Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsieníFibrilácia predsiení je jednou z najčastejších porúch srdcového rytmu. Vyskytuje sa skôr u starších ľudí a často môže byť náhodným nálezom. Vzhľadom na to, že neliečená fibrilácia predsiení so sebou nesie isté riziká je vhodné o tejto poruche niečo vedieť. Aké sú príčiny tejto choroby? Dá sa vôbec liečiť ? Ak áno, tak ako? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny fibrilácie predsiení


Ochorenie vzniká narušením funkcie prevodného srdcového systému, čo sú špeciálne srdcové bunky prevádzajúce vzruchy medzi srdcovými bunkami.

Príčinou môže byť ischemická choroba srdca, vady chlopní, kardiomyopatia a porucha sínusového uzla známa ako sick sinus syndróm.

Okrem toho sa fibrilácia predsiení vyskytuje u ľudí s neliečenou zvýšenou funkciou štítnej žľazy a pri minerálovom rozvrate (odchýlky koncentrácie minerálov a iónov v krvi – napr. hyperkaliémia alebo hypokaliémia).

Veľakrát však fibrilácia predsiení vzniká bez zjavnej príčiny.

Prejavy

Fibrilácia predsiení sa môže prejaviť pocitom nepravidelného tepu, búšením srdca a pri príliš rýchlej  alebo pomalej srdcovej akcii môže spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania.

Vo väčšine prípadov však nemá fibrilácia predsiení žiadne viditeľné prejavy a príde sa na ňu náhodou.

Pri zlej pumpovacej funkcii predsiení v nich viac stagnuje krv a môžu sa tu vytvoriť krvné zrazeniny.

Tieto zrazeniny sa môžu odtrhnúť z ľavej predsiene a cez ľavú komoru sa dostanú až do mozgu a tam môžu upchať niektorú z ciev.

Celý dej tak môže skončiť klasickou ischemickou cievnou mozgovou príhodou.

Diagnostika

Podozrenie môžeme zistiť už pri hmatání pulzu. Fibrilácia predsiení sa totiž prejavuje nepravidelným pulzom a niekedy o niečo rýchlejšou či pomalšou srdcovou aktivitou.

Zásadná však nie je rýchlosť, ale práve spomínaná nepravidelnosť.

Konečná diagnóza sa stanovuje až pomocou EKG. V rámci celkového vyšetrenia u človeka s novo zistenou fibriláciou predsiení je vhodné vykonať ECHO srdca, vyšetrenie hormónov štítnej žľazy a zistiť koncentráciu krvných minerálov.

Liečba

Fibriláciu predsiení nie je nutné akútne riešiť  ak trvá neznámu dobu a srdcová akcia má normálnu frekvenciu (medzi 60-90 údermi za minútu).

Pri rýchlej srdcovej akcii musíme fibriláciu spomaliť, čo sa robí rôznymi liekmi ako sú beta-blokátory a iné antiarytmiká.

Ak je akcia srdca príliš pomalá (hovoríme o tzv. bradyfibrilaci predsiení), je nutné vysadiť lieky spomaľujúce srdcový rytmus a v prípade neúčinnosti tohto opatrenia je niekedy potrebné implantovať chorému kardiostimulátor.

Po zaistení pacienta máme dve možnosti – buď sa pokúsime fibriláciu predsiení odstrániť alebo sa rozhodneme ju ponechať:

a) Ak sa chceme fibrilácie predsiení zbaviť a previesť ju na normálny rytmus, môžeme toho mnohokrát dosiahnuť podaním už vyššie spomínaných beta-blokátorov a  antiarytmík.

Ak nie sú lieky dostatočne účinné, možno za určitých podmienok vykonať prevedenie na normálny rytmus pomocou elektrickej kardioverzie .

Tento zákrok vyžaduje krátke uspanie pacienta a možno ho vykonávať ambulantne za monitorovania.

Ako invazívnejšia a zložitejšia procedúra existuje tzv. diagnostická elektrofyziológia nasledovaná katetrizačnou abláciou, ktorá sa vykonáva na špecializovaných kardiologických pracoviskách.

Zjednodušene povedané znamená lokalizáciu a spálenie miest v srdci, kde vznikajú a kadiaľ sa šíria chybné vzruchy. Prístroj sa do srdca zavádza tzv. endovaskulárnye, tj. cez srdcové cievy z iného miesta v tele.

b) Ak sa odstránená fibrilácia predsiení opakovane vracia, ak zdravotný stav pacienta nedovoľuje jej odstránenie, či ak sa tak lekár rozhodne z iných dôvodov je možné fibriláciu predsiení ponechať.

V takom prípade je jednak nutné kontrolovať frekvenciu srdca a po druhé podávať pacientovi lieky na riedenie krvi ako prevenciu vzniku ischemickej mozgovej mŕtvice.

Väčšinou sa podáva Warfarín a  môžu sa využívať aj tzv. nové antikoagulačné preparáty ako sú zlúčeniny dabigatran (liek Pradaxa), rivaroxaban (liek Xarelto) a apixabán (liek Eliquis).

Ak má pacient užívajúci lieky na riedenie krvi plánovaný operačný zákrok, prevádzame ho zvyčajne na krátkodobú terapiu nízkomolekulárnymi heparínmi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/fibrilace-sini

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. dobrý den , zistili mi fibriláciu , pred 4 rokmi bola som vtedy na kardio verzi a zabralo , po 4 rokoch sa objavila znova asi pred mesiacom , bola som znova na verzi ale asi neuspešne , lebo sa mi dýcha zle , a ked si meriam tlak mám ju kolem 80-90 min. , bola som aj na echu , všetko bolo fajn až na tu fibrilku ako mi to povedal kardio , beriem isoptin 2×1, rytmonorm 325mg, eliqis 2x 1, a na tlak tabletky , bušenie srdca nemám ani bolesti žiadne ani na hrudníku , , mám 65rokv a som žena , vedeli by ste mi pomoc alebo poradit ? mám čerstve výsledky , bola som teraz na kardio verzi , dakujem ak budete potrebovat výsledky , napíšem dakujem Sunkova , začala som brat reíschii a pijem čaj srdcovník ten mi pomáha a bylinkove kvapky,

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button