalovou slabosťou a bolesťami svalov, pri dlhodobom priebehu sa môže objaviť zmenšovanie objemu svalovej hmoty.

Ťažké formy zápalu môžu byť však spojené s nebezpečným rozpadom svalových vlákien (rabdomyolýza) a uvoľňovaním látky známej ako myoglobín zo svalov do krvi.

V obličkách sa myoglobín filtruje do moču (myoglobinúria), poškodzuje obličky a môže vyvolať ich akútne zlyhanie.

Zápaly svalov a ich diagnostika

Okrem vlastných prejavov je dôležité urobiť krvný odbery, kde zistíme vyššiu hladinu kreatínkinázy (CK), čo je enzým uvoľňovaný z odumierajúcich svalových vlákien.

Niektoré laboratória vedia zistiť aj zvýšenú hladinu myoglobínu v krvi, ale to je menej dostupné vyšetrenie.

Ďalšie vyšetrenia smerujú na zistenie príčiny svalového zápalu, čo môže zahŕňať elektromyografiu a biopsiu svalu s histologickým vyšetrením vzorky na určenie charakteru zápalového procesu.

U infekčných zápalov je veľmi vysoká hodnota CRP v krvi a rozsah postihnutia svaloviny infekčným procesom sa hodnotí pomocou zobrazovacích metód (napr. CT vyšetrenie).

Liečba

Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Infekčné stavy liečime pomocou antibiotík, v prípade ohrozenia života môže byť potrebná aj amputácia postihnutej končatiny.

U neinfekčných stavov ide o odstránenie vyvolávajúcej príčiny (vysadenie statínov, podávanie imunosupresív a pod.). Viac si môžete prečítať v článkoch venovaných jednotlivým chorobám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanety-svalu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button