Vyliec.sk > Choroby > Infarkt myokardu

Infarkt myokardu

Infarkt myokarduInfarkt myokardu patrí medzi akútne formy ischemickej choroby srdca. Je veľmi obávaný a dal by sa opísať ako poškodenie buniek srdcovej svaloviny náhlym nedostatkom kyslíka. Kyslík a živiny dostáva srdcový svalovina vďaka 2 koronárnym tepnám, ktoré odstupujú zo začiatku aorty. Vytvorenie uzáveru v toku jednej z týchto tepien alebo jej vetiev potom vedie k ťažkej ischémii (nedostatku kyslíka) v príslušnom okrsku myokardu. Pokiaľ tento uzáver nie je včas odstránený, dochádza k smrti buniek myokardu.

Infarkt myokardu a jeho príčina


Najčastejšou príčinou je ateroskleróza koronárnych tepien. Tieto sa vplyvom aterosklerózy môžu v istých miestach zužovať, čo sa u človeka môže prejaviť ako námahová angina pectoris. Pokiaľ tento proces zužovania trvá dlhodobo, je to v podstate pozitívny, pretože koronárne tepny majú schopnosť vytvoriť okolo miesta zúženia bočné spojky a znížený prívod kyslíka sa po čase opäť zvýši. Problémom je, keď aterosklerózou zmenená stena cievy praskne a v mieste sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá cievu náhle a úplne upchá. Ak je zrazenina väčšia a naše telo ju nedokáže rozpustiť, čo je častý stav, začína boj s časom, ktorý bez pomoci končí smrťou časti buniek myokardu.

Rizikové faktory

Rizikovým faktorom srdcového infarktu je ateroskleróza a všetky jej rizikové faktory (všimnime si tejto podobnosti s rizikovými faktormi ischemickej cievnej mozgovej príhody).

Prejavy

Typickým prejavom je náhle vzniknutá neodeznievajúca bolesť za hrudnou kosťou, môže k nej dôjsť v pokoji alebo pri námahe (k prasknutiu steny cievy a vytvoreniu zrazeniny môže dôjsť kedykoľvek). Od námahovej anginy pectoris sa odlišuje väčšou bolestivosťou a najmä tým, že ukončením námahy sa stav nezlepší. Človek je veľmi nepokojný, má pocit strachu a silno sa potí. Bolesť môže vystreľovať do chrbta alebo do končatín, infarkt spodnej steny srdca môže vyvolať bolesti brucha lokalizované do nadbruška. Infarkt môže prebehnúť aj bez väčších bolestí a prejaví sa napríklad len narušením pumpovacej funkcie ľavej komory a hromadením v pľúcnom riečisku, tj. dýchavičnosťou.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Komplikácie

Komplikácie infarktu myokardu sú pestré a radíme medzi ne poruchy srdcového rytmu (vznik komorovej tachykardie alebo dokonca fibrilácie komôr) a s tým súvisiacu náhlu srdcovú smrť, vytvorenú vydutím poškodenej srdcovej steny, prasknutím tejto vydute a vyliatím krvi do osrdcovníka (čo vedie k srdcovej tamponáde a rýchlej smrti), poškodenie chlopní, zhoršenie funkcie srdca ako pumpy a následné zlyhanie srdca. Komplikácie sú vážne a tým horšie, čím väčší počet buniek myokardu odumrel.

Infarkt myokardu a jeho liečba

Pacientovi sa v akútnom stave podávajú lieky na riedenie krvi, silné lieky proti bolesti, nitráty, a v prípade srdcového zlyhávania aj diuretiká. Lieky môžu pomôcť, ale infarkt samy o sebe nevyliečia. Podstatou samotnej liečby je buď cielené rozpustenie zrazeniny špeciálnymi liekmi (trombolýza), alebo oveľa lepšie prevedenie angiografie a roztiahnutie uzavretého úseku koronárnej tepny špeciálnym balónikom. Tomuto zákroku sa hovorí koronárna angioplastika. Pri angioplastike sa v slabinách nabodne femorálna tepna, zavedie sa cez ňu do aorty vodič a aortou sa posunie až k srdcu do postihnutej koronárnej tepny. Nakoniec sa v mieste zúženia nafúkne malý balónik, ktorý je na vodiči. Tým sa umožní obnovenie zásobenia postihnutej časti srdca kyslíkom. Ak nie je pre charakter a rozsah uzáveru možné angiografiu vykonať, možno vykonať akútny kardiochirurgický zákrok spočívajúci vo vytvorení koronárneho bypassu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/infarkt-myokardu-srdecni-svaloviny

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.