Úvod / Choroby / Strach z rakoviny

Strach z rakoviny

strach z rakovinyStrach z rakoviny v zmysle choroby sa označuje ako kancerofóbia. Mať určitý strach z nádorových ochorení je vcelku normálne a určité obavy má iste prakticky každý z nás. Kancerofóbia je však strach vygradovaný do abnormálnych hodnôt.

Príčiny Strachu z rakoviny:


Príčina nie je vždy jasná. Zvýšené riziko majú úzkostnejší jedinci, obzvlášť ak sa nejaká forma rakoviny objavila u ich blízkych alebo príbuzných. Chorobný strach z rakoviny sa väčšinou nevyskytuje izolovane, skôr ho nájdeme u ľudí trpiacich aj inými fóbiami.

Príznaky:

Strach z rakoviny môže mať viac prejavov. Ľudia majú extrémny strach z nádorov a opakovane sa môžu dožadovať lekárskych vyšetrení.

Za každým banálnym príznakom možno teoreticky vidieť nejaké nádorové ochorenie (kašeľ - rakovina pľúc, bolesť hlavy - rakovina mozgu, a pod.). Negatívny výsledok síce upokojí, ale pokoj je len dočasný a po čase sa chorý človek vracia s podobnou požiadavkou.

Okrem toho sa môžu objavovať u postihnutého záchvaty strachu a panické ataky s pestrými klinickými prejavmi (náhla úzkosť, dýchavičnosť, búšenie srdca, hyperventilácia).

Diagnostika:

Diagnózu určí psychiater, za ktorým je pacient skôr či neskôr odoslaný. Základom je rozhovor s pacientom, ktorý preukáže jeho chorobnú úzkosť a prípadne ďalšie sprevádzajúce psychiatrické poruchy.

Liečba:

Podobne ako u iných fóbií je nutné liečiť dlhodobo pomocou psychoterapie a rôznych liekov. Psychoterapia by mala pomôcť chorému pochopiť iracionalitu svojho strachu a naučiť sa ho zvládať. Z liekov sa podávajú niektoré lieky proti úzkosti a antidepresíva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *