Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

EMG – elektromyografia

vyšetrenie EMG – elektromyografiaEMG je skratka pre ElektroMyoGrafiu. Čo je to EMG, aký je princíp tohto vyšetrenia, ako sa pred vyšetrením treba pripraviť, a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Vďaka tomuto vyšetreniu môžu lekári zistiť množstvo informácií o funkcii nervov, svalov a nervovosvalovej platničky a odhaliť ich ochorenia a poruchy.

Pohyb našich priečne pruhovaných svalov je riadený z mozgu. Odtiaľ sa signál dostane do miechy a z miechy je potom vedený nervovými vláknami až k svalovým vláknam.

Miesto spojenia nervu so svalom sa nazýva nervovosvalová platnička.

Elektrický signál vedený nervom sa na nervovosvalovej platničke zmení na chemický pokyn, ktorý spôsobí stiahnutie svalových vlákien a tým pohyb svalu.

Princíp elektromiografie


EMG zvyčajne vykonáva neurológ. Používa sa elektromyograf, čo je vlastné záznamový prístroj s elektródami – používa sa stimulačná elektróda a snímacia elektróda. Stimulačná elektróda sa prilepí na kožu v mieste sledovaného nervu.

Snímacia elektróda sa môže pripevniť na kožu nad sledovaný sval, kvalita takéhoto vyšetrenie však nie je úplne ideálna.

Preto sa skôr používajú snímacie elektródy s ihličkovými zakončeniami, ktoré sú do vyšetrovaného svalu vbodnuté. To trochu bolí, ale pre kvalitu vyšetrenia to má nezanedbateľný význam.

Po aplikácii elektródy vykoná pacient opatrný pohyb vyšetrovaným svalom a prístroj ukáže zmeny elektrického potenciálu vyvolané jeho sťahom.

Nervový signál môže byť simulovaný aj elektrickým impulzom vedeným zo stimulačnej elektródy.

Príprava pre vyšetrením

Pred vyšetrením netreba žiadnu špeciálnu prípravu. Pacient môže normálne jesť, piť aj používať svoje lieky.

Význam

Trénovaný lekár môže zo záznamu hodnotiť vedenie signálu nervom na sval a následne aj jeho sťahy, čo umožňuje diagnostikovať poruchy nervov (neuropatia) a svalov (myopatia) a zároveň zhodnotiť ich závažnosť.

Z konkrétnych porúch sú to napríklad niektoré stavy spojené s úbytkom svalovej hmoty, choroby patriacie medzi polyneuropatiu alebo myasthenia gravis, Duchenneova choroba, syndróm karpálneho tunela, narušenie nervov pri prolapse medzistavcovej platničky a mnoho ďalších.

Nevýhody EMG vyšetrenia

Jediným problémom je mierna bolestivosť pri vpichu elektródy do svalu. Iné nevýhody vyšetrenie nemá.

Vzhľadom na to, že ihly sú veľmi tenké, môže byť vyšetrenie vykonané, bez obáv z krvácania, aj u osôb užívajúcich warfarín alebo iné lieky proti zrážanlivosti krvi.

Výhody

Vyšetrenie je relatívne rýchle, informatívne a vyšetrovaný človek nie je vystavený škodlivému žiareniu.

Iná bežne dostupná metóda vyšetrenia nervov a svalov ani neexistuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/elektromyografie-emg

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button