Fóbia

FóbiaFóbia je označenie pre psychiatrické ochorenie, ktoré je extrémne rozšírené. Slovo fóbia vychádza z gréckeho slova phobos, čo znamená strach. Ide o strach z konkrétnych objektov alebo situácií. Fóbiu netreba viac predstavovať, nejakú má prakticky každý z nás – veľmi časté sú fóbie z konkrétnych zvieracích druhov.

Fóbia a jej príčiny


U fóbií je veľmi ťažké príčinu vystopovať. Môže sa jednať o dôsledok nejakej nepríjemnej udalosti, typicky v detstve, ktorú človek zabudne, ale zasunie ju do podvedomia.

Potom sa však táto spomienka premieta do jeho súčasného života a spôsobuje fóbiu. Nutné dodať, že u mnohých ľudí sa príčina ich fóbie nikdy nezistí.

Prejavy

Fóbia sa prejavuje ako strach z určitej situácie či objektu. Strach si postihnutý dobre uvedomuje a chápe jeho iracionalitu.

Napriek tomu je však strach ťažko prekonateľný alebo úplne neprekonateľný a mnohokrát pri ňom človek dostáva záchvat nekontrolovateľnej paniky.

Niektoré fóbie sú vcelku úsmevné, iné môžu chorého vážne obmedzovať v bežnom živote.

Známe alebo zaujímavé sú napríklad tieto fóbie:

Liečba

Fóbia sa radí medzi psychiatrické ochorenia, a preto aj liečba je psychiatrická. Používajú sa psychoterapeutické techniky, pri ktorých si pacient plne uvedomí neopodstatnenosť svojho strachu a naučí sa ho ovládať.

Jedná sa od dlhodobý proces, ktorý má však veľmi dobré výsledky. Okrem psychoterapie sa užívajú lieky zo skupiny antidepresív a anxiolytík (lieky proti úzkosti).

U niektorých ľudí sa na odstránenie strachu používajú aj hypnózy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button