Úvod / Choroby / Pretrhnutie Achillovej šľachy

Pretrhnutie Achillovej šľachy

Pretrhnutie Achillovej šľachyPretrhnutie Achillovej šľachy ("pretrhnutie achilovky") je jedným z najčastejších prípadov roztrhnutia šliach. Achillova šľacha sa tiahne po zadnej strane lýtka a spája kosť pätnú so svalmi lýtka.

Ako sa prejavuje pretrhnutie Achillovej šľachy? Je jej liečba zložitá a náročná? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Asi najčastejšou príčinou je opakované namáhanie Achillovej šľachy pri cvičení alebo fyzickej aktivite. Samotné pretrhnutie Achillovej šľachy môže predchádzať opakovaným zápalom šľachy. Vyššie riziko je u starších ľudí a u fyzicky netrénovaných jedincov.

Prejavy:

K prasknutiu a pretrhnutiu šľachy zvyčajne dochádza pri fyzickej aktivite. Pri pretrhnutí sa môže objaviť pocit, že niečo prasklo v lýtku, ktorý je nasledovaný bolesťou nohy. V mieste pretrhnutej šľachy na zadnej strane lýtka sa objaví opuch a modrina. Pri chôdzi sa bolesť zhoršuje a je oslabená sila zadných svalov lýtka postihnutého človek.

Diagnostika:

Diagnózu väčšinou určí ortopéd na základe fyzikálneho vyšetrenia a anamnézy ťažkostí. Súčasťou vyšetrenia môže byť aj ultrazvuk žil na postihnuté končatine, aby sa vylúčila prítomnosť podobne sa prejavujúce hlbokej žilovej trombózy.

Liečba:

Možný je konzervatívny postup s podávaním liekov proti bolesti a fixáciou postihnutého lýtka, aby mohla šľacha zrásť. Prednosť sa však dáva operačnému prístupu, keď lekár pri zákroku nájde oba konce šľachy a spojí ich dohromady. Po operácii sa musí noha imobilizovať sadrou, aby sa predišlo prasknutiu nedávno zošitej šľachy. Imobilizácia je následne nahradená opatrnou rehabilitáciou.

Vzhľadom k vyššiemu riziku vzniku hlbokej žilovej trombózy po operačnom zákroku sa imobilnej končatine na dočasnú dobu predpisujú lieky na riedenie krvi v preventívnej dávke (väčšinou nízkomolekulárne heparíny).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *