Strach z rakoviny

strach z rakovinyStrach z rakoviny v zmysle choroby sa označuje ako kancerofóbia. Mať určitý strach z nádorových ochorení je vcelku normálne a určité obavy má iste prakticky každý z nás. Kancerofóbia je však strach vygradovaný do abnormálnych hodnôt.

Príčiny strachu z rakoviny


Príčina nie je vždy jasná. Zvýšené riziko majú úzkostnejší jedinci, obzvlášť ak sa nejaká forma rakoviny objavila u ich blízkych alebo príbuzných.

Chorobný strach z rakoviny sa väčšinou nevyskytuje izolovane, skôr ho nájdeme u ľudí trpiacich aj inými fóbiami.

Príznaky

Strach z rakoviny môže mať viac prejavov. Ľudia majú extrémny strach z nádorov a opakovane sa môžu dožadovať lekárskych vyšetrení.

Za každým banálnym príznakom možno teoreticky vidieť nejaké nádorové ochorenie (kašeľrakovina pľúc, bolesť hlavyrakovina mozgu, a pod.).

Negatívny výsledok síce upokojí, ale pokoj je len dočasný a po čase sa chorý človek vracia s podobnou požiadavkou.

Okrem toho sa môžu objavovať u postihnutého záchvaty strachu a panické ataky s pestrými klinickými prejavmi (náhla úzkosť, dýchavičnosť, búšenie srdca, hyperventilácia).

Diagnostika

Diagnózu určí psychiater, za ktorým je pacient skôr či neskôr odoslaný.

Základom je rozhovor s pacientom, ktorý preukáže jeho chorobnú úzkosť a prípadne ďalšie sprevádzajúce psychiatrické poruchy.

Liečba

Podobne ako u iných fóbií je nutné liečiť dlhodobo pomocou psychoterapie a rôznych liekov.

Psychoterapia by mala pomôcť chorému pochopiť iracionalitu svojho strachu a naučiť sa ho zvládať. Z liekov sa podávajú niektoré lieky proti úzkosti a antidepresíva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-z-rakoviny

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button