Hematofóbia

Hematofóbia Hematofóbia je relatívne častým typom fóbie, ide o nadmerný strach z pohľadu na krv, a to nielen vlastnú, ale aj cudziu. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba hematofóbie sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny hematofóbie


Príčiny nie sú celkom jasné. Do určitej miery je nepríjemnosť pohľadu na krv vrodená, pretože krv symbolizuje situácie zranenia a ohrozenia. Je tiež vcelku pochopiteľné, že každý človek je iný a u niekoho je proste táto v podstate obranná reakcia až príliš silná.

U niektorých ľudí sa môže fóbia z pohľadu na krv objaviť až počas života a to vplyvom stresujúcej udalosti, pri ktorej dotyčný prišiel do kontaktu so svojou alebo cudzou krvou (úrazy, autohavárie, napadnutie, vojnová udalosť, a pod.).

Prejavy

Pri pohľade na krv začne dotyčný človek pociťovať záchvaty úzkosti, strachu a paniky, niekedy sa môže objaviť búšenie srdca, dýchavičnosť, nevoľnosť, vracanie, alebo kolaps s krátkodobým bezvedomím.

Niekedy je hematofóbia spojená s fóbiou z odberu krvi a strachom z injekčných striekačiek.

Diagnostika

Diagnóza je postavená na základe nenormálne silnej reakcie na krv, u ktorej sa môžu objaviť vyššie spomínané príznaky.

Liečba

Je otázkou, či hematofóbia je vôbec liečiteľná, pretože v dnešnej dobe veľká časť populácie do styku s krvou vôbec nepríde a človek s hematofóbiou si rozhodne nebude hľadať zamestnanie, kde by sa s krvou stretával.

Pri odberoch krvi je vhodné takého človeka uložiť do horizontálnej polohy a nechať ho mať zatvorené oči.

Ak aj u niekoho liečba začala, tak sa zvyčajne jedná (podobne ako u iných fóbií) o dlhodobejšiu psychoterapiu s možným podávaním liekov proti úzkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hematofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button