Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení je jednou z najčastejších porúch srdcového rytmu. Vyskytuje sa skôr u starších ľudí a často môže byť náhodným nálezom. Vzhľadom na to, že neliečená fibrilácia predsiení so sebou nesie isté riziká je vhodné o tejto poruche niečo vedieť. Aké sú príčiny tejto choroby? Dá sa vôbec liečiť ? Ak áno, tak ako? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Obsah článku:
Príčiny fibrilácie predsiení
Ochorenie vzniká narušením funkcie prevodného srdcového systému, čo sú špeciálne srdcové bunky prevádzajúce vzruchy medzi srdcovými bunkami.
Príčinou môže byť ischemická choroba srdca, vady chlopní, kardiomyopatia a porucha sínusového uzla známa ako sick sinus syndróm.
Okrem toho sa fibrilácia predsiení vyskytuje u ľudí s neliečenou zvýšenou funkciou štítnej žľazy a pri minerálovom rozvrate (odchýlky koncentrácie minerálov a iónov v krvi – napr. hyperkaliémia alebo hypokaliémia).
Veľakrát však fibrilácia predsiení vzniká bez zjavnej príčiny.
Prejavy
Fibrilácia predsiení sa môže prejaviť pocitom nepravidelného tepu, búšením srdca a pri príliš rýchlej alebo pomalej srdcovej akcii môže spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania.
Vo väčšine prípadov však nemá fibrilácia predsiení žiadne viditeľné prejavy a príde sa na ňu náhodou.
Pri zlej pumpovacej funkcii predsiení v nich viac stagnuje krv a môžu sa tu vytvoriť krvné zrazeniny.
Tieto zrazeniny sa môžu odtrhnúť z ľavej predsiene a cez ľavú komoru sa dostanú až do mozgu a tam môžu upchať niektorú z ciev.
Celý dej tak môže skončiť klasickou ischemickou cievnou mozgovou príhodou.
Diagnostika
Podozrenie môžeme zistiť už pri hmatání pulzu. Fibrilácia predsiení sa totiž prejavuje nepravidelným pulzom a niekedy o niečo rýchlejšou či pomalšou srdcovou aktivitou.
Zásadná však nie je rýchlosť, ale práve spomínaná nepravidelnosť.
Konečná diagnóza sa stanovuje až pomocou EKG. V rámci celkového vyšetrenia u človeka s novo zistenou fibriláciou predsiení je vhodné vykonať ECHO srdca, vyšetrenie hormónov štítnej žľazy a zistiť koncentráciu krvných minerálov.
Liečba
Fibriláciu predsiení nie je nutné akútne riešiť ak trvá neznámu dobu a srdcová akcia má normálnu frekvenciu (medzi 60-90 údermi za minútu).
Pri rýchlej srdcovej akcii musíme fibriláciu spomaliť, čo sa robí rôznymi liekmi ako sú beta-blokátory a iné antiarytmiká.
Ak je akcia srdca príliš pomalá (hovoríme o tzv. bradyfibrilaci predsiení), je nutné vysadiť lieky spomaľujúce srdcový rytmus a v prípade neúčinnosti tohto opatrenia je niekedy potrebné implantovať chorému kardiostimulátor.
Po zaistení pacienta máme dve možnosti – buď sa pokúsime fibriláciu predsiení odstrániť alebo sa rozhodneme ju ponechať:
a) Ak sa chceme fibrilácie predsiení zbaviť a previesť ju na normálny rytmus, môžeme toho mnohokrát dosiahnuť podaním už vyššie spomínaných beta-blokátorov a antiarytmík.
Ak nie sú lieky dostatočne účinné, možno za určitých podmienok vykonať prevedenie na normálny rytmus pomocou elektrickej kardioverzie .
Tento zákrok vyžaduje krátke uspanie pacienta a možno ho vykonávať ambulantne za monitorovania.
Ako invazívnejšia a zložitejšia procedúra existuje tzv. diagnostická elektrofyziológia nasledovaná katetrizačnou abláciou, ktorá sa vykonáva na špecializovaných kardiologických pracoviskách.
Zjednodušene povedané znamená lokalizáciu a spálenie miest v srdci, kde vznikajú a kadiaľ sa šíria chybné vzruchy. Prístroj sa do srdca zavádza tzv. endovaskulárnye, tj. cez srdcové cievy z iného miesta v tele.
b) Ak sa odstránená fibrilácia predsiení opakovane vracia, ak zdravotný stav pacienta nedovoľuje jej odstránenie, či ak sa tak lekár rozhodne z iných dôvodov je možné fibriláciu predsiení ponechať.
V takom prípade je jednak nutné kontrolovať frekvenciu srdca a po druhé podávať pacientovi lieky na riedenie krvi ako prevenciu vzniku ischemickej mozgovej mŕtvice.
Väčšinou sa podáva Warfarín a môžu sa využívať aj tzv. nové antikoagulačné preparáty ako sú zlúčeniny dabigatran (liek Pradaxa), rivaroxaban (liek Xarelto) a apixabán (liek Eliquis).
Ak má pacient užívajúci lieky na riedenie krvi plánovaný operačný zákrok, prevádzame ho zvyčajne na krátkodobú terapiu nízkomolekulárnymi heparínmi.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/fibrilace-sini
Použité zdroje: základné zdroje textu
dobrý den , zistili mi fibriláciu , pred 4 rokmi bola som vtedy na kardio verzi a zabralo , po 4 rokoch sa objavila znova asi pred mesiacom , bola som znova na verzi ale asi neuspešne , lebo sa mi dýcha zle , a ked si meriam tlak mám ju kolem 80-90 min. , bola som aj na echu , všetko bolo fajn až na tu fibrilku ako mi to povedal kardio , beriem isoptin 2×1, rytmonorm 325mg, eliqis 2x 1, a na tlak tabletky , bušenie srdca nemám ani bolesti žiadne ani na hrudníku , , mám 65rokv a som žena , vedeli by ste mi pomoc alebo poradit ? mám čerstve výsledky , bola som teraz na kardio verzi , dakujem ak budete potrebovat výsledky , napíšem dakujem Sunkova , začala som brat reíschii a pijem čaj srdcovník ten mi pomáha a bylinkove kvapky,