Kompartment syndróm

Kompartment syndrómKompartment syndróm (compartment syndróm) je nebezpečný stav, s ktorým sa stretávajú predovšetkým traumatológovia. Bez včasnej liečby môže spôsobiť nezvratné poškodenie niektorej časti tela, a preto je veľmi užitočné o ňom aspoň niečo vedieť.

V ľudskom tele je viacero rozličných anatomicky definovaných priestorov, ktoré sú od seba oddelené kosťami, väzivovými septami (povedzme prepážkami) a svalovými fasciami (väzivové obaly svalov).

Týmto priestorom hovoríme kompartmenty. Rad takých kompartmentov sa vyskytuje na končatinách a prebieha nimi mnoho dôležitých ciev a nervov. Viac informácií sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kompartment syndróm a jeho príčiny


Problém nastane, keď sa vo vnútri kompartmentu začne zvyšovať tkanivový tlak.

K tomu typicky dochádza v rámci závažných úrazov, ktoré vedú ku pomliaždeniu a opuchu tkanív (typicky tzv. Crush syndróm).

Ďalšou možnou príčinou je príliš tesné nasadenie sadry, alebo iná fixácia, ktorá nadmerne stlačí končatinu.

Dôležité je, že kompartmenty sa kvôli svojmu pevnému ohraničeniu nemôžu rozširovať a zvýšenie tlaku nie sú schopné kompenzovať.

Hlavné nebezpečenstvo je v tom, že tkanivá začnú tlačiť na cievy prechádzajúce daným priestorom a začnú ich uzatvárať.

Uzáver ciev potom spôsobí závažné poruchy prekrvenia tkanív a to môže spôsobiť ich odumretie.

Prejavy

Kompartment syndróm môže vzniknúť v oblasti hrudníka, brucha i panvy, však najčastejšie sa objavuje na končatinách.

Nedostatok kyslíka v tkanivách spôsobuje bolesť, zhoršenie odtoku žilovej krvi vedie k vzniku opuchu.

Kompartment syndróm (preťatá fascia lýtkového svalu)Farba končatiny sa mení na fialovejšiu, čo je opäť dané zhoršením toku žilovej krvi.

Tepnové pulzácie môžu byť oslabené, v ťažkom prípade je pulz úplne nehmatateľný.

Väčšinou dochádza k narušeniu funkcie nervov a to je spočiatku sprevádzané vznikom nepríjemného brnenia končatiny.

Pokročilé formy kompartment syndrómu spôsobujú poruchy citlivosti a hybnosti končatiny.

Poškodenie svalov kvôli opuchu a nedostatočnému okysličeniu môže spôsobiť rozpad svalových vlákien (rabdomyolýza) s akútnym zlyhaním obličiek.

Diagnostika

Základom je podozrenie stanovené skúseným lekárom (zvyčajne chirurgického zameranie), stanovené na základe príznakov a fyzikálneho vyšetrenia.

Najmä pri rozsiahlejších úrazoch sa dopĺňa CT vyšetrenie postihnutých anatomických oblastí, ktoré môže preukázať opuch tkanív, prítomnosť zlomenín a ďalších nálezov, ktoré budú ovplyvňovať ďalší liečebný postup.

Vzhľadom na riziko poškodenia obličiek by súčasťou vyšetrenia mali byť krvné odbery sa zistením obličkových parametrov a hladiny kreatinkinázy (enzým zvýšene vylučovaný do krvi z poškodených svalov).

Liečba Kompartment syndrómu

Terapia je predovšetkým chirurgická. Ak je príčina vzniku syndrómu ľahko odstrániteľná (napr. tesná sadra), je nutné ju čo najrýchlejšie vyriešiť.

Ak to nie je možné, robia sa operačné zákroky, ktorým hovoríme fasciotomia.

Pri nich je postihnutý kompartment chirurgicky otvorený pomocou kožného rezu a sú preťaté svalové fascie, ktoré kompartment ohraničujú. Dôsledkom je pokles tkanivového tlaku v kompartmente a zlepšenie stavu.

Ak dôjde vplyvom kompartment syndrómu k vážnemu narušeniu životaschopnosti tkanív, môže byť nutné ich chirurgické odstránenie.

V prípade končatiny sa tým rozumie prevedenie amputácie rôzneho rozsahu. Konzervatívna podporná terapia spočíva v liečbe bolesti a podávaní protizápalových liekov a liekov proti opuchom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kompartment-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button