Holter EKG

vyšetrenie Holter EKGČo je to Holter EKG, aký je jeho princíp a využitie? Ako sa treba pred vyšetrením pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Holter EKG čiže Holterovo monitorovanie EKG je dôležitým vyšetrením v kardiológii, ktoré bez nutnosti hospitalizácie umožní zistiť množstvo informácií o srdcovej činnosti.

Princíp Holterovho EKG


Pacient v ambulancii dostane malú krabičku, ktorú mu lekár pripojí na hrudník pomocou niekoľkých elektród.

Potom môže pacient odísť domov a prístroj bude mať počas nasledujúcich 24 hodín pri sebe. Je dôležité, aby si počas týchto 24 hodín zapisoval dobu trvania rôznych činností, eventuálne časový začiatok a koniec rôznych subjektívnych ťažkostí (búšenie srdca, únavu, motanie hlavy a pod).

Krabička je v skutočnosti špeciálny EKG záznamník, ktorý celý čas natáča a zaznamenáva pacientovo EKG.

Po 24 hodinách pacient vráti krabičku lekárovi a ten vyhodnotí záznam.

Kardiológ tak môže zistiť, či u pacienta v sledovanom období vznikli poruchy rytmu a vďaka zápiskom pacienta môže určiť, pri akých príležitostiach sa to tak stalo.

Príprava pred vyšetrením

Žiadna príprava na toto vyšetrenie nie je nutná, naopak je dobré zdôrazniť, že počas monitorovania by sme mal vykonávať bežnú každodennú činnosť.

Prirodzene vynecháme činnosti, ktoré by mohli viesť k poškodeniu prístroja prudkým nárazom alebo namočením do vody.

Niekedy si pacient musí doniesť pred začiatkom vyšetrenia vlastné tužkové batérie, ale to si vopred dohodne so svojim kardiológom.

Využitie

Holter EKG má veľký význam pri diagnostike prechodných porúch rytmu. Využijeme ho napríklad u pacientov s krátkodobými nárazovými ťažkosťami charakteru búšenie srdca alebo poruchy vedomia, u ktorých pri štandardných vyšetreniach vrátane klasického EKG nič nezistíme.

V týchto prípadoch nemôžeme vylúčiť, či za prejavmi nestoja krátkodobé záchvaty porúch srdcového rytmu (fibrilácia predsiení, flutter predsiení, AVRT, AVNRT, nebezpečná komorová tachykardia, a pod.).

24hodinový EKG záznam získaný pri Holter monitoringu má ďaleko vyššiu šancu na zaznamenanie porúch rytmu, než klasické EKG zaznamenávajúce srdcovú činnosť len niekoľko sekúnd.

Nevýhody vyšetrenia

Pacient musí nosiť prístroj bez prestávky počas celého dňa, čo mu môže vadiť a trochu ho to obmedzí v denných činnostiach.

Prístroj nesmie prísť do styku s vodou, čo je trochu obmedzenie pri osobnej hygiene.

Výhody

Holter EKG umožňuje dlhodobejšie sledovanie pacientovho srdcového rytmu bez toho aby musel tráviť celý deň v nemocnici pripútaný k prístrojom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/holter-ekg

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button