Vyliec.sk > Choroby > Strach z tmy

Strach z tmy

strach z tmyStrach z tmy patrí do skupiny chorôb známych ako fóbie a táto fóbia sa odborne nazýva ako nyktofóbia. Aké sú príčiny tohto strachu, ako sa prejavuje, prečo vzniká a ako sa ho zbaviť? Všetko čo o tejto fóbií potrebujete vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny strachu z tmy


Príčiny fóbie s názvom strach z tmy nie sú ako u mnohých iných fóbií jasné. Strach z tmy je typický pre detský vek, ale väčšinou postupne vymizne. Dôvodom môže byť určitý atavizmus, pretože v tme je človek bez zdroja svetla zraniteľný a môže tak inštinktívne reagovať pocitom ohrozenia. Niekedy sa na ťažkostiach môžu podieľať nepríjemné zážitky alebo časté sledovanie hororov v detskom veku.

Príznaky

Človek s nyktofóbiou má ťažkosti so zaspávaním, neznesie byť sám v tmavej miestnosti a vyžaduje zdroj svetla, ktorý však môže pôsobiť rušivo a brániť tiež v zaspávaní. V tme sa objavujú pocity úzkosti, strachu a pocitu ohrozenia, ktoré môžu byť spojené s búšením srdca, nadmerným potením a trasom. Človek sa schováva pod perinu a znepokojene počúva akýkoľvek zvuk. Niekedy sa môže objaviť aj panická reakcia s pokusom o útek z izby.

Diagnostika

Diagnózu nyktofóbie stanovuje psychiater na základe pacientových ťažkostí a vykonaní dôkladného psychiatrického vyšetrenia.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Ochorenie spadá do kompetencie psychiatrov. Ako pri väčšine fóbií aj tu má liečba dva základné piliere – psychoterapiu a prípadne podávanie liekov. Psychoterapia znamená opakované sedenia s psychiatrom, ktorý sa snaží zistiť príčinu pacientových ťažkostí a postupne ho učí sa so strachom vyrovnávať a zvládať ho. Súčasťou terapie môže byť aj postupné opatrné vystavovanie chorého záťažovým situáciám (tzv. desenzibilizácia), to však musí byť vždy s pacientovým vysloveným súhlasom. Z liekov sa podávajú niektoré antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strach-ze-tmy-nyktofobie

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.