Vyliec.sk > Choroby > Kreténizmus

Kreténizmus

kreténizmusSlovo kretén v dnešnej dobe znamená skôr nadávku, ktorá dotyčného označuje ako menej inteligentného človeka. Táto nadávka však vychádza z regulárnej lekárskej diagnózy kreténizmu - choroby, ktorá už v SR prakticky vymizla.

Príčiny kreténizmu


Je to stav, ktorý je dôsledkom nedostatočného pôsobenia hormónov štítnej žľazy na organizmus plodu v tele matky. Charakteristickou formou je tzv. endemický * kreténizmus, ktorý sa v SR ešte začiatkom 20. storočia vyskytoval v určitých oblastiach s nedostatkom jódu.

Okrem toho môže byť samozrejme u dieťaťa vyvolaný akoukoľvek inou príčinou vedúcej k zníženej funkcii štítnej žľazy u tehotnej ženy a okrem toho geneticky podmienenú vrodenú zníženú funkciu štítnej žľazy plodu. Táto vrodená znížená funkcia štítnej žľazy je ochorením, ktorého prítomnosť sa orientačne zisťuje u všetkých novorodencov v rámci novorodeneckého laboratórneho skríningu. Zachytenie detí s touto vrodenou poruchou umožní okamžite nasadiť liečbu chýbajúcimi hormónmi štítnej žľazy.

* Endemitom = vyskytujúci sa v určitých ohraničených oblastiach

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Jedinci postihnutí kreténizmom sú rastovo aj mentálne retardovaní, ich výška sa väčšinou pohybuje maximálne okolo 150-160 centimetrov. Mávajú poruchy reči, často sú neplodní a nedostatok hormónov u nich vedie k zväčšeniu štítnej žľazy (struma).

Diagnostika

Diagnóza v tomto prípade závisí od klinických príznakoch, v krvných náberoch budú znížené koncentrácie hormónov štítnej žľazy. Ide však o akademickú otázku - v SR sa už kreténizmus nevyskytuje.

Prevencia

Prípady endemického kreténizmu v SR prakticky vymizli vďaka jodizácii soli, vďaka ktorej má prakticky každý človek dostatok jódu, zvýšené množstvo jódu sa odporúča v tehotenstve. Ďalšou dôležitou prevenciou je vyšetrenie funkcie štítnej žľazy u tehotných žien a pri zistení zníženej funkcie podávať syntetické hormóny štítnej žľazy (u nás najčastejšie lieky Euthyrox, Letrox).

Liečba

Akonáhle sa kreténizmus rozvinie, nie je už liečba možná. Z toho dôvodu je celkom zásadná prevencia (viď. vyššie).

Kreténizmus

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.