Vyliec.sk > Choroby > Infarkt myokardu

Infarkt myokardu

Infarkt myokarduInfarkt myokardu patrí medzi akútne formy ischemickej choroby srdca. Je veľmi obávaný a dal by sa opísať ako poškodenie buniek srdcovej svaloviny náhlym nedostatkom kyslíka. Kyslík a živiny dostáva srdcový svalovina vďaka 2 koronárnym tepnám, ktoré odstupujú zo začiatku aorty. Vytvorenie uzáveru v toku jednej z týchto tepien alebo jej vetiev potom vedie k ťažkej ischémii (nedostatku kyslíka) v príslušnom okrsku myokardu. Pokiaľ tento uzáver nie je včas odstránený, dochádza k smrti buniek myokardu.

Infarkt myokardu a jeho príčina


Najčastejšou príčinou je ateroskleróza koronárnych tepien. Tieto sa vplyvom aterosklerózy môžu v istých miestach zužovať, čo sa u človeka môže prejaviť ako námahová angina pectoris.

Pokiaľ tento proces zužovania trvá dlhodobo, je to v podstate pozitívny, pretože koronárne tepny majú schopnosť vytvoriť okolo miesta zúženia bočné spojky a znížený prívod kyslíka sa po čase opäť zvýši. Problémom je, keď aterosklerózou zmenená stena cievy praskne a v mieste sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá cievu náhle a úplne upchá.

Ak je zrazenina väčšia a naše telo ju nedokáže rozpustiť, čo je častý stav, začína boj s časom, ktorý bez pomoci končí smrťou časti buniek myokardu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Rizikové faktory

Rizikovým faktorom srdcového infarktu je ateroskleróza a všetky jej rizikové faktory (všimnime si tejto podobnosti s rizikovými faktormi ischemickej cievnej mozgovej príhody).

Prejavy

Typickým prejavom je náhle vzniknutá neodeznievajúca bolesť za hrudnou kosťou, môže k nej dôjsť v pokoji alebo pri námahe (k prasknutiu steny cievy a vytvoreniu zrazeniny môže dôjsť kedykoľvek).

Od námahovej anginy pectoris sa odlišuje väčšou bolestivosťou a najmä tým, že ukončením námahy sa stav nezlepší. Človek je veľmi nepokojný, má pocit strachu a silno sa potí. Bolesť môže vystreľovať do chrbta alebo do končatín, infarkt spodnej steny srdca môže vyvolať bolesti brucha lokalizované do nadbruška.

Infarkt môže prebehnúť aj bez väčších bolestí a prejaví sa napríklad len narušením pumpovacej funkcie ľavej komory a hromadením v pľúcnom riečisku, tj. dýchavičnosťou.

Komplikácie

Komplikácie infarktu myokardu sú pestré a radíme medzi ne poruchy srdcového rytmu (vznik komorovej tachykardie alebo dokonca fibrilácie komôr) a s tým súvisiacu náhlu srdcovú smrť, vytvorenú vydutím poškodenej srdcovej steny, prasknutím tejto vydute a vyliatím krvi do osrdcovníka (čo vedie k srdcovej tamponáde a rýchlej smrti), poškodenie chlopní, zhoršenie funkcie srdca ako pumpy a následné zlyhanie srdca. Komplikácie sú vážne a tým horšie, čím väčší počet buniek myokardu odumrel.

Infarkt myokardu a jeho liečba

Pacientovi sa v akútnom stave podávajú lieky na riedenie krvi, silné lieky proti bolesti, nitráty, a v prípade srdcového zlyhávania aj diuretiká. Lieky môžu pomôcť, ale infarkt samy o sebe nevyliečia.

Podstatou samotnej liečby je buď cielené rozpustenie zrazeniny špeciálnymi liekmi (trombolýza), alebo oveľa lepšie prevedenie angiografie a roztiahnutie uzavretého úseku koronárnej tepny špeciálnym balónikom. Tomuto zákroku sa hovorí koronárna angioplastika. Pri angioplastike sa v slabinách nabodne femorálna tepna, zavedie sa cez ňu do aorty vodič a aortou sa posunie až k srdcu do postihnutej koronárnej tepny.

Nakoniec sa v mieste zúženia nafúkne malý balónik, ktorý je na vodiči. Tým sa umožní obnovenie zásobenia postihnutej časti srdca kyslíkom. Ak nie je pre charakter a rozsah uzáveru možné angiografiu vykonať, možno vykonať akútny kardiochirurgický zákrok spočívajúci vo vytvorení koronárneho bypassu.

Infarkt myokardu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.