Hypokaliémia (nízky draslík)

HypokaliémiaHypokaliémia označuje stav, keď je znížená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka pod 3,8 mmol/liter, hovoríme o hypokaliémii. Podobne ako hyperkaliémia (zvýšená hladina draslíka v krvi), môže aj hypokalémia spôsobiť rýchlu a nečakanú smrť.

Hypokaliémia a jej príčiny:

Príčin zníženie koncentrácie draslíka v krvi je celá rada, uvedieme tie najdôležitejšie a najpochopiteľnejšie.

1. Užívanie liekov, ktoré koncentráciu draslíka

Znižovanie draslíka spôsobujú niektoré lieky zo skupiny diuretík, ktoré podporujú močenie a zvyšujú straty draslíka v moči.

Klasickým príkladom je zlúčenina známa ako furosemid (lieky ako Furosemid, Furon, Furorese pod.). Je to často používaný liek pri liečbe srdcového zlyhania a vysokého tlaku. Tým, že podporuje močenie, umožňuje vyššie straty telesných tekutín, čo zníži tlak a uľaví srdcu, ktoré nemusia pumpovať tak veľký objem.

Straty draslíka sú vedľajším efektom, a preto je nutné človeku s novo nasadeným furosemidom občas laboratórne skontrolovať krv a zistiť z nej koncentráciu draslíka.

2. Zníženie hladiny krvného cukru

Draslík je úzko previazaný s krvným cukrom. Detaily nebudeme uvádzať, ale ak sa zníži hladina krvného cukru, poklesne hladina draslíka (a naopak).

Nebezpečné to môže byť u pacientov s cukrovkou (obyčajne ide o cukrovku 1. typu a 2. typu) v situácii, keď sú do nemocnice privezení s príliš vysokou hladinou krvného cukru.

Vzhľadom k vysokej hladine cukru mávajú hyperkaliémiu. Akonáhle im začneme hladinu cukru znižovať inzulínom a infúziami, dôjde aj k prudkému poklesu draslíka.

Draslík sa z krvi presunie do buniek a hyperkaliémia sa môže pomerne rýchlo a zradne zmeniť v hypokaliémiu.

3. Nedostatočný prísun draslíka v potrave

Pomerne veľké množstvo draslíka sa nachádza v ovocí a zelenine.

4. Straty draslíka tráviacim traktom

K väčším stratám iónov dochádza pri dlhotrvajúcich hnačkách a pri nadmernom zvracaní.

5. Connov syndróm

Táto hormonálna porucha je spôsobená nadmernou produkciou hormónu aldosterónu v nadobličkách.

Často je to spôsobené nezhubným nádorom nadobličiek. Chorý začne trpieť vysokým krvným tlakom a hypokaliémiou.

6. Bartterov syndróm

Jedná sa o vzácne geneticky podmienené ochorenie, kedy vplyvom poruchy obličkových kanálikov dochádza k stratám iónov (medzi nimi aj draslíka) a tekutín do moču.

7. Renálna tubulárna acidóza

Toto zriedkavé ochorenie narušuje udržiavanie vnútorného prostredia obličkami a dôsledkom je rozvoj metabolickej acidózy a hypokaliémia.

Prejavy

Prejavy nemusia byť vôbec prítomné. Ako sa hladina draslíka znižuje, môže sa objaviť únava, svalová slabosť, zápcha, dochádza k určitým zmenám na EKG (pre medikov: oploští sa vlna T, zníži sa voltáž QRS komplexu, predĺži sa PR interval a pod), zrýchli sa srdcová akcia (tachykardia) a v najhoršom prípade sa môže náhle zastaviť srdce, čo je smrtiaca komplikácia hypokaliémie.

U hyperkaliémie je konečný dôsledok rovnaký.

Diagnostika

Hladinu krvného draslíka možno ľahko zistiť v laboratóriu z bežného náberu krvi. EKG nález je síce pekná vec, ale ide podľa nás skôr o učebnicovou záležitosť.

Podozrenie na hypokalémiu síce teoreticky urobiť môžeme, ale 100% a jednoduchú diagnózu urobíme jedine z krvi.

Hypokaliémia a jej liečba

Oproti hyperkaliémii je liečba oveľa jednoduchšia (a menej zaujímavá). Má človek málo draslíka? Tak mu ho jednoducho dodáme. Záleží na konkrétnom prípade.

Ak draslík poklesne príliš, môžeme s rýchlym efektom podať draslík v infúziách (my väčšinou používame 10-40 mililitrov 7.5% KCl do 500ml infúzie).

Dlhodobejšie sa podáva draslík v tabletkách (napr. Kalium chloratum, Kalnormin). Samozrejme potom musíme pacienta skontrolovať, aby sme mu nespôsobili hyperkaliémiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nizky-draslik-hypokalemie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button