Bolesť nôh

bolesť nôhBolesť nôh je veľmi častým problémom, ktorý trápi množstvo ľudí. Môže sa jednať o banálne príčiny, niekedy však ide o prejav vážneho stavu, ktorý môže ohrozovať existenciu celej končatiny.

Bolesť nôh a jej príčiny:


Pomerne logicky platí, že bolesti môžu vychádzať z chorôb všetkých základných tkanív dolných končatín – tepien, žíl, svalov, nervov a kostí.

1. Svalové kŕče

Postihujú častejšie ženy a obvyklou príčinou je nedostatok horčíka. Svalové kŕče bývajú sprevádzané nepríjemnými bolesťami. Nejedná sa o vážny stav, pomáhajú masáže a eventuálne doplnky stravy obsahujúce horčík. V prípade ťažších kŕčov nereagujúcich na túto liečbu je pochopiteľne možné pátrať po iných príčinách (pozri. článok venovaný kŕčom).

2. Žilová nedostatočnosť

Narušená funkcia žilového systému dolných končatín je zvyčajne spojená s pocitom ťažkých nôh, bolesťami, eventuálne opuchy nôh. Povrchové žily bývajú väčšinou rozšírené a vidíme ich ako tzv. varixy. O ich liečbe si prečítajte v príslušnom článku, spočíva v podávaní liekov a používaní elastických kompresných pančúch. Ťažké formy žilovej nedostatočnosti môžu viesť k vzniku vredov predkolenia, ktoré môžu pochopiteľne bolieť tiež (najmä pri ich ošetrovaní).

3. Žilová trombóza

Vznik zrazenín v hlbokých žilách dolnej končatiny sa prejaví bolesťou, opuchom a eventuálne fialovým zafarbením jednej z končatín. Stav je nutné liečiť pomocou liekov na riedenie krvi, jeho najvážnejšia akútna komplikácia je pľúcna embólia.

4. Bakerova cysta

Bakerova cysta je útvar ohraničený membránou, ktorý sa vytvára v podkolennej oblasti. Podstatou vzniku je chronický zápal, ktorý môže sprevádzať úrazy kolena a potom tiež zápalové ochorenia kĺbov čo spôsobuje bolestivosť v podkolennej časti postihnutej končatiny. Viac si prečítajte v článku venovanom Bakerovej cyste.

5. ICHDK

Ischemická choroba dolných končatín súvisí s ochorením tepien, kedy dochádza k ich zužovaniu procesom aterosklerózy. Táto choroba je typická bolesťami nôh, ktoré vznikajú pri chôdzi a mizne po zastavení a pri odpočinku (odborne klaudikačné bolesti). Bolesť nôh je spôsobená nedokrvením tkanív nohy pri námahe, lebo ich zúžené tepny nedokážu vyživovať. Ak sa bolesti objavia už v pokoji, potom hovoríme o kritickej končatinové ischémii. ICHDK je nutné komplexne liečiť, pretože jej najťažšie formy môžu viesť k nutnosti amputovať končatinu.

6. Náhly tepnový uzáver

Toto je pre končatinu smrteľne nebezpečný stav, pri ktorom dôjde k náhlemu upchatiu tepny krvnou zrazeninou. Postihnutá môže byť tepna už zúžená pri ICHDK, ale aj tepna úplne zdravá. Krvná zrazenina môže vzniknúť priamo v mieste uzáveru, alebo vzniká inde v tele a krvný prúd ju donesie do niektorej z tepien na dolnej končatine. Typicky je postihnutá iba jedna noha, objaví sa krutá bolesť, vymiznutie pulzu, zblednutie končatiny a eventuálne aj poruchy citlivosti alebo hybnosti. Stav sa musí urgentne riešiť obnovením prietoku krvi, inak hrozí strata končatiny pod miestom uzáveru.

7. Polyneuropatia

Toto je pomerne častá skupina porúch, kedy dochádza k poškodeniu dlhých nervov v tele, typicky na dolných končatinách. Príčina mnohokrát nie je zistiteľná, často ide o poškodenie nervov alkoholom či cukrovkou a polyneuropatia môže niekedy sprevádzať aj nádorové procesy. Polyneuropatia sa prejavuje rôznymi nepríjemnými vnemami ako sú bolesti, pocity pálenia alebo brnenia končatín, klasicky sú tieto pocity najsilnejšie v okrajových častiach končatín. Dôležitým vyšetrovacím postupom je EMG vyšetrenie, liečba je však zložitá. Snažíme sa liečiť vyvolávajúcu príčinu, pokiaľ ju poznáme. Inak v liečbe používame rôzne vitamíny, ich efekt je však sporný.

8. Ruža

Toto je infekčné ochorenie tkanív dolnej končatiny, ktoré spôsobujú baktérie zo skupiny streptokokov a spôsobuje výraznú bolesť nôh. Postihnutá dolná končatina opuchne, je začervenaná a bolestivá. Celé je to podobné hlbokej žilovej trombóze, preto je vhodné vykonať ultrazvuk žíl, ktorý ju vylúči. Infekčný proces sa lieči antibiotikami, má však tendenciu sa opakovane vracať.

9. Ploché nohy

Strata nožnej klenby môže viesť k zvýšeniu dotykovej plochy nohy s podložkou. Ťažké formy plochých nôh môžu nepríjemne bolieť pri státí aj pri chôdzi.

10. Ostroha na päte

Kostné výrastky na pätnej kosti spôsobujú nepríjemnú bolesť nôh v mieste postihnutej päty. Súvisia s preťažovaním päty a môžu sa liečiť ožarovaním.

11. Choroby šliach

Zápaly šliach na dolných končatinách (najmä na lýtku) môžu spôsobiť bolesti dolných končatín, ktoré môžu pripomínať príznaky hlbokej žilovej trombózy. Podobné ťažkosti môžu vzniknúť pri pretrhnutí šľachy – na nohe sa typicky jedná o Achillovu šľachu.

12. Úrazy

Najrôznejšie úrazy, natiahnutia svalov, poškodenie väzov a samozrejme zlomeniny sú pochopiteľne zdrojom bolesti nôh tiež, ale nebudeme sa im príliš venovať. Sú síce veľmi časté, ale spadajú skôr do oblasti záujmu ortopédov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolesti-nohou-priciny

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.