Vyliec.sk > Syndrómy > Syndróm karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela

Syndróm karpálneho tunela je relatívne častý nepríjemný stav, ktorý je úzko spojený s anatómiou zápästia. Čo je to syndróm karpálneho tunela, aké sú jeho prejavy a príčiny? Ako tento syndróm diagnostikovať a môžeme mu nejako účinne predchádzať a liečiť ho?
K pochopeniu tohto syndrómu si preto najprv musíme k anatómii tohto priestoru niečo viac povedať.

Zápästie má v priereze tvar kanála, v ktorom prebiehajú šľachy, cievy a pomerne plytko pod kožou aj nervus medianus (po slovensky stredný nerv), ktorý sa z veľkej časti spolupodieľa na hybnosti a citlivosti prstov a dlane, najväčší význam má pre pohyblivosť palca, ukazováka a prostredníka. Spodnú a bočné strany karpálneho kanála tvoria kosti. Horná časť je voľne otvorená a je prekrytá len väzivovým pruhom, ktorý sa volá retinaculum musculorum flexorum. Nad ním je už len podkožie (podkožné väzivo) a koža.

Príčiny syndrómu karpálneho tunela


Príčinou syndrómu je zúženie karpálneho kanála spojené s útlakom nervus medianusu – práve postihnutie tohto nervu je podstatou syndrómu.

Prečo k zúženiu dochádza? Najčastejšie je to kvôli dlhodobému preťažovaniu zápästia, ktoré je typické pre ťažkú manuálnu prácu (práca so zbíjačkou) a pre prácu s počítačom (hlavne ruka ovládajúca myš).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Okrem toho k zúženiu dochádza pri niektorých chorobách, ktoré sú spojené s poruchou metabolizmu a imunitného systému, a tiež pri hormonálnych chorobách a zmenách v organizme. Syndróm karpálneho tunela sa preto môže objaviť aj pri reumatoidnej artritíde, v tehotenstve, po prechode, pri zníženej funkcii štítnej žľazy, u akromegálie (hormonálna porucha) a pod.

Prejavy

Zúženie karpálneho tunela sa začne prejavovať pozvoľna. Vzniká bolesť v postihnutom zápästí, objavuje sa mravčenie, pálenie a brnenie v prvých troch prstoch, znižuje sa sila svalov a zhoršuje sa citlivosť na dotyk. Problémy (pálenie, brnenie, mravčenie) sa spočiatku objavujú v noci a postihnutého budia zo spania. Chorá ruka sa stáva menej šikovnou, človeku z nej častejšie padajú predmety.

Diagnostika syndrómu

Na diagnózu je nutné myslieť pri rozhovore s pacientom, ktorý trpí vyššie uvedenými príznakmi. Stanoviť diagnózu je dosť ťažké, ale nie nemožné.

Pohovor s pacientom je vhodné doplniť jednoduchým kompresným testom – na krátku chvíľu zatlačíme zhora na zápästie a to vedie k objaveniu sa príznakov syndrómu karpálneho tunela.

Ak už lekár získa podozrenie, môže pokračovať v ďalších vyšetreniach. Asi najcennejším z nich je elektromyografické vyšetrenia (EMG), ktoré ukáže rýchlosť vedenia informácie nervom a prípadne stupeň poškodenia.

Prevencia

Vzniku tohto syndrómu sa dá zabrániť tam, kde je syndróm spôsobený nevhodnou pracovnou záťažou (teda v prípadoch, ktoré sú de facto formou pracovného úrazu). Najmä pri práci s počítačom je vhodné pri ovládaní myši mať ruku so zápästím v úrovni stola a pri práci si robiť prestávky s občasným precvičovaním ruky (krúženie a ohýbanie v zápästí, ohýbanie prstov).

Liečba

V menej vážnych prvých štádiách syndrómu možno vykonať injekčnú aplikáciu kortikoidov, ktoré tlmia bolesť a príznaky syndrómu. Najlepšie riešenie je však chirurgický zákrok. Jedná sa o malú ambulantne vykonávanú operáciu len s miestnym znecitlivením, tzn. podá sa znecitlivujúca injekcia do oblasti zápästia. Pri operácii sa zápästia opatrne rozreže a uvoľní sa väz retinaculum musculorum flexorum, ktorý karpálny tunel prikrýva. Tým sa anatomický priestor v tuneli uvoľní a nerv prestane byť utláčaný.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-karpalniho-tunelu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.