Vyliec.sk > Choroby > Nedostatok jódu

Nedostatok jódu

Nedostatok jóduJód je pre náš organizmu veľmi dôležitý prvok, pretože je nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, ktoré majú vplyv na vývoj organizmu človeka a na jeho energetický metabolizmus. Nedostatok jódu, aké sú jeho príčiny a prejavy a ako tento stav diagnostikovať a liečiť? Jód sa v pomerne veľkom množstve nachádza v morských rybách, vo vajciach a v rastlinách rastúcich v pôde bohatej na jód. Vzhľadom na to, že jódu bol aj vo vyspelých štátoch v niektorých oblastiach relatívny nedostatok, vykonáva sa jodizácia kuchynskej soli.

Nedostatok jódu a jeho príčiny


Hlavnou príčinou nedostatku jódu bol jeho nízky príjem v potrave. Vždy boli viac ohrození obyvatelia vnútrozemských štátov, kde je nižší príjem morských rýb. So začatím jodizácie kuchynskej soli sa nedostatok jódu v civilizovaných krajinách stal úplne raritným. Oproti tomu rozvojové krajiny sa problému v žiadnom prípade ani v 21. storočí nevyhli.

Prejavy

Záleží na tom, či je nedostatku jódu vystavený jedinec od narodenia, alebo až neskôr v období života. Nedostatočný prísun jódu od narodenia vedie k trvalým následkom. Dôjde k poruche mentálneho vývoja a spôsobí mentálnu retardáciu. Stav sa historicky označuje ako kreténizmus.

Okrem zníženého IQ majú postihnutí aj nižší vzrast, poruchy reči a rôzne poruchy hybnosti. Akonáhle sa kreténizmus rozvinie, je už nevyliečiteľný.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ak je nedostatku jódu vystavený jedinec s už dokončeným psychomotorickým vývojom, sú príznaky vratné. Objavuje sa struma. Znamená zväčšenie štítnej žľazy, ktorej tkanivo sa snaží využiť aj sebemenšie množstvo jódu prijaté do tela.

Okrem strumy sa objavia príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy ako je spomalené psychickej tempo, depresívne ladenie, neznášanlivosť chladu a únava. To je dané faktom, že bez jódu sa nevytvára dostatok hormónov štítnej žľazy.

Diagnostika

Základom diagnózy sú niektoré z vyššie spomínaných príznakov a nedostatok hormónov štítnej žľazy v sére. Teoreticky možno nepriamo zistiť aj množstvo jódu v tele z množstvo jódu vylúčeného močom z organizmu, to sa však bežne nevykonáva.

Nedostatok jódu a jeho liečba

Pri nedostatku jódu je vhodné zvýšiť jeho príjem v potrave a ak to nie je možné, potom v potravinových doplnkoch. Príjem jódu u dospelého človeka sa odhaduje na 150 mikrogramov denne, avšak u tehotných a dojčiacich žien toto množstvo rastie až nad 250 mikrogramov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-jodu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Lekari mi nevedia pomoct s mojim problemom.Kazde rano mam opuchnute horne ocne viecka.Krvne vysetrenia su v poriadku.Trva to uz 10rokov.Dakujem

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.