Hypokaliémia (nízky draslík)

Hypokaliémia označuje stav, keď je znížená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka pod 3,8 mmol/liter, hovoríme o hypokaliémii. Podobne ako hyperkaliémia (zvýšená hladina draslíka v krvi), môže aj hypokalémia spôsobiť rýchlu a nečakanú smrť.
Hypokaliémia a jej príčiny:
Príčin zníženie koncentrácie draslíka v krvi je celá rada, uvedieme tie najdôležitejšie a najpochopiteľnejšie.
1. Užívanie liekov, ktoré koncentráciu draslíka
Znižovanie draslíka spôsobujú niektoré lieky zo skupiny diuretík, ktoré podporujú močenie a zvyšujú straty draslíka v moči.
Klasickým príkladom je zlúčenina známa ako furosemid (lieky ako Furosemid, Furon, Furorese pod.). Je to často používaný liek pri liečbe srdcového zlyhania a vysokého tlaku. Tým, že podporuje močenie, umožňuje vyššie straty telesných tekutín, čo zníži tlak a uľaví srdcu, ktoré nemusia pumpovať tak veľký objem.
Straty draslíka sú vedľajším efektom, a preto je nutné človeku s novo nasadeným furosemidom občas laboratórne skontrolovať krv a zistiť z nej koncentráciu draslíka.
2. Zníženie hladiny krvného cukru
Draslík je úzko previazaný s krvným cukrom. Detaily nebudeme uvádzať, ale ak sa zníži hladina krvného cukru, poklesne hladina draslíka (a naopak).
Nebezpečné to môže byť u pacientov s cukrovkou (obyčajne ide o cukrovku 1. typu a 2. typu) v situácii, keď sú do nemocnice privezení s príliš vysokou hladinou krvného cukru.
Vzhľadom k vysokej hladine cukru mávajú hyperkaliémiu. Akonáhle im začneme hladinu cukru znižovať inzulínom a infúziami, dôjde aj k prudkému poklesu draslíka.
Draslík sa z krvi presunie do buniek a hyperkaliémia sa môže pomerne rýchlo a zradne zmeniť v hypokaliémiu.
3. Nedostatočný prísun draslíka v potrave
Pomerne veľké množstvo draslíka sa nachádza v ovocí a zelenine.
4. Straty draslíka tráviacim traktom
K väčším stratám iónov dochádza pri dlhotrvajúcich hnačkách a pri nadmernom zvracaní.
5. Connov syndróm
Táto hormonálna porucha je spôsobená nadmernou produkciou hormónu aldosterónu v nadobličkách.
Často je to spôsobené nezhubným nádorom nadobličiek. Chorý začne trpieť vysokým krvným tlakom a hypokaliémiou.
6. Bartterov syndróm
Jedná sa o vzácne geneticky podmienené ochorenie, kedy vplyvom poruchy obličkových kanálikov dochádza k stratám iónov (medzi nimi aj draslíka) a tekutín do moču.
7. Renálna tubulárna acidóza
Toto zriedkavé ochorenie narušuje udržiavanie vnútorného prostredia obličkami a dôsledkom je rozvoj metabolickej acidózy a hypokaliémia.
Prejavy
Prejavy nemusia byť vôbec prítomné. Ako sa hladina draslíka znižuje, môže sa objaviť únava, svalová slabosť, zápcha, dochádza k určitým zmenám na EKG (pre medikov: oploští sa vlna T, zníži sa voltáž QRS komplexu, predĺži sa PR interval a pod), zrýchli sa srdcová akcia (tachykardia) a v najhoršom prípade sa môže náhle zastaviť srdce, čo je smrtiaca komplikácia hypokaliémie.
U hyperkaliémie je konečný dôsledok rovnaký.
Diagnostika
Hladinu krvného draslíka možno ľahko zistiť v laboratóriu z bežného náberu krvi. EKG nález je síce pekná vec, ale ide podľa nás skôr o učebnicovou záležitosť.
Podozrenie na hypokalémiu síce teoreticky urobiť môžeme, ale 100% a jednoduchú diagnózu urobíme jedine z krvi.
Hypokaliémia a jej liečba
Oproti hyperkaliémii je liečba oveľa jednoduchšia (a menej zaujímavá). Má človek málo draslíka? Tak mu ho jednoducho dodáme. Záleží na konkrétnom prípade.
Ak draslík poklesne príliš, môžeme s rýchlym efektom podať draslík v infúziách (my väčšinou používame 10-40 mililitrov 7.5% KCl do 500ml infúzie).
Dlhodobejšie sa podáva draslík v tabletkách (napr. Kalium chloratum, Kalnormin). Samozrejme potom musíme pacienta skontrolovať, aby sme mu nespôsobili hyperkaliémiu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nizky-draslik-hypokalemie
Použité zdroje: základné zdroje textu