Vyliec.sk > Choroby > Fóbia

Fóbia

FóbiaFóbia je označenie pre psychiatrické ochorenie, ktoré je extrémne rozšírené. Slovo fóbia vychádza z gréckeho slova phobos, čo znamená strach. Ide o strach z konkrétnych objektov alebo situácií. Fóbiu netreba viac predstavovať, nejakú má prakticky každý z nás - veľmi časté sú fóbie z konkrétnych zvieracích druhov.

Fóbia a jej príčiny


U fóbií je veľmi ťažké príčinu vystopovať. Môže sa jednať o dôsledok nejakej nepríjemnej udalosti, typicky v detstve, ktorú človek zabudne, ale zasunie ju do podvedomia.

Potom sa však táto spomienka premieta do jeho súčasného života a spôsobuje fóbiu. Nutné dodať, že u mnohých ľudí sa príčina ich fóbie nikdy nezistí.

Prejavy

Fóbia sa prejavuje ako strach z určitej situácie či objektu. Strach si postihnutý dobre uvedomuje a chápe jeho iracionalitu. Napriek tomu je však strach ťažko prekonateľný alebo úplne neprekonateľný a mnohokrát pri ňom človek dostáva záchvat nekontrolovateľnej paniky. Niektoré fóbie sú vcelku úsmevné, iné môžu chorého vážne obmedzovať v bežnom živote.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Známe alebo zaujímavé sú napríklad tieto fóbie:

Liečba

Fóbia sa radí medzi psychiatrické ochorenia, a preto aj liečba je psychiatrická. Používajú sa psychoterapeutické techniky, pri ktorých si pacient plne uvedomí neopodstatnenosť svojho strachu a naučí sa ho ovládať.

Jedná sa od dlhodobý proces, ktorý má však veľmi dobré výsledky. Okrem psychoterapie sa užívajú lieky zo skupiny antidepresív a anxiolytík (lieky proti úzkosti). U niektorých ľudí sa na odstránenie strachu používajú aj hypnózy.

Fóbia

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.