Bradykardia

Bradykardia je označenie pre pomalú srdcovú akciu. Za normálnych okolností sa srdce sťahuje 60-90krát za minútu a tieto sťahy vnímame pohmatom na tepnách ako pulz. Za istých okolností sa môže srdcová akcia spomaliť pod 60/min a v takom prípade hovoríme o bradykardii. U niektorých ľudí je to úplne normálne, u iných ľudí sa jedná o chorobný príznak, ktorý treba riešiť.
Príčiny bradykardie:
Príčin pomalej srdcovej akcie je viac, uvediem tu tie najčastejšie.
1. Bradykardia u športovcov
Profesionálni športovci sú obvykle dobre trénovaní a ich kardiovaskulárny systém vie v pokoji efektívne pracovať aj pri nízkej frekvencii.
Niet preto divu, že u športovcov môžeme v pokoji zistiť frekvenciu okolo 50 tepov za minútu a neprikladáme tomu žiadny veľký význam.
Táto bradykardia býva zistená náhodne, je prirodzená a svojho nositeľa nijako neobmedzuje a neohrozuje. Z týchto dôvodov ju neliečime.
2. Bradykardia spôsobená liekmi
Bradykardia môže byť spôsobená liekmi, ktoré spomaľujú srdcovú činnosť. Najčastejšie sa jedná o predávkovanie liekmi zo skupiny beta-blokátorov.
Beta-blokátory sú často predpisované pri ochoreniach srdca. Majú široké spektrum účinkov – znižujú krvný tlak, znižujú riziko smrteľných porúch srdcového rytmu a aj spomaľujú srdcovú akciu.
Pomalšia akcia je výhodná z toho hľadiska, že sa srdce menej namáha.
Predávkovanie týmito liekmi však môže srdcovú akciu spomaliť príliš. Stav vyriešime relatívne jednoducho znížením dávky alebo vysadením beta-blokátorov.
Riziko nežiaducich účinkov beta-blokátorov sa zhoršuje pri ich kombinácii s niektorými liekmi zo skupiny blokátorov kalciových kanálov (napr. lieky Verapamil, Isoptin, Verahexal, Diacordin).
Bradykardiu spôsobuje aj účinok digoxínu a ťažká bradykardia je sprevádzaná otravou týmto liekom.
3. Znížená funkcia štítnej žľazy
V prípade poklesu koncentrácie hormónov štítnej žľazy dôjde ku spomaleniu srdcovej činnosti. Viac o tomto stave nájdete v príslušnom článku.
4. Syndróm chorého sínusu
Toto je ochorenie, ktoré sa objavuje skôr vo vyššom veku. Jeho anglický preklad znie „Sick Sinus Syndrome (SSS)“. Ide o narušenie funkcie tzv. SA uzla. SA uzol je súčasťou prevodového srdcového systému.
SA uzol je miesto, kde v srdci za normálnych okolností vznikajú elektrické vzruchy. Vzruchy vznikajúce v SA uzle sa potom prevodným systémom šíria zo siení do komôr a spôsobia koordinované sťahy srdcovej svaloviny.
Pri SSS nie je SA uzol úplne vyradený, ale funguje zle a u chorých sa môže príliš pomalý rytmus striedať s rýchlou fibriláciou predsiení.
Samotnou príčinou poruchy SA uzla je zrejme jeho degenerácia spôsobená vekom.
5. Vyradenie prevodného systému srdca
Ak je úplne vyradený SA uzol a prevodný systém v oblasti siene, srdce sa prispôsobí a začne vytvárať elektrické signály v oblasti prechodu siene v komoru alebo v oblasti komôr.
Tieto miesta nie sú však schopné vytvárať vzruchy v dostatočnej frekvencii a srdcový rytmus tak môže poklesnúť až k 40 sťahom za minútu.
Podobná situácia vzniká pri niektorých typoch atrioventrikulárnych blokád, kedy sú prítomné poruchy prevodu vzruchov zo siení na komory.
6. Výkyvy iónov
Bradykardia vzniká často ako sprievodný znak zvýšenej koncentrácie draslíka.
Prejavy bradykardie
Pomalá srdcová akcia sa nemusí prejavovať nijako alebo dôjde k rôznym prejavom srdcového zlyhávania. Je to logické – pomaly pumpujúci srdcový sval prestane zvládať dodávku krvi do tkanív vrátane mozgu.
Typické príznaky majú podobu dusivosti, motania hlavy, celkovej slabosti, mdlôb a pod.
Diagnostika
Pri vyšetrení môžeme cítiť pomalý pulz, pri počúvaní hrudníka fonendoskopom začujeme pomalú srdcovú akciu.
Objektívne podozrenie potvrdíme pomocou EKG. Pri zistení bradykardie je vhodné zistiť, čo človek berie za lieky.
Liečba