Znížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza)

Znížená funkcia štítnej žľazyZnížená funkcia štítnej žľazy (hypotyreóza) sa prejavuje zníženou tvorbou jej hormónov. Pre pochopenie je dobré si povedať pár viet o činnosti štítnej žľazy. Tento orgán sa nachádza v oblasti krku pred priedušnicou a skladá sa z 2 lalokov spojených uprostred zúženým krčkom. Bunky štítnej žľazy sú schopné zachytávať z krvi jód a s jeho pomocou vytvárať účinné hormóny štítnej žlázy-> tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3). Tieto hormóny majú široké spektrum účinkov, kedy najviditeľnejšie sú ich zásahy do metabolizmu živín a energie. V štítnej žľaze sa nachádzajú 4 prištítne telieska (2 v každom laloku).

Pre väčšinu orgánov tvoriacich hormóny je typické ich funkčné prepojenie s naším mozgom a ani štítna žľaza nie je výnimkou.

V častiach mozgu nazývaných hypofýza a hypotalamus sa vytvárajú pôsobky, ktoré majú vplyv na tvorbu hormónov štítnej žľazy a to v tomto poradí: Hypotalamus produkuje zlúčeninu (TRH) pôsobiace na hypofýzu -> hypofýza uvoľní ďalšie zlúčeninu (TSH) pôsobiace na štítnu žľazu -> štítna žľaza začne vo zvýšenej miere uvoľňovať jej hormóny T3 a T4. A aby to bolo logicky regulované aj tieto hormóny budú spätne utlmovať tvorbu TRH aj TSH.

Účinky hormónov a znížená funkcia štítnej žľazy


U plodu a u novorodenca majú hormóny štítnej žľazy vplyv na správny vývoj mozgu. U dospelého človeka je ich vplyv veľmi široký.

Dôležité je, že zvyšujú metabolizmus organizmu a tvorbu tepelnej energie, znižujú hodnoty cholesterolu, pomáhajú odbúravať telesný tuk, zrýchľujú činnosť srdca, zvyšujú fyzickú aj psychickú aktivitu človeka.

Príčiny zníženej funkcie štítnej žľazy:

1. Autoimunitné choroby

Základnou chorobou patriacou do tejto skupiny je Hashimotova choroba, u ktorej sa v ľudskom tele začnú vytvárať autoagresívne protilátky poškodzujúce štítnu žľazu a spôsobujúce zníženie jej funkcie.

Znížená funkcia štítnej žľazy však môže byť prítomná aj u dlhodobo prebiehajúcej Graves-Basedowowej choroby, ktorá pôsobením autoprotilátky najprv spôsobuje zvýšenú funkciu štítnej žľazy.

Znížená funkcia je v tomto prípade spojená s vyčerpaním tkaniva štítnej žľazy dlhotrvajúcim zápalom.

2. Iné dôvody poškodenia štítnej žľazy

Tkanivo štítnej žľazy môže byť poškodené infekčnými zápalmi a zhubnými nádormi a je veľmi citlivé voči vyšším dávkam radiácie.

Do tejto skupiny patrí aj cielené operačné odstránenie štítnej žľazy.

3. Nedostatok jódu

Dnes nie je tak typický, pretože kuchynská soľ je jódovaná.

Predtým však tento nedostatok existoval a mal v niektorých oblastiach za následok výskyt endemického (miestneho) kreténizmu.

4. Poškodenie mozgu

Narušenie mozgových oblastí stimulujúcich štítnu žľazu (tj. poškodenie hypotalamu a hypofýzy) môže dôjsť k úrazom, cievnym mozgovým príhodám, nádorom, zápalovými procesmi a ďalšími.

5. Vrodená znížená funkcia štítnej žľazy

Toto je relatívne vzácné metabolické ochorenie, ktoré spôsobí nedostatočnú funkciu štítnej žľazy už po narodení a je podobne ako nedostatok jódu spojené s rozvojom kreténizmu.

Táto choroba je aktívne vyhľadávaná v rámci tzv. novorodeneckého laboratórneho screeningu.

Znížená funkcia štítnej žľazy a jej prejavy

Prejavy zníženej funkcie štítnej žľazy súvisia s funkciou jej hormónov.

Ak je nedostatok týchto hormónov už u plodu v maternici a potom v detstve, čo väčšinou súvisí s nedostatkom jódu v potrave, vyvinie sa u dieťaťa kreténizmus ( fyzická a mentálna retardácia ).

Ak sa hladiny hormónov znížia u dospelého človeka, kreténizmus nevznikne.

Vzniká tu však mnoho iných príznakov, ako sú únava, spomalenosť, pasivita, isté zvýšenie váhy (niekedy obezita), zápcha, vysoké hodnoty cholesterolu, suchá koža, lámavosť nechtov, ľahko znížená telesná teplota, zimomravosť a svalová slabosť.

U postihnutého sa predčasne rozvíja ateroskleróza a všetky jej komplikácie. Môže dôjsť aj k vypadávaniu vlasov.

Proces môže byť spojený so zväčšením štítnej žľazy a vzniká tzv. struma (to je však nešpecifický príznak, struma môže vzniknúť aj u normálnej alebo zvýšenej funkcie štítnej žľazy), zriedkavo môže táto struma utlačiť priedušnicu a obmedzovať dýchanie.

U zníženej funkcie štítnej žľazy tiež dochádza k presiaknutiu podkožia a svalov hlienovitými látkami (mukopolysacharidy), čo označujeme ako myxedém.

Takéto presiaknutie hlasiviek obvykle spôsobí zhrubnutie hlasu.

Dlhodobo neliečená môže znížená funkcia štítnej žľazy skončiť stratou vedomia a smrťou.

Liečba

Vhodná liečba spočíva v podávaní hormónov štítnej žľazy (napr. lieky Euthyrox, Letrox).

Samozrejme je mimo to potrebné zistiť vlastnú príčinu poruchy a liečiť aj ju, ak je to možné (napr. operovať prípadný zhubný nádor štítnej žľazy).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/stitna-zlaza-snizena-funkce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button