Úvod / Choroby / Panická porucha

Panická porucha

panická poruchaPanická porucha je termín, ktorým označujeme psychiatrickú poruchu prejavujúcu sa záchvatmi úzkosti a strachu. 

Aké sú príčiny tejto poruchy ako ju diagnostikovať a liečiť?

Príčiny panickej poruchy


Presnú príčinu vzniku tejto poruchy nepoznáme. K jej vzniku dochádza obvykle u mladých ľudí pred tridsiatym rokom veku a zrejme za ňou stojí nerovnováha v systéme mozgových neurotrasmitérov. Neurotransmitery sú zlúčeniny v mozgu, ktoré sa podieľajú na prenose nervových vzruchov medzi nervovými bunkami.

Stresové situácie, psychická záťaž a vyčerpanie zvyšujú riziko ochorenia s názvom panická porucha. 

Príznaky

Choroba sa objavuje v záchvatoch, medzi ktorými sú obdobia relatívneho pokoja. Záchvat spočíva v náhlom vzniku výraznej úzkosti, ktorá je prakticky nezvládnuteľná. Úzkosť má skôr všeobecný charakter - postihnutý človek sa bojí neurčitého akútneho ohrozenia, straty sebakontroly, zošalenia alebo smrti.

K tomu sa pridá celé množstvo somatických príznakov ako bolesť na hrudníku, tras rúk, búšenie srdca, poruchy rovnováhy, hyperventilácia a brnenie končatín. Záchvat paniky je prakticky nezvládnuteľný a človek, ktorý podľahol panike je buď paralyzovaný strachom alebo sa môže snažiť za každú cenu utiecť z miesta, kde sa záchvat rozvinul.

Panické záchvaty súvisia často s agorafóbiou, čo je (nie celkom presne povedané) strach z otvorených priestorov.

Niet preto divu, že ak je pri záchvate privolaná rýchla lekárska pomoc, končieva chorý človek obvykle v nemocnici, kde sa potom lekári snažia vylúčiť vážne ochorenia ako je napríklad srdcový infarkt.

Liečba:

Ochorenie s názvom Panická porucha liečia psychiatri. Často sa využívajú psychoterapeutické sedenia, ktoré majú za úlohu oboznámiť pacienta s jeho chorobou a naučiť ho sa s ňou vyrovnať. Z liekov sa užívajú antidepresíva a lieky proti úzkosti (anxiolytiká). Liečba je dlhodobá a výsledky vždy nemusia byť uspokojivé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *