Vyliec.sk > Choroby > Ostroha na päte

Ostroha na päte

ostroha na päteOstroha na päte je pomerne častým problémom, s ktorým ľudia navštevujú ortopedické ambulancie. Presnejšie povedané ide o kostný výbežok, ktorý vyrastá z pätnej kosti a tým pripomína jazdeckú ostrohu. Ako tento výbežok vzniká a prečo? Ako ho diagnostikovať a ako sa ho zbaviť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku ostrohy na päte


Vznik problému nazývaného ako ostroha na päte väčšinou súvisí s preťažovaním päty a nosením tesnej obuvi. Trvajúce zaťaženie a tlak postupne pôsobí na ukladanie vápnika, tvorbu kostnej hmoty a tým vznik a rast ostrohy.

Príznaky

Ostroha spôsobuje bolesti nohy v mieste päty, ktorá sa zhoršuje pri záťaži. V pokoji bolesť vymizne, ale o to horšie je po začatí ďalšieho pohybu. Problémy bývajú najhoršie ráno, keď sa človek postaví na nohy. Chôdza v obuvi a beh môžu byť nepríjemné až úplne vylúčené.

Diagnostika

V prípade ťažkostí možno ostrohu jednoducho nájsť pomocou röntgenového vyšetrenia postihnutej päty.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Lieky na bolesť a nesteroidné protizápalové lieky môžu zmierniť ťažkosti, ale už vytvorená ostroha nezmizne. V terapii sa pomerne bežne vykonáva opakované ožarovanie ostrohy.

Modernou liečbou je tzv. rázová vlna, kedy je tkanivo ostrohy postupne ničené pomocou zvukových vĺn s vysokou energiou. Liečba rázovou vlnou môže chvíľu trochu bolieť, ale na druhej strane znamená nulovú radiačnú záťaž. Ako súčasť terapie je vhodná rehabilitácia správnej chôdze a používania ortopedických vložiek do topánok, ktoré upravujú zaťaženie päty.

Ostroha na päte

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.