Aneuryzma srdca

aneuryzma srdcaAneuryzma srdca je relatívne závažný stav, ktorý môžeme opísať ako vydutie a vyklenutie niektorej zo stien srdca , zvyčajne steny komôr. V danom mieste je srdcová stena oslabená a nemožno vylúčiť jej prasknutie, ktoré má smrteľné následky. Viac o príčine, diagnostike a prípadnej liečbe aneuryzmy srdca sa dozviete z nasledujúceho článku.

Príčiny aneuryzmy srdca


Aneuryzma srdcovej komory je najčastejšou komplikáciou rozsiahlejšieho infarktu myokardu.

Pri väčšom infarkte sa môže v niektorom mieste narušiť sila srdcovej steny, ktorá sa potom pod tlakom krvi v komorách začne vydúvať.

Prejavy

Samotná aneuryzma srdca sa nejako významne neprejavuje. Príznakmi môžu mať až jej komplikácie. V dutine aneuryzmy sa môže začať zrážať krv a tieto zrazeniny sa potom môžu odlamovať a ako tzv. emboly odchádzať cievami zo srdca do iných orgánov, kde upchajú ich menšie cievy (typickým dôsledkom je ischemická mozgová mŕtvica).

Druhou a možno oveľa závažnejšou, komplikáciou je prasknutie zoslabenej steny a následné výdutie a vyliatie krvi do osrdcovníka.

V takom prípade sa osrdcovník rýchlo naplní krvou, ktorá zabráni srdci v pumpovacích pohyboch (tamponáda srdca). Srdce sa zastaví a pacient zomiera.

Ak aneuryzma srdca dôjde nečakane, tak je šanca na záchranu minimálna

Diagnostika

Náhodný nález aneuryzmy komory môžeme urobiť na EKG, kde nájdeme isté zmeny (elevacie ST úseku), definitívne potvrdenie ale preukáže až ECHO srdca, kde je aneuryzmu vidieť.

Vyklenutie aneuryzmy môžeme uvidieť ako zmenu tvaru srdcového tieňa na röntgene hrudníka.

Liečba

Malú aneuryzmu stačí len kontrolovať, pacient môže dostávať lieky na riedenie krvi, ktoré bránia vytvoreniu krvných zrazenín vo výduti.

Jediným trvalým liečebným riešením je chirurgické odstránenie. Je však nutné poznamenať, že sa jedná o veľmi náročný a rizikový kardiochirurgický zákrok, pri ktorom sa aneuryzma odstráni a stena srdca sa zrekonštruuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/aneurysma-srdce

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button