Úvod / Choroby / Ostroha na päte

Ostroha na päte

ostroha na päteOstroha na päte je pomerne častým problémom, s ktorým ľudia navštevujú ortopedické ambulancie. Presnejšie povedané ide o kostný výbežok, ktorý vyrastá z pätnej kosti a tým pripomína jazdeckú ostrohu. Ako tento výbežok vzniká a prečo? Ako ho diagnostikovať a ako sa ho zbaviť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku ostrohy na päte


Vznik problému nazývaného ako ostroha na päte väčšinou súvisí s preťažovaním päty a nosením tesnej obuvi. Trvajúce zaťaženie a tlak postupne pôsobí na ukladanie vápnika, tvorbu kostnej hmoty a tým vznik a rast ostrohy.

Príznaky

Ostroha spôsobuje bolesti nohy v mieste päty, ktorá sa zhoršuje pri záťaži. V pokoji bolesť vymizne, ale o to horšie je po začatí ďalšieho pohybu. Problémy bývajú najhoršie ráno, keď sa človek postaví na nohy. Chôdza v obuvi a beh môžu byť nepríjemné až úplne vylúčené.

Diagnostika

V prípade ťažkostí možno ostrohu jednoducho nájsť pomocou röntgenového vyšetrenia postihnutej päty.

Liečba

Lieky na bolesť a nesteroidné protizápalové lieky môžu zmierniť ťažkosti, ale už vytvorená ostroha nezmizne. V terapii sa pomerne bežne vykonáva opakované ožarovanie ostrohy.

Modernou liečbou je tzv. rázová vlna, kedy je tkanivo ostrohy postupne ničené pomocou zvukových vĺn s vysokou energiou. Liečba rázovou vlnou môže chvíľu trochu bolieť, ale na druhej strane znamená nulovú radiačnú záťaž. Ako súčasť terapie je vhodná rehabilitácia správnej chôdze a používania ortopedických vložiek do topánok, ktoré upravujú zaťaženie päty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *