Vyliec.sk > Choroby > Hypokaliémia (nízky draslík)

Hypokaliémia (nízky draslík)

HypokaliémiaHypokaliémia označuje stav, keď je znížená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka pod 3,8 mmol/liter, hovoríme o hypokaliémii. Podobne ako hyperkaliémia (zvýšená hladina draslíka v krvi), môže aj hypokalémia spôsobiť rýchlu a nečakanú smrť.

Hypokaliémia a jej príčiny:


Príčin zníženie koncentrácie draslíka v krvi je celá rada, uvedieme tie najdôležitejšie a najpochopiteľnejšie.

1. Užívanie liekov, ktoré koncentráciu draslíka

Znižovanie draslíka spôsobujú niektoré lieky zo skupiny diuretík, ktoré podporujú močenie a zvyšujú straty draslíka v moči. Klasickým príkladom je zlúčenina známa ako furosemid (lieky ako Furosemid, Furon, Furorese pod.). Je to často používaný liek pri liečbe srdcového zlyhania a vysokého tlaku. Tým, že podporuje močenie, umožňuje vyššie straty telesných tekutín, čo zníži tlak a uľaví srdcu, ktoré nemusia pumpovať tak veľký objem. Straty draslíka sú vedľajším efektom, a preto je nutné človeku s novo nasadeným furosemidom občas laboratórne skontrolovať krv a zistiť z nej koncentráciu draslíka.

2. Zníženie hladiny krvného cukru

Draslík je úzko previazaný s krvným cukrom. Detaily nebudeme uvádzať, ale ak sa zníži hladina krvného cukru, poklesne hladina draslíka (a naopak). Nebezpečné to môže byť u pacientov s cukrovkou (obyčajne ide o cukrovku 1. typu a 2. typu) v situácii, keď sú do nemocnice privezení s príliš vysokou hladinou krvného cukru.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vzhľadom k vysokej hladine cukru mávajú hyperkaliémiu. Akonáhle im začneme hladinu cukru znižovať inzulínom a infúziami, dôjde aj k prudkému poklesu draslíka. Draslík sa z krvi presunie do buniek a hyperkaliémia sa môže pomerne rýchlo a zradne zmeniť v hypokaliémiu.

3. Nedostatočný prísun draslíka v potrave

Pomerne veľké množstvo draslíka sa nachádza v ovocí a zelenine.

4. Straty draslíka tráviacim traktom

K väčším stratám iónov dochádza pri dlhotrvajúcich hnačkách a pri nadmernom zvracaní.

5. Connov syndróm

Táto hormonálna porucha je spôsobená nadmernou produkciou hormónu aldosterónu v nadobličkách. Často je to spôsobené nezhubným nádorom nadobličiek. Chorý začne trpieť vysokým krvným tlakom a hypokaliémiou.

6. Bartterov syndróm

Jedná sa o vzácne geneticky podmienené ochorenie, kedy vplyvom poruchy obličkových kanálikov dochádza k stratám iónov (medzi nimi aj draslíka) a tekutín do moču.

7. Renálna tubulárna acidóza

Toto zriedkavé ochorenie narušuje udržiavanie vnútorného prostredia obličkami a dôsledkom je rozvoj metabolickej acidózy a hypokaliémia.

Prejavy

Prejavy nemusia byť vôbec prítomné. Ako sa hladina draslíka znižuje, môže sa objaviť únava, svalová slabosť, zápcha, dochádza k určitým zmenám na EKG (pre medikov: oploští sa vlna T, zníži sa voltáž QRS komplexu, predĺži sa PR interval a pod), zrýchli sa srdcová akcia (tachykardia) a v najhoršom prípade sa môže náhle zastaviť srdce, čo je smrtiaca komplikácia hypokaliémie. U hyperkaliémie je konečný dôsledok rovnaký.

Diagnostika

Hladinu krvného draslíka možno ľahko zistiť v laboratóriu z bežného náberu krvi. EKG nález je síce pekná vec, ale ide podľa nás skôr o učebnicovou záležitosť. Podozrenie na hypokalémiu síce teoreticky urobiť môžeme, ale 100% a jednoduchú diagnózu urobíme jedine z krvi.

Hypokaliémia a jej liečba

Oproti hyperkaliémii je liečba oveľa jednoduchšia (a menej zaujímavá). Má človek málo draslíka? Tak mu ho jednoducho dodáme. Záleží na konkrétnom prípade. Ak draslík poklesne príliš, môžeme s rýchlym efektom podať draslík v infúziách (my väčšinou používame 10-40 mililitrov 7.5% KCl do 500ml infúzie).

Dlhodobejšie sa podáva draslík v tabletkách (napr. Kalium chloratum, Kalnormin). Samozrejme potom musíme pacienta skontrolovať, aby sme mu nespôsobili hyperkaliémiu.

Hypokaliémia (nízky draslík)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.