Vyliec.sk > Choroby > Zúženie mitrálnej chlopne

Zúženie mitrálnej chlopne

Zúženie mitrálnej chlopneZúženie mitrálnej chlopne patrí medzi menej časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako stenóza mitrálnej chlopne a postihnutá je mitrálna chlopňa oddeľujúca ľavú predsieň od ľavej komory. Mitrálna chlopňa sa otvára počas uvoľnenia srdcového svalu (diastoly), kedy je krv nasávaná z ľavej predsiene do ľavej komory. Zúžená mitrálna chlopňa kladie prúdu krvi nadmerný odpor a zhoršuje plnenie ľavej komory.

Zúženie mitrálnej chlopne a jeho príčiny


Zúženie mitrálnej chlopne môže byť vrodené, alebo sa rozvinie počas života. Jednou z hlavných príčin sú zmeny sprevádzajúce reumatickou horúčku.

Toto ochorenie úzko súvisí so streptokokovými infekciami a od doby masového používania antibiotík je relatívne zriedkavé.

Prejavy

Zúženie mitrálnej chlopne vedie k tlakovému preťažovaniu ľavej predsiene, ktorá sa začne zväčšovať. U ľudí s mitrálnou stenózou je zvýšené riziko vzniku porúch srdcového rytmu, ako je napríklad fibrilácia predsiení. Tlakové preťaženie sa začne postupne presúvať z ľavej predsiene do pľúcneho riečiska, čo vedie k narastajúcej námahovej dýchavičnosti a vzniku pľúcnej hypertenzie. U dlhodobo neliečenej vady dôjde k preťaženiu pravej polovice srdca so vznikom opuchov.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Okrem toho trpia ľudia s mitrálnou stenózou zvýšenou únavou a ich tvár dostáva červenofialový nádych s viditeľne rozšírenými podkožnými žilkami (facies mitralis).

Diagnostika

U pacienta môžeme zistiť vyššie spomínané klinické prejavy a na EKG môžu byť prítomné známky preťaženia ľavej predsiene (tzv. p mitrale). Vada spôsobuje srdcový šelest, po ktorého nálezu je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce (beta-blokátory, diuretiká, antiarytmiká a pod.). Vyriešiť situáciu možno napríklad roztiahnutím chlopne pomocou balónika (balóniková mitrálna valvuloplastika) alebo jej náhradou pomocou umelej chlopne.

Zúženie mitrálnej chlopne

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.