Úvod / Choroby / Zúženie mitrálnej chlopne

Zúženie mitrálnej chlopne

Zúženie mitrálnej chlopneZúženie mitrálnej chlopne patrí medzi menej časté poruchy chlopní. Odborne sa tento stav označuje ako stenóza mitrálnej chlopne a postihnutá je mitrálna chlopňa oddeľujúca ľavú predsieň od ľavej komory. Mitrálna chlopňa sa otvára počas uvoľnenia srdcového svalu (diastoly), kedy je krv nasávaná z ľavej predsiene do ľavej komory. Zúžená mitrálna chlopňa kladie prúdu krvi nadmerný odpor a zhoršuje plnenie ľavej komory.

Zúženie mitrálnej chlopne a jeho príčiny:


Zúženie mitrálnej chlopne môže byť vrodené, alebo sa rozvinie počas života. Jednou z hlavných príčin sú zmeny sprevádzajúce reumatickou horúčku.

Toto ochorenie úzko súvisí so streptokokovými infekciami a od doby masového používania antibiotík je relatívne zriedkavé.

Prejavy:

Zúženie mitrálnej chlopne vedie k tlakovému preťažovaniu ľavej predsiene, ktorá sa začne zväčšovať. U ľudí s mitrálnou stenózou je zvýšené riziko vzniku porúch srdcového rytmu, ako je napríklad fibrilácia predsiení. Tlakové preťaženie sa začne postupne presúvať z ľavej predsiene do pľúcneho riečiska, čo vedie k narastajúcej námahovej dýchavičnosti a vzniku pľúcnej hypertenzie. U dlhodobo neliečenej vady dôjde k preťaženiu pravej polovice srdca so vznikom opuchov.

Okrem toho trpia ľudia s mitrálnou stenózou zvýšenou únavou a ich tvár dostáva červenofialový nádych s viditeľne rozšírenými podkožnými žilkami (facies mitralis).

Diagnostika:

U pacienta môžeme zistiť vyššie spomínané klinické prejavy a na EKG môžu byť prítomné známky preťaženia ľavej predsiene (tzv. p mitrale). Vada spôsobuje srdcový šelest, po ktorého nálezu je vhodné doplniť ECHO srdca (či presnejšie pažerákové ECHO). Toto vyšetrenie vadu potvrdí a navyše pomôže určiť jej ťarchu.

Liečba:

U niektorých pacientov je postup len symptomatický, sú sledovaní kardiológom a dostávajú lieky na srdce (beta-blokátory, diuretiká, antiarytmiká a pod.). Vyriešiť situáciu možno napríklad roztiahnutím chlopne pomocou balónika (balóniková mitrálna valvuloplastika) alebo jej náhradou pomocou umelej chlopne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *