Strach zo zrkadiel

strach zo zrkadielStrach zo zrkadiel je odborne označovaný ako spektrofóbia. Ide o úzkostnú poruchu, ktorá sa radí do skupiny fóbií.

Aké sú presné príčiny tohto strachu, ako sa prejavuje a ako ho liečiť a diagnostikovať? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny strachu zo zrkadiel


Nie je jasná príčina spektrofóbie, no môže s vyššou pravdepodobnosťou vzniknúť u úzkostnejších ľudí, kedy sa môže kombinovať s ďalšími fóbiami.

Spúšťačom môže byť hororový film alebo strašidelná udalosť zahŕňajúca zrkadlo (pocit videnia ducha v zrkadle, a pod.).

Príznaky

Človek so strachom zo zrkadiel môže mať nepríjemný pocit pri pohľade do zrkadla. Môže sa objavovať strach, že je zo zrkadla niekým sledovaný.

Postihnutý má tendenciu schovávať zrkadlá v byte, pri pohľade do zrkadla sa môže objaviť nepokoj, potenie, tras, búšenie srdca a akútny pocit ohrozenia.

Diagnostika

Základom diagnostiky je psychiatrické vyšetrenie, pri ktorom psychiater zistí presné ťažkosti pacienta – v tomto prípade výrazný a iracionálny strach zo zrkadiel spojený s vyššie spomínanými príznakmi.

Liečba

Rovnako ako u ostatných fóbií je aj tu je základom liečby psychoterapia, ktorá pozostáva z opakovaných sedení s psychiatrom.

Pacient sa počas psychoterapie učí svoj strach ovládať a získať na neho nadhľad. V prípade potreby sa predpisujú lieky proti úzkosti alebo antidepresíva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-ze-zrcadel-spektrofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button