Vyliec.sk > Príznaky > Úzkosť

Úzkosť

úzkosťSkúsenosť s občasnou úzkosťou je bežnou súčasťou života. Ľudia s úzkostnými poruchami majú však často intenzívne, nadmerné a pretrvávajúce obavy a obavy z každodenných situácií. Často sa úzkostné poruchy týkajú opakovaných epizód náhleho pocitu intenzívnej úzkosti a strachu alebo teroru, ktoré dosiahnu vrchol v priebehu niekoľkých minút (záchvaty paniky).

Tieto pocity úzkosti a paniky zasahujú do každodenných aktivít, ťažko sa ovládajú, sú neprimerané skutočnému nebezpečenstvu a môžu trvať dlho. Aby ste predišli týmto pocitom, môžete sa vyhnúť miestam alebo situáciám, ktoré ich navodzujú. Príznaky sa môžu začať počas detstva alebo dospievania a pokračovať v dospelosti.

Medzi príklady úzkostných porúch patria generalizovaná úzkostná porucha, sociálna úzkostná porucha (sociálna fóbia), špecifické fóbie. Môžete mať viac ako jednu úzkostnú poruchu. Niekedy je úzkosť výsledkom zdravotného stavu, ktorý vyžaduje liečbu.

Nech už máte akúkoľvek formu úzkosti, liečba vám môže pomôcť.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Možné príčiny vzniku úzkosti:


Úzkosť alebo odborne anxieta je typická pri fóbiachúzkostných poruchách. Úzkostné poruchy patria medzi neurotické poruchy, pri ktorých dochádza k patologickému strachu a úzkosti. Úzkosť je považovaná za normálnu reakciu na stres.

Príčinami úzkosti sú často ohrozenie, neistota, neúspešnosť alebo ostrý konflikt. Nie len psychologické faktory spôsobujú úzkostné stavy, často sú to aj fyzikálne faktory, ako napríklad otrava toxickými látkami (toxické kovy, plesne, kvasinky, parazity, baktérie, atď), alebo nedostatok živín (vitamíny, minerály, zle rozštiepené potraviny-leaky gut syndróm, atď), rakovina, AIDS atď., ktorých prejav postihnutý vníma ako nepríjemný pocit, čiže stresový faktor.

1. Strach, depresia

Úzkostné stavy bývajú často spájané so strachom z rôznych príčin a pocitu nemožnosti tieto problémy vyriešiť. Po opakovaných útokoch týchto pocitov môže človek upadať na duchu a stav sa zhorší až do prejavov klinickej depresie. Špecifickým problémom je všeobecný neurotický syndróm, nazývaný aj úzkostne depresívna porucha.

Pri tejto chorobe je charakteristicky prítomná chronická úzkosť, dlhodobé depresie a krátkodobé vracajúce sa záchvaty paniky. Všetky zmienené fóbie a úzkostné poruchy sa musia vždy liečiť odborným lekárom, čiže psychiatrom.

2. Pľúcna embólia

Úzkosť nemusí byť prípadom pre psychiatrickú pomoc, ale môže indikovať patologickú situáciu v organizme človeka. Môže byť spojená so strachom o život alebo všeobecne strachom o svoj zdravotný stav. Úzkosťou sa prejavuje napríklad pľúcna embólia, čo je život ohrozujúci stav spojený s bolesťami na hrudníku a ťažkým dýchaním.

3. Kardiovaskulárne choroby

Obrovskú stresovú reakciu a teda aj úzkostnú reakciu sledujeme pri infarkte myokardu, ktorý vzniká upchatím cievy vyživujúcej srdce. Pacient pociťuje úzkosť a strach zo smrti najmä pri veľkej dýchavičnosti a anginu pectoris, čo je ochorenie, ktoré nastáva pri nedostatku kyslíka v srdci a typická je bolesť najmä za hrudnou kosťou.

Podobnými príznakmi sa vyznačuje aj zápal perikardu, čo je blana, ktorá obaľuje srdce a dolieha aj na bránicu. Človek má tiež pocity akoby nemohol dýchať a to mu môže spôsobiť úzkosť. Fyziologickou príčinou úzkosti môže byť aj ateroskleróza.

