Panická porucha

panická poruchaPanická porucha je termín, ktorým označujeme psychiatrickú poruchu prejavujúcu sa záchvatmi úzkosti a strachu. Aké sú príčiny tejto poruchy ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny panickej poruchy


Presnú príčinu vzniku tejto poruchy nepoznáme. K jej vzniku dochádza obvykle u mladých ľudí pred tridsiatym rokom veku a zrejme za ňou stojí nerovnováha v systéme mozgových neurotrasmitérov.

Neurotransmitery sú zlúčeniny v mozgu, ktoré sa podieľajú na prenose nervových vzruchov medzi nervovými bunkami.

Stresové situácie, psychická záťaž a vyčerpanie zvyšujú riziko ochorenia s názvom panická porucha.

Príznaky

Choroba sa objavuje v záchvatoch, medzi ktorými sú obdobia relatívneho pokoja. Záchvat spočíva v náhlom vzniku výraznej úzkosti, ktorá je prakticky nezvládnuteľná.

Úzkosť má skôr všeobecný charakter – postihnutý človek sa bojí neurčitého akútneho ohrozenia, straty sebakontroly, zošalenia alebo smrti. K tomu sa pridá celé množstvo somatických príznakov ako bolesť na hrudníku, tras rúk, búšenie srdca, poruchy rovnováhy, hyperventilácia a brnenie končatín.

Záchvat paniky je prakticky nezvládnuteľný a človek, ktorý podľahol panike je buď paralyzovaný strachom alebo sa môže snažiť za každú cenu utiecť z miesta, kde sa záchvat rozvinul.

Panické záchvaty súvisia často s agorafóbiou, čo je (nie celkom presne povedané) strach z otvorených priestorov.

Niet preto divu, že ak je pri záchvate privolaná rýchla lekárska pomoc, končieva chorý človek obvykle v nemocnici, kde sa potom lekári snažia vylúčiť vážne ochorenia ako je napríklad srdcový infarkt.

Liečba

Ochorenie s názvom Panická porucha liečia psychiatri. Často sa využívajú psychoterapeutické sedenia, ktoré majú za úlohu oboznámiť pacienta s jeho chorobou a naučiť ho sa s ňou vyrovnať.

Z liekov sa užívajú antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká). Liečba je dlhodobá a výsledky vždy nemusia byť uspokojivé.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/panicka-porucha

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button