Členkový tlak

vyšetrenie členkový tlakČo je to členkový tlak, ako sa vyšetruje a aký význam má toto vyšetrenie? Ako sa pred meraním treba pripraviť a aké sú nevýhody a výhody takéhoto vyšetrenia?

Meranie členkového tlaku je veľmi dôležitou a pritom jednoduchou metódou vyšetrovania v cievnom lekárstve.

Princíp merania členkového tlaku


Vyšetrenie spočíva v zmeraní tlaku na hornej a dolnej končatine pomocou tlakovej manžety a následne ich porovnanie výsledkov.

Namiesto fonendoskopu (klasický nástroj na počúvanie) tu však používame prístroj nazývaný ako ceruzkový dopler.

Sonda prístroja vyzerá naozaj ako ceruzka a vysiela ultrazvukový signál. Po priložení k tepne, ktorou preteká krv, sa signál odrazí do prístroja a ten vytvára zvuk, ktorý počujeme.

Najprv klasicky pripneme manžetu na ruku a nájdeme si pomocou ceruzkového dopleru povrchovou tepnu na predlaktí.

Potom manžetu nafúkneme na vysoký tlak (kým neprestaneme počuť zvuk ceruzkového dopleru) a postupne vyfukujeme.

Zapíšeme si, pri akom tlaku začne tužkový dopler vydávať zvuk – to je tlak, pri ktorom tepnou začne pretekať krv.

Na vyšetrovanej dolnej končatine postupujeme obdobne. Tužkovým doplerom si najprv nájdeme niektorú z povrchových tepien na priehlavku pod nenafúknutou manžetou, potom manžetu nafúkneme a postupne v nej znižujeme tlak.

Zaznamenáme si, pri akom tlaku budeme počuť zvuk ceruzkového dopleru. Hodnotu tohto členkového tlaku potom porovnávame s tlakom zisteným na hornej končatine.

Na zdravej nohe by mal byť zistený tlak viac-menej rovnaký a/alebo väčší ako na hornej končatine. V opačnom prípade to naznačuje zhoršený prietok krvi dolnou končatinou a prítomnosť ICHDK.

Pozn: Vyšetrenie krvného tlaku na hornej končatine sa vykonáva v sede a vyšetrenie členkového tlaku v ľahu.

Príprava pred vyšetrením

Žiadna zvláštna príprava nie je nutná, vyšetrenie sa nevykonáva nalačno, nepoužívajú sa žiadne kontrastné látky.

Význam vyšetrenia

Vyšetrenie má význam pri diagnostike ischemickej choroby dolných končatín (ICHDK), čo je ochorenie na podklade aterosklerózy, pri ktorom dochádza k zužovaniu tepien končatín.

Ťažkosti zvyčajne zahrňujú bolesti dolných končatín pri chôdzi, ktoré sa stratia v pokoji a úľavové zvesovanie končatín počas ležania.

Meranie členkových tlakov pomôže objektivizovať závažnosť ischemickej choroby dolných končatín a pomôcť diagnostikovať jej vážnu pokročilú formu známu ako kritická končatinová ischémia.

Nevýhody vyšetrenia členkového tlaku

Vyšetrenie môže byť nepresné u pacientov, ktorí majú tuhé a nestlačiteľné vápenatenie steny tepien (typicky pacienti s cukrovkou 1. a 2. typu).

U nich môže prístroj namerať členkový tlak vyšší než v skutočnosti je.

Výhody

Veľkou výhodou je dostupnosť vyšetrenia a neprítomnosť škodlivého žiarenia. Zistené výsledky sú navyše veľmi dôležité pre diagnostiku a zhodnotenie závažnosti ICHDK.

Lekár potom na základe tohto a ďalších vyšetrení môže lepšie stanoviť diagnózu a určiť ďalšie vyšetrovacie a liečebné postupy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kotnikove-tlaky

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button