Vyliec.sk > Choroby > Flutter predsiení

Flutter predsiení

Flutter predsieníFlutter predsiení [flatr predsiení] je označenie pre relatívne bežnú poruchu srdcového rytmu, ktorá je dôvodom vyšetrenia na internej ambulancii, alebo dôvodom krátkodobej hospitalizácie. Porucha sama o sebe nie je väčšinou nebezpečná, ale niekedy môže spôsobiť vážne komplikácie. Pre laikov v podstate platí, že flutter predsiení je vlastnosťami, diagnostikou a liečbou do značnej miery podobný chorobe s názvom fibrilácia predsiení.

Flutter predsiení a jeho príčiny


Flutter predsiení je spôsobený poruchou vedenia elektrických vzruchov v svalovine srdcových predsiení. Vzruch cestuje príliš rýchlo a to spôsobí neúčinné vlnenia srdcových predsiení. Na srdcové komory sa vzruch našťastie prevádza pomalšie a pumpovacia funkcia srdca je tak zaistená. Príčina vzniku poruchy srdcového rytmu nemusí byť zrejmá, avšak jeho výskyt je častejší u chorých so srdcovými chorobami (kardiomyopatia, ischemická choroba srdca, choroby chlopní a pod.). Ďalej u chorých s vysokým tlakom, so zvýšenou funkciou štítnej žľazy a u ľudí s poruchami koncentrácie iónov a minerálov v krvi.

Prejavy

Záleží na situácii. Pomerne často sa flutter predsiení nijako neprejavuje. Vzhľadom na to, že väčšinou ide o poruchu rytmu, kedy srdce beží rýchlo, môže postihnutý cítiť nepríjemné búšenie srdca. Dlhotrvajúci flutter predsiení môže srdce vyčerpať a spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania, k tomu samému môže dôjsť aj u novo vzniknutého flutteru predsiení u človeka s chorým srdcom, ktoré už nemá rezervu. V zle fungujúcich srdcových predsieňach môžu vzniknúť krvné zrazeniny. Ak tieto zrazeniny vycestujú zo srdca tepnami do mozgu, potom môžu spôsobiť ischemické mozgové príhody.

Diagnostika

U chorého väčšinou pohmatom zistíme zrýchlený pulz a poruchu rytmu určíme pomocou EKG vyšetrenia. Súčasťou vyšetrenia by vždy malo byť zistenie koncentrácie základných minerálov a hormónov štítnej žľazy v krvi.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Zjednodušene povedané sa prístup k pacientovi s flutterom predsiení príliš nelíši od fibrilácie predsiení. Rýchly rytmus treba spomaliť (napríklad pomocou beta-blokátorov) a podávať pacientovi lieky na riedenie krvi ako prevenciu spomínanej mozgovej mŕtvice. U pacienta je možné sa pokúsiť previesť flutter predsiení na normálny rytmus pomocou špeciálnych liekov (antiarytmiká), alebo pomocou elektrickej kardioverzie. Ako invazívnejšia a zložitejšia procedúra existuje tzv. diagnostická elektrofyziológia nasledovaná katetrizačnou abláciou, ktorá sa vykonáva na špecializovaných kardiologických pracoviskách. Zjednodušene povedané znamená lokalizáciu a spálenie miest v srdci, kde vznikajú a kadiaľ sa šíria chybné vzruchy. Prístroj sa do srdca zavádza tzv. endovaskulárne (cez srdcové cievy z iného miesta v tele).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/flutter-sini

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.