Úvod / Choroby / Odontofóbia

Odontofóbia

odontofóbiaStrach zo zubára a zubných zákrokov má svoje odborné pomenovanie - odontofóbia - a patrí do skupiny fóbií. Minimálne určitú tieseň pred návštevou zubného lekára pociťuje množstvo ľudí, u niektorých je však tento strach veľmi silný.

Aké sú príčiny strachu z návštevy zubára, ako sa tento strach prejavuje a ako mu predchádzať a liečiť ho?

Príčiny odontofóbie:


Do určitej miery sa môže jednať o úzkostnejší typ osobnosti, čo môže byť aj geneticky dané. Okrem toho sa na ochorení s názvom odontofóbia môžu podieľať bolestivé a nepríjemné zážitky z detstva a istý pocit bezmocnosti a strach z bolesti, ktoré sú so zubným vyšetrením spojené.

Cudzie ruky a nástroje v dutine ústnej dráždia môžu spôsobiť dáviaci reflex. Nepríjemný môže byť aj charakteristický chemický zápach typický pre väčšinu zdravotníckych pracovísk a zvuk vŕtačky.

Príznaky:

Odontofóbia sa prejavuje strachom zo zubára a pre postihnutého jedinca sa zubné vyšetrenie stáva utrpením spojeným s nervozitou a najrôznejšími príznaky ako je búšenie srdca, pocity dýchavičnosti, nadmerné potenie.

Pri práci v dutine ústnej sa týmto ľuďom ľahko spúšťa dáviaci reflex a dotyční môžu začať aj zvracať. Niet divu, že jedinci s fóbiu zo zubára sa zubnému vyšetreniu vyhýbajú, čo ich neskôr môže mrzieť, pretože nedostatočná prevencia si neskôr vyžiada oveľa rozsiahlejšiu zubnú starostlivosť než by tomu bolo pri pravidelných preventívnych vyšetreniach. Chorý človek je si samozrejme svojho, do značnej miery iracionálneho strachu vedomý a má naň náhľad, nemôže si však pomôcť.

Diagnostika:

Diagnózu je možné stanoviť na základe vyššie uvedených príznakov spojených so zubným vyšetrením. Niekedy je možné aj presne stanoviť nepríjemný zážitok z detstva, od ktorého sa prejavy strachu začali odvíjať.

Liečba odontofóbie:

Podobne ako u iných fóbií je potrebná dlhodobá psychoterapia, kedy sa človek pri opakovaných sedeniach s psychiatrom snaží svoj strach ovládnuť. Niekedy sa môžu podávať lieky proti úzkosti. Pri zubnom vyšetrení je nutné pochopenie a spolupráca aj zo strany vyšetrujúceho zubára a ďalšieho personálu.

U niektorých ľudí s panickým strachom zo zubára si však zložitejšie a dlhšie trvajúce zákroky môžu vyžiadať podanie analgosedácie alebo zriedkavejšie dokonca celkovú anestéziu (uspanie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *