Vyliec.sk > Choroby > Chyby chlopní

Chyby chlopní

Chyby chlopníChyby chlopní sú relatívne častým ochorením postihujúcim srdce. Veľakrát sú náhodným nálezom a nie sú klinicky významné, inokedy môžu chorého vážne ohrozovať na živote. Než si vysvetlíme povahu týchto ochorení, musíme si krátko povedať o srdcových chlopniach.

Chlopne v srdci sú celkom štyri - dve sú medzi predsieňou a komorou (v ľavej časti srdca je mitrálnej chlopňa a v pravej časti je trikuspidálna chlopňa) a dve tzv. Semilunárne chlopne sú medzi komorou a tepnou z komory vychádzajúcej (aortálna chlopne medzi ľavou komorou a aortou a chlopňa pľúcnice medzi pravou komoru a pľúcnicou). Chlopne fungujú v súhre so sťahmi svaloviny srdcových komôr - keď svalovina komôr uvoľní a komory sa začnú plniť krvou, sú chlopne medzi predsieňami a komorami otvorené a do komôr prúdi krv. Semilunárne chlopne sú v tejto chvíli uzavreté. Akonáhle sa komory stiahnu, aby vypudili krv, tak sa chlopne medzi predsieňou a komorou uzavrú a semilunárne chlopne sa otvoria. To má za následok vypudenie krvi do aorty a do pľúcnice.

Chyby chlopní môžeme rozdeliť na vrodené a získané


Z hľadiska narušenia funkcie môžeme rozlíšiť poruchy chlopní na dve základné:

1. chlopná stenóza = zúženie chlopne - Pri tomto type postihnutia sa chlopňa nedokáže dostatočne rozšíriť a kladie nadmerný odpor toku krvi.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. chlopná insuficiencia = nedomykavosť chlopne - Pri tomto type poruchy sa chlopňa nevie poriadne uzavrieť. Nedostatočne uzavretá chlopňa umožňuje spätný tok krvi.

Bližšie informácie o príčinách a prejavoch nájdete v jednotlivých článkoch:

Príčiny

Príčin narušenej funkcie chlopní môže byť celá rada. Okrem vrodených porúch (ako je napr. bikuspidálna aortálna chlopňa) sem patrí napr. poškodenie chlopní pri infekčnej endokarditíde, dilatačná kardiomyopatia, reumatickej horúčke, a pri poruchách väziva (napr. Marfanov a Ehlers-Danlosov syndróm).

Veľkú úlohu v procese poškodzovania chlopní hrá aj vek - chlopne starého človeka degenerujú, ukladá sa v nich vápnik a dochádza k ich zužovaniu.

Chlopne môžu však byť poškodené aj pri srdcovom infarkte, kedy je narušene tkanivo ovládajúce otváranie a zatváranie chlopne (takto postihnutá chlopňa sa zvyčajne stane nedomykavou).

Chyby chlopní a ich prejavy

Narušenie funkcie chlopní spôsobí väčšie či menšie poruchu funkcie srdca ako pumpy - vznikajú teda príznaky srdcového zlyhávania. Aké príznaky prevládnu závisí na tom, aká chlopňa je chorá a na type jej poruchy (zúženie/nedomykavosť).

Všeobecne povedané môžu symptómy v rôznej miere zahŕňať dýchavičnosť, slabosť, opuchy a poruchy vedomia. Preťaženie srdca pri zlej funkcii chlopní sa môže prejaviť aj poruchami srdcového rytmu - častý je vznik fibrilácie predsiení a flutteru predsiení, ktoré človeka ohrozujú vznikom ischemickej mozgovej mŕtvice.

Diagnostika

Okrem informácií o klinických ťažkostiach sa dá porucha chlopne odhadnúť z počúvania fonendoskopom, kedy nad srdcom budeme počuť šelest. Šelest vzniká úzkym prúdom krvi, ktorý sa derie cez zúženú chlopňu, či ktorý sa vracia nedomykavou chlopňou späť.

Šelest sám o sebe nás však skôr upozorňuje na potrebu ďalšieho vyšetrovania. Mnoho šelestov je totiž úplne nevinných (najmä v detskom veku) a hlučnosť šelestu nemusí byť vždy úmerná vážnosti chlopňovej poruchy.

Veľmi dobrým a dostupným vyšetrením je ultrazvuk srdca čiže ECHO srdca. Jedná sa o nezaťažujúce vyšetrenie, kedy lekár prechádza sondou po hrudníku pacienta a na obrazovke vidí obraz srdca vrátane chlopní a krvného prúdu. Môže tak ľahko zistiť, aké množstvo krvi cez otvorenú chlopňa preteká a či sa chlopňa dostatočne doviera. ECHO tak nielen zistí poruchu chlopne, ale určí aj jej závažnosť. Presnejšou alternatívou je pažerákové ECHO.

Chyby chlopní a ich liečba

Málo významné poruchy chlopní bez klinických prejavov sa väčšinou neliečia. Významnejšie vady sa potom liečia predovšetkým chirurgicky. Buď sa vykonáva plastika chlopne, kedy sa chorá chlopňa spraví a ponechá na svojom mieste, alebo sa urobí operácia, pri ktorej sa chlopňa nahradí - ako umelá chlopňa sa uplatňuje náhrada mechanická či biologická.

Chyby chlopní

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.