4. Úzkostné stavy v tehotenstve

V tehotenstve nie sú pocity ako strach a úzkosť výnimočné a každá budúca matka sa musí s týmito pocitmi vyrovnať. Prejavujú sa hlavne v prvom trimestri a na konci tehotenstva. Pri tehotenstve, ktoré je rizikové alebo ťažko dosiahnuté, sa dostávajú pocity strachu z potratu. Počas tehotenstva bývajú tiež bežné obavy o zdravie dieťaťa, či už mentálne alebo fyzické. Po pôrode  majú zas ženy obavy o to či zvládnu svoju úlohu matky.

Dlhodobá úzkosť, stres a strach môže ohroziť nie len ženu, ale aj plod či dieťa. Ak žije matka dlhú dobu v napätí, dochádza u nej k biologickej zmene receptorov stresových hormónov. To môže u dieťaťa vyvolať v neskoršom vývoji problémy so znášaním stresu a preto treba úzkostné prejavy vyriešiť ešte počas tehotenstva.

Diagnostika

Profesionál v oblasti duševného zdravia môže diagnostikovať úzkosť a identifikovať možné príčiny. Lekár vykoná dôkladnú lekársku a osobnú anamnézu, vykoná fyzikálne vyšetrenie a v prípade potreby usporiada laboratórne vyšetrenia. Tieto testy môžu poskytnúť užitočné informácie o zdravotnom stave, ktorý môže spôsobovať príznaky úzkosti.

Na diagnózu generalizovanej úzkostnej poruchy musí osoba:

  • zažiť nadmerné starosti a byť znepokojená niekoľkými rôznymi udalosťami alebo aktivitami vo viacerých dňoch, počas najmenej šiestich mesiacov
  • ťažko ovládať znepokojenie
  • mať najmenej tri symptómy úzkosti počas viacerých dní, aspoň v posledných šiestich mesiacoch, vrátane nepokoja, únavy, podráždenosti, svalového napätia, ťažkosťami so spánkom a ťažkosťami s koncentráciou
  • príznaky musia interferovať s každodenným životom, čo spôsobuje absenciu z práce alebo zo školy

Ak neexistuje žiadna konkrétna príčina úzkosti a obáv, lekár diagnostikuje generalizovanú úzkostnú poruchu. V prípadoch súvisiacich s jasnejšou príčinou môže byť dosiahnutá iná diagnóza.

Terapia úzkosti

Pri ťažkej úzkostnej poruche neexistuje iná možnosť ako získať odbornú pomoc. Existujú dva hlavné prístupy k liečbe úzkostnej poruchy:

Poradenstvo

Tento spôsob liečby v zásade zahŕňa pomoc psychiatra alebo odborného poradcu na identifikáciu behaviorálnych alebo psychologických príčin úzkostnej poruchy. Psychiater alebo poradca vám potom pomôže zmeniť tieto vzorce správania a myslenia a pomôže vám reagovať na situácie pozitívnejšie.

Medikácia

Existuje množstvo liekov, ktoré sa používajú na liečbu úzkostných porúch, vrátane sedatív a antidepresív. Tieto lieky fungujú, ale majú aj vedľajšie účinky vrátane možnosti závislosti. Majú sa preto používať iba pod profesionálnym vedením a len ak sa zistí, že iné opatrenia sú neúčinné.

Kedy navštíviť lekára

Lekára navštívte ak máte pocit, že máte veľké obavy, ktoré zasahujú do vašej práce, vzťahov alebo iných častí vášho života. Váš strach alebo úzkosť vás znepokojuje a je ťažké ich ovládať. Myslíte si, že vaša úzkosť môže byť spojená s fyzickým zdravotným problémom. Máte samovražedné myšlienky alebo správanie – ak je to tak, ihneď vyhľadajte okamžitú liečbu.

Prevencia úzkostných stavov

Vyhľadajte pomoc čo najskôr. Úzkosť, podobne ako mnohé ďalšie duševné choroby, môžu byť ťažšie liečiteľné, ak pridlho čakáte. Zostaňte aktívny. Zúčastňujte sa na aktivitách, ktoré vás bavia, a z ktorých máte dobrý pocit. Vychutnajte si spoločenskú interakciu a starostlivosť o vzťahy, ktoré môžu zmierniť vaše starosti.

Vyhnite sa užívaniu alkoholu alebo drog. Alkohol a užívanie drog môže spôsobiť alebo zhoršiť úzkosť. Ak ste závislý na ktorejkoľvek z týchto látok, ukončenie môže spôsobiť, že sa tým zbavíte aj vašich duševných problémov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.