Úvod / Choroby / Fóbia

Fóbia

FóbiaFóbia je označenie pre psychiatrické ochorenie, ktoré je extrémne rozšírené. Slovo fóbia vychádza z gréckeho slova phobos, čo znamená strach. Ide o strach z konkrétnych objektov alebo situácií. Fóbiu netreba viac predstavovať, nejakú má prakticky každý z nás - veľmi časté sú fóbie z konkrétnych zvieracích druhov.

Fóbia a jej príčiny


U fóbií je veľmi ťažké príčinu vystopovať. Môže sa jednať o dôsledok nejakej nepríjemnej udalosti, typicky v detstve, ktorú človek zabudne, ale zasunie ju do podvedomia.

Potom sa však táto spomienka premieta do jeho súčasného života a spôsobuje fóbiu. Nutné dodať, že u mnohých ľudí sa príčina ich fóbie nikdy nezistí.

Prejavy

Fóbia sa prejavuje ako strach z určitej situácie či objektu. Strach si postihnutý dobre uvedomuje a chápe jeho iracionalitu. Napriek tomu je však strach ťažko prekonateľný alebo úplne neprekonateľný a mnohokrát pri ňom človek dostáva záchvat nekontrolovateľnej paniky. Niektoré fóbie sú vcelku úsmevné, iné môžu chorého vážne obmedzovať v bežnom živote.

Známe alebo zaujímavé sú napríklad tieto fóbie:

Liečba

Fóbia sa radí medzi psychiatrické ochorenia, a preto aj liečba je psychiatrická. Používajú sa psychoterapeutické techniky, pri ktorých si pacient plne uvedomí neopodstatnenosť svojho strachu a naučí sa ho ovládať.

Jedná sa od dlhodobý proces, ktorý má však veľmi dobré výsledky. Okrem psychoterapie sa užívajú lieky zo skupiny antidepresív a anxiolytík (lieky proti úzkosti). U niektorých ľudí sa na odstránenie strachu používajú aj hypnózy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *