Kreténizmus

kreténizmusSlovo kretén v dnešnej dobe znamená skôr nadávku, ktorá dotyčného označuje ako menej inteligentného človeka. Táto nadávka však vychádza z regulárnej lekárskej diagnózy kreténizmu – choroby, ktorá už v SR prakticky vymizla.

Príčiny kreténizmu


Je to stav, ktorý je dôsledkom nedostatočného pôsobenia hormónov štítnej žľazy na organizmus plodu v tele matky.

Charakteristickou formou je tzv. endemický * kreténizmus, ktorý sa v SR ešte začiatkom 20. storočia vyskytoval v určitých oblastiach s nedostatkom jódu.

Okrem toho môže byť samozrejme u dieťaťa vyvolaný akoukoľvek inou príčinou vedúcej k zníženej funkcii štítnej žľazy u tehotnej ženy a okrem toho geneticky podmienenú vrodenú zníženú funkciu štítnej žľazy plodu.

Táto vrodená znížená funkcia štítnej žľazy je ochorením, ktorého prítomnosť sa orientačne zisťuje u všetkých novorodencov v rámci novorodeneckého laboratórneho skríningu.

Zachytenie detí s touto vrodenou poruchou umožní okamžite nasadiť liečbu chýbajúcimi hormónmi štítnej žľazy.

* Endemitom = vyskytujúci sa v určitých ohraničených oblastiach

Prejavy

Jedinci postihnutí kreténizmom sú rastovo aj mentálne retardovaní, ich výška sa väčšinou pohybuje maximálne okolo 150-160 centimetrov.

Mávajú poruchy reči, často sú neplodní a nedostatok hormónov u nich vedie k zväčšeniu štítnej žľazy (struma).

Diagnostika

Diagnóza v tomto prípade závisí od klinických príznakoch, v krvných náberoch budú znížené koncentrácie hormónov štítnej žľazy.

Ide však o akademickú otázku – v SR sa už kreténizmus nevyskytuje.

Prevencia

Prípady endemického kreténizmu v SR prakticky vymizli vďaka jodizácii soli, vďaka ktorej má prakticky každý človek dostatok jódu, zvýšené množstvo jódu sa odporúča v tehotenstve.

Ďalšou dôležitou prevenciou je vyšetrenie funkcie štítnej žľazy u tehotných žien a pri zistení zníženej funkcie podávať syntetické hormóny štítnej žľazy (u nás najčastejšie lieky Euthyrox, Letrox).

Liečba

Akonáhle sa kreténizmus rozvinie, nie je už liečba možná. Z toho dôvodu je celkom zásadná prevencia (viď. vyššie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kretenismus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button