Zvýšená funkcia štítnej žľazy (hypertyreóza)

Zvýšená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje zvýšenými účinkami jej hormónov. Aké sú všetky možné príčiny, ktoré spôsobujú zvýšenú funkciu štítnej žľazy, ako sa táto zvýšená funkcia prejavuje a ako ju liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Účinky hormónov štítnej žľazy
U plodu a u novorodenca majú hormóny štítnej žľazy vplyv na správny vývoj mozgu. U dospelého človeka je ich vplyv veľmi široký.
Dôležité je, že zvyšujú metabolizmus organizmu a tvorbu tepelnej energie, znižujú hodnoty cholesterolu, pomáhajú odbúravať telesný tuk, zrýchľujú činnosť srdca, zvyšujú fyzickú aj psychickú aktivitu človeka.
Zvýšená funkcia štítnej žľazy príčiny
1. Nenormálne funkcie imunitného systému kedy vznikajú protilátky proti štítnej žľaze.
Tento typ protilátok však bunky štítnej žľazy nezabíja, ale naopak ich vybičuje k vysokej tvorbe hormónov.
Vzniká tzv. Graves-Basedowova choroba, ktorá je okrem jej príznakov zvýšenej funkcie štítnej žľazy sprevádzaná aj charakteristickými vypuklými očami.
Tieto protilátky totiž pôsobia aj v priestore za očnej guľou, kde vyprovokujú tvorbu väziva a oči tak vystúpia. Toto je najčastejšia príčina zvýšenej funkcie štítnej žľazy.
2. Niektoré nádory štítnej žľazy, ktoré si uchovali schopnosť tvoriť hormóny. Síce škodia tvorbou hormónov, ale na druhú stranu bývajú nezhubné.
3. Nezhubné nádory mozgových centier hypofýzy a hypotalamu so schopnosťou produkovať TRH alebo TSH. To je však veľmi vzácna príčina.
4. Nadmerný prísun jódu K tomu môže dôjsť, keď sa snažíme riešiť nedostatok jódu v potrave jeho zvýšeným podávaním v potravinových doplnkoch.
Zvýšená funkcia štítnej žľazy a jej prejavy
Sú dané zvýšeným pôsobením hormónov štítnej žľazy a logicky do značnej miery opačné k zníženej funkcií štítnej žľazy.
To sa zdanlivo javí ako pozitívny jav, človek s hyperfunkciou bude strácať na váhe (hoci bude mať zvýšenú chuť do jedla), bude mať nízky cholesterol a nebude toľko trpieť aterosklerózou. Lenže to má aj niektoré nevýhody.
Taký človek je psychicky veľmi aktívny, nervózny, niekedy agresívnejší, rýchlo mu bije srdce (často je prítomné nepríjemné búšenie srdca), môže vzniknúť fibrilácia predsiení alebo flutter predsiení a ich komplikácie, trasú sa mu ruky, máva vlhkú spotenú kožu, trpieva hnačkami, neznáša teplo, máva návaly horúčavy, veľa sa potí a niekedy trpí nespavosťou a nočným potením.
Vlasy chorého bývajú lámavé a viac vypadávajú. Zvýšenie funkcie štítnej žľazy sa veľmi často prejaví vznikom zväčšenie štítnej žľazy čiže strumy (čo je však nešpecifický príznak, ktorý sám o sebe bez ostatných príznakov nič o funkcií štítnej žľazy nevypovedá ).
Pri Graves-Basedowovej chorobe, čo je jedna z príčin hyperfunkcie štítnej žľazy, nájdeme typicky vypuklé oči.
Najzávažnejšie sú komplikácie kardiovaskulárne, pretože u ťažkého záchvatu hyperfunkcie štítnej žľazy môže dôjsť k závažným poruchám srdcového rytmu (tachykardia, bradykardia) a k srdcovému zlyhaniu.
Liečba
Zvýšená tvorba hormónov sa rieši podávaním liekov znižujúcich ich tvorbu (tyrostatických) ako napr.
Propycil a Thyrozol a tie sa kombinujú s liekmi retardantmi srdcovej frekvencie (beta-blokátory). Niekedy sa uskutočňuje operačné odstránenie štítnej žľazy spojené s následným doživotným podávaním hormónov štítnej žľazy v tabletovej forme.
Ak nechceme z nejakého dôvodu vykonať operáciu, možno elegantne podať pacientovi dávku rádioaktívneho jódu.
Tento jód je rovnako ako normálny jód vychytávaný bunkami štítnej žľazy a tie sú potom rádioaktivitou zlikvidované.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/stitna-zlaza-zvysena-funkce
Použité zdroje: základné zdroje textu