Vyliec.sk > Choroby > Flegmóna

Flegmóna

FlegmónaFlegmóna znamená neohraničú agresívne sa šíriacu infekciu mäkkých tkanív tela. Väčšinou hovoríme o flegmóne končatín aj niektorých orgánov. Z hľadiska hnisavých infekčných ochorení kože môžeme flegmónu chápať ako komplikáciu ostatných chorôb z tejto skupiny. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Flegmóna a jej príčiny


Najčastejším pôvodcom flegmonózneho zápalu kože a hlbšie uložených tkanív vrátane svalov sú baktérie zo skupiny streptokokov. Zatiaľ čo u stafylokokov je väčšia šanca na vznik ohraničenej infekcie, streptokoky majú tendenciu sa viac šíriť.

Flegmóna môže vzniknúť po prieniku streptokokov do zdravej kože (napr. pri poranení) alebo sa rozvinúť z inej už prítomnej streptokokovej kožnej infekcie (napr. ruža). K rozvoju flegmóny budú náchylnejší ľudia s oslabenou imunitou.

Prejavy

Postihnutá časť tela (typicky dolná končatina) je opuchnutá a začervenaná, hmatom býva teplá a výrazne bolestivá. V hĺbke sa môžu vytvárať ložiská s hnisom. Proces je sprevádzaný horúčkou a celkovými prejavmi infekcie. Flegmóna je stav veľmi nebezpečný, ktorý môže ľahko prejsť do otravy krvi, ktorá môže chorého ľahko usmrtiť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Flegmonózny zápal môžeme spoznať už pri fyzikálnom vyšetrení, dôležité je aj vyšetrenie krvi, kde nájdeme zvýšené množstvo bielych krviniek a výraznejšie zvýšené CRP.

Liečba

Pacient s flegmónou by mal byť hospitalizovaný, mali by mu byť nasadené antibiotiká intravenózne a podávané infúzie k udržaniu vnútorného prostredia. U vážnejších prípadov je nezriedka nutná chirurgická revízia postihnutých tkanív, vypustenie hromadiaceho sa hnisu a zabezpečenie drenáže (tj. odtoku hnisu).

Ak nemožno situáciu vyriešiť inak, potom sa musí flegmónou postihnuté tkanivo úplne odstrániť, v prípade končatiny to znamená jej amputáciu.

Flegmóna

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.