Vyliec.sk > Príznaky > Depresia

Depresia

DepresiaDepresia je porucha nálady, ktorá spôsobuje pretrvávajúci pocit smútku a stratu záujmu. V dnešnej dobe ide o bežnú chorobu, ktorá ovplyvňuje to, ako sa cítime, myslíme a správame, čo môže viesť k rôznym emocionálnym a fyzickým problémom. Preto mnoho ľudí môže mať problémy s vykonávaním každodenných činností, ba aj môžu pociťovať, že už ich život nemá cenu.

Do depresie sa môže dostať každý človek, či už je dospelý alebo len dieťa. Štúdie síce dokázali, že ženy sú náchylnejšie na depresiu než muži, ale muži majú tendenciu vyhýbať sa vyhľadávaniu pomoci, čo môže zapríčiniť spáchanie samovraždy. Preto je potrebné nielen vyhľadať pomoc, ale aj vedieť niečo o príčinách a dôsledkoch depresie.

Príčiny depresie:


Žiadny faktor nemusí byť zodpovedný za depresiu, pretože choroba závisí najmä na charakteru človeka, ale aj na veku. V mnohých prípadoch je zodpovedná kombinácia faktorov. Taktiež svoju úlohy zohráva aj život pacienta, a preto v ťažkých ekonomických alebo spoločenských podmienkach je rozvoj choroby zvýšený.

1. Sociálna izolácia

Sociálna izolácia je bežnou príčinou depresie. Ľudia, ktorí sú odrezaní od ostatných, môžu zažiť osamelosť a smútok. Na druhej strane sa niektorí ľudia môžu izolovať od ostatných práve kvôli ich depresívnym pocitom.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. Drogy a alkohol

Užívanie látok, ako sú drogy alebo alkohol, často zosilňuje depresívne pocity. Najčastejším dôvodom užívania týchto látok je útek pred realitou a pred problémami, ktoré človeka trápia a chce na ne zabudnúť.

3. Stresujúce životné udalosti

Stresujúce životné udalosti, ako je napríklad smrť milovanej osoby, strata práce alebo rozpad v osobnom vzťahu, sú bežnými spúšťačmi depresie. Takéto okolnosti môžu spôsobiť, že jednotlivec ustúpi ďalej, čím sa zvýši sociálna izolácia.

4. Závažné ochorenie

Závažná choroba ohrozujúca život alebo chronické ochorenie môže spôsobiť, že jedinec je náchylnejší na depresiu. Medzi takéto stavy patrí rakovina alebo srdcové ochorenie. V niektorých prípadoch môžu byť príčinou zmien nálady aj poranenia hlavy. Ak zranenie poškodí hypofýzu (podmozgovú žľazu – v nej sa tvorí najväčší počet hormónov, ktoré ovplyvňujú tvorbu hormónov ostatných žliaz), môže sa vyskytnúť hormonálna nerovnováha, čo môže mať za následok emocionálne problémy.

5. Hormóny

Zmeny v rovnováhe hormónov v tele môžu byť zapojené do vyvolania depresie. Hormonálne zmeny môžu nastať s tehotenstvom a počas týždňov až mesiacov po pôrode. Vtedy dôležitú úlohu zohrávajú aj iné faktory, ako sú stres či únava.

Okrem toho, tvorbu hormónov ovplyvňujú aj problémy so štítnou žľazou, menopauza a iné stavy.

6. Gény

Niektoré gény môžu predisponovať človeka k rozvoju depresie a tento stav sa často prejavuje v rodinách. Preto je táto porucha nálady častejšia u ľudí, ktorých krvní príbuzní ňou trpia.

7. Nízka sebaúcta

Niektorí jednotlivci majú tendenciu neustále trpieť nízkou sebaúctou alebo nízkou hodnotou seba samého. Môže to byť spôsobené dedením určitých génov alebo životnými skúsenosťami.

Diagnostika 

Keďže ide o duševnú chorobu, nedá sa zistiť pomocou vyšetrení. Jedine, ako ju môžeme diagnostikovať je všímanie si správania človeka. Príznaky depresie sa môžu postupne rozvíjať a často ich chvíľu ani nepoznáme, a preto si mnoho ľudí ani neuvedomuje, že trpí depresiou.

Väčšina depresívnych jednotlivcov začína strácať záujem o činnosti, ktoré si už predtým užívali. Depresívne pocity môžu tiež narušiť prácu a spoločenský život. Medzi ďalšie príznaky patrí trvalý smútok, nízke sebavedomie, beznádejnosť, pocity viny alebo úzkosť. Pri pacientov, ktorí trpia touto poruchou sa dajú zistiť príznaky nielen z duševnej stránky, ale aj fyzickej. Tú patrí napríklad zvýšenie telesnej hmotnosti alebo strata hmotnosti, zvýšenie alebo zníženie chuti do jedlazápcha, nadmerná ospalosť alebo nespavosť.

Ako liečiť depresiu

Na liečbu, samozrejme, slúžia rôzne lieky, ktoré potláčajú úzkosť. Tie sa však používajú najmä pri vážnych stavoch, kedy je potrebná okamžitá liečba. Preto existujú aj prírodné prípravky, ktoré môžu vo veľkej miere pomôcť, najmä pri miernych prípadoch depresie. Tie na dlhý čas zmierňujú negatívne pocity, ale nemali by byť náhradou správnej lekárskej starostlivosti a pozornosti. Rastlinou na liečbu depresie je práve ľubovník bodkovaný. Všeobecne sa odporúča konzultovať s lekárom skôr, než začnete užívať akékoľvek bylinné doplnky či lieky.

Alternatívne terapie, ako napríklad akupunktúra, môžu tiež poskytnúť úľavu niektorým pacientom. To môže pomôcť zmierniť príznaky únavy, úzkosti a nespavosti. Ďalším spôsobom liečby je svetelná terapia, ktorá spočíva vo vystavení človeka jasnému svetlu. Predpokladá sa, že slnečné svetlo pomáha regulovať prirodzený rytmus tela.

Prevencia

Najlepšou prevenciou je cvičenie, ktoré zmierňuje depresívne príznaky a zmeny nálady, ale aj pomáha pri potláčaní problémov so zníženou energiou a ťažkosťami so spaním. Cvičenie totiž spúšťa uvoľňovanie endorfínov, čo sú hormóny, ktoré podporujú pocit pohody a eufórie. Každodenné cvičenie, ako je chôdza, plávanie alebo cyklistika, môže byť tiež zdravým rozptýlením od inak stresujúcich myšlienok. Okrem cvičenia je, samozrejme, dôležitý aj správny životný štýl, kedy by sme mali prijímať pestrú stravu s obsahom vitamínov, minerálov a iných pre telo dôležitých látok.

Vždy je však dôležité, aby človek nemyslel na svoje problémy. Preto je potrebné nájsť si nejakú aktivitu (najlepšie medzi ľudmi), ktorá nás udrží pri zmysle a pri ktorej nemáme čas na negatívne pocity. Žiaľ, nie vždy sa však u ľudí s depresiou nejaká dá nájsť a to robí túto chorobu takou častou.

Kedy navštíviť lekára

Ak máte pocit depresie, dohodnite si stretnutie s lekárom alebo odborníkom v oblasti duševného zdravia čo najskôr. Ak však nechcete zachádzať až k psychológovi, aspoň sa porozprávajte s priateľom, s blízkym alebo s iným, komu dôverujete a kto vás podporí. V prípadoch, keď je depresia ťažká, môže byť potrebná ďalšia špecializovaná starostlivosť, a preto je lepšie zájsť za odborníkom.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.