Zimomravosť

zimomravosťZimomravosť môžeme odbornejšie označiť ako nižšiu toleranciu chladu. V drvivej väčšine sa jedná skôr o subjektívne vnímanie, ktoré je skôr typické pre ženy. Na druhú stranu môže byť spojené aj s niektorými chorobnými stavmi, interní lekári skoro vždy pomýšľajú na choroby štítnej žľazy.

Viac o zimomravosti a chorobami sňou spojenou sa dozviete v nasledujúcom článku . Ako aj aké sú príčiny zimomravosti. 

Príčiny zimomravosti: 


1. Porucha štítnej žľazy

Zimomravosť sa učebnicovo spája so zníženou funkciou štítnej žľazy (hypotyreóza).

Okrem toho sa môžu vyskytovať aj iné príznaky ako je celková spomalenosť, únava, niekedy aj prejavy demencie. Ak tieto príznaky nájdeme u chorého, mali by sme funkciu štítnej žľazy bližšie vyšetriť.

2. Chudokrvnosť

Odborne sa chudokrvnosť nazýva anémia . Anémia je  situácia, keď klesne počet červených krviniek a množstva hemoglobínu v krvnom obehu pod normálnu hranicu.

Môže byť okrem iného spojená aj s pocitom chladu, v popredí však stoja ostatné prejavy tzv. anemického syndrómu (bledosť, slabosť, námahová dýchavičnosť, motanie hlavy a pod.).

3. Podvýživa

Podvyžívený jedinec má zvyčajne znížené množstvo telesného tuku a tým pádom má vyššiu tendenciu k prechladnutiu a zimomravosti.

4. Depresia

Depresívne syndrómy, najmä u starých ľudí, môžu byť okrem celkovej nechuti a apatie spojené aj s pocitom chladu a horším znášaním tepla.

5. Neovplyvniteľné príčiny

Tolerancia chladu je všeobecne nižšia u žien, u jedincov s nižšou hmotnosťou a všeobecne klesá s vekom. V tomto prípade  je zimomravosť neovplyvniteľná.

Diagnostika

Základom je anamnéza a fyzikálne vyšetrenie.

V krvných testoch pátrame po anémii a väčšinou skúmame hormóny štítnej žľazy.

Liečba

Záleží samozrejme na vyvolávajúcej príčine. Ak nie je ovplyvniteľná, je jednoducho nutné sa teplo obliekať a vyhýbať sa miestam s nízkou teplotou.

Ostatné príčiny riešiteľné sú – dostatočná výživa, podávanie chýbajúcich hormónov štítnej žľazy v liekovej forme, riešenie chudokrvnosti, antidepresíva u depresívnych jedincov a pod.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zimomrivost

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button