Nomofóbia

nomofóbiaNomofóbia je pomerne nová psychiatrická porucha, ktorá býva diagnostikovaná vo vzrastajúcej miere od začiatku 21. storočia. Ide o úzkosť zo straty mobilného signálu, prípadne zo straty funkčného mobilného telefónu. Aké sú presne príčiny tejto poruchy, ako ju diagnostikovať, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Viac sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny nomofóbie


Príčinou nomofóbie je rastúca závislosť človeka na mobilnú komunikáciu a na možnosť byť prakticky kedykoľvek v kontakte s ostatnými ľuďmi.

S vývojom smartphonov k tomu pribúda možnosť byť neustále on-line na internete. Je vcelku prirodzené, že pri pomyslení na stratu tejto vymoženosti cíti pomerne veľké množstvo ľudí úzkosť, u niektorých ľudí je však táto úzkosť abnormálna a možno ju označiť za poruchu.

Prečo tomu tak u niektorých ľudí je, nie je jasné. Dá sa však predpokladať, že ide o celkovo úzkostnejšieho jedinca, ktorý podobne nenormálne reaguje na celé množstvo situácií.

Prejavy

Ochorenie s názvom nomofóbia v skutočnosti nie je klasickou fóbiou, ide skôr o typ úzkostnej poruchy.

Nomofobici cítia úzkosť z možnosti poruchy mobilného telefónu, ktorá sa vystupňuje v situácii, keď k niečomu podobnému dôjde (výpadok mobilnej siete, porucha prístroja, vybitie batérie prístroja) potom väčšinou reagujú akútnu stresovú reakciu, panikária a objavujú sa u nich fyzické príznaky ako je búšenie srdca, tras rúk, pocity dýchavičnosti.

Ľudia s nomofóbiou trávia so svojím telefónom nadmerné množstvo času a niekedy opakovane kontrolujú stav signálu a batérie.

Diagnostika nomofóbie

Nomofóbia je stanovená na základe psychiatrického vyšetrenia, ktoré potvrdia nenormálne silnú úzkosť chorého.

Liečba

Základným liečebným prístupom je psychoterapia, pri ktorej sa človek učí so svojím strachom zaobchádzať a snaží sa tlmiť jeho prejavy.

Pomôcť môžu lieky zo skupiny antidepresív a liekov proti úzkosti.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nomofobie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button