Nehmatateľný pulz

Nehmatateľný pulz je vždy nutné považovať za varovný príznak. Môže byť prítomný pri závažných stavoch spojených so zlyhávaním obehu a okrem toho tiež s ochoreniami tepien.
Pulz, ktorý meriame, vzniká na základe srdcových sťahov vypudzujúcich krv z ľavej komory do tepien v organizme. Pulz môžeme teoreticky hmatať na každej tepne, ktorá je dostatočne blízko povrchu tela.
Väčšinou meranie pulzu robíme na zápästí (pohmat arteria radialis) alebo na krku (pohmat krkavice).
Špeciálni cievni lekári často hmatajú pulz v slabinách, v kolennej jamke a za vnútorným členkom, čím orientačne kontrolujú priechodnosť tepien na dolných končatinách.
Nehmatateľný pulz a jeho príčiny:
1. Závažné poruchy rytmu
Každá porucha rytmu, ktorá vyradí činnosť srdca ako pumpy, vedie k vymiznutiu pulzácie na tepnách a pulz je úplne nehmatateľný.
Typickým príkladom je fibrilácia komôr. Podobné poruchy rytmu väčšinou vedú k rýchlej poruche vedomia a vyžadujú neodkladné začatie resuscitácie.
2. Srdcová tamponáda
Nehmatateľný pulz môže spôsobiť aj utlačenie srdca pôsobením vonkajšieho tlaku (krv v osrdcovníku, veľké množstvo v osrdcovníku sprevádzajúce perikarditídu, apod.).
Srdce sa prestane účinne kontrahovať a to vedie k oslabeniu a následnému vymiznutiu pulzu. Teoreticky možno vykonať punkciu osrdcovníka s vypustením tekutiny, ale reálne je tento stav prakticky vždy smrteľný.
3. Šokové stavy
Ťažké šokové stavy vedú k zlyhaniu srdcového obehu a pulz u nich môže byť výrazne oslabený alebo úplne nehmatateľný.
4. Ischemická choroba dolných končatín
Jedná sa o relatívne častú príčinu vymiznutia pulzácie na dolných končatinách, zatiaľ čo pulz na horných končatinách je viac menej normálny.
Stav je spôsobený zužovaním a uzatváraním tepien procesom aterosklerózy.
5. Útlak podkľúčnej tepny
Ak je podkľúčna tepna zúžená, môže dôjsť k nehmatateľnému pulzu na príslušnej hornej končatine. Útlak podkľúčnej tepny môže byť spôsobený napríklad vrodeným nadbytočným rebrom alebo Pancoastovým tumorom.
6. Disekcia aorty
Tento stav znamená situáciu, pri ktorej sa krv v aorte dostane do jej steny a tadiaľ sa pozdĺžne šíri v smere alebo proti smeru toku krvi.
V stene aorty tak vzniká akési druhé lumen (dutina) a to môže utlačiť tepny odstupujúce z aorty. Na utlačených tepnách vymizne pulz, hoci na ostatných tepnách je prítomný.
Disekcia aorty je extrémne závažný stav s vysokou úmrtnosťou.
7. Vaskulitídy
Tieto zápalové ochorenia postihujúce tepny patria medzi autoimunitné ochorenia. Mnohé z nich napádajú veľké tepny, spôsobujú vznik zúženia, aneuryziem a uzáverov.
Na takto postihnutých tepnách je pochopiteľne nehmatateľný pulz.
8. Kompartment syndróm
Tento syndróm sa vyskytuje najmä pri rozsiahlejších poraneniach, kedy opuchy zranených tkanív (a prípadne krvácanie) spôsobí stlačenie miestnych krvných ciev a tým naruší zásobenie tkanív kyslíkom a živinami.
Ak vznikne Kompartment syndróm na niektorých z končatín, môže na nich dôjsť k vymiznutiu pulzu pod miestom útlaku ciev.
Diagnostika
V prípade, že je človek s nehmatateľným pulzom v bezvedomí, zahajujeme neodkladnú resuscitáciu. Ak je pulz nehmatateľný len na určitej tepne, je stav obvykle dôvodom pre vyšetrenie cievnym lekárom.
Základom je anamnéza (prítomnosť ďalších ťažkostí), fyzikálne vyšetrenie a na dolných končatinách sa väčšinou merajú členkové tlaky.
Prietok krvi jednotlivými tepnami možno relatívne kvalitne zhodnotiť pomocou ultrazvuku s Dopplerom, ale zrejme najkvalitnejším dostupným vyšetrením je CT-angiografia, ktorá presne ukáže priesvit danej tepny, prípadne zúženia a uzávery.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nehmatny-puls
Použité zdroje: základné zdroje textu