Vyliec.sk > Choroby > Strach zo zrkadiel

Strach zo zrkadiel

strach zo zrkadielStrach zo zrkadiel je odborne označovaný ako spektrofóbia. Ide o úzkostnú poruchu, ktorá sa radí do skupiny fóbií.

Aké sú presné príčiny tohto strachu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny strachu zo zrkadiel


Nie je jasná príčina spektrofóbie, no môže s vyššou pravdepodobnosťou vzniknúť u úzkostnejších ľudí, kedy sa môže kombinovať s ďalšími fóbiami. Spúšťačom môže byť hororový film alebo strašidelná udalosť zahŕňajúca zrkadlo (pocit videnia ducha v zrkadle, a pod.).

Príznaky

Človek so strachom zo zrkadiel môže mať nepríjemný pocit pri pohľade do zrkadla. Môže sa objavovať strach, že je zo zrkadla niekým sledovaný. Postihnutý má tendenciu schovávať zrkadlá v byte, pri pohľade do zrkadla sa môže objaviť nepokoj, potenie, tras, búšenie srdca a akútny pocit ohrozenia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Základom diagnostiky je psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom psychiater zistí presné ťažkosti pacienta - v tomto prípade výrazný a iracionálny strach zo zrkadiel spojený s vyššie spomínanými príznakmi.

Liečba

Rovnako ako u ostatných fóbií je aj tu je základom liečby psychoterapia, ktorá pozostáva z opakovaných sedení s psychiatrom. Pacient sa počas psychoterapie učí svoj strach ovládať a získať na neho nadhľad. V prípade potreby sa predpisujú lieky proti úzkosti alebo antidepresíva.

Strach zo zrkadiel

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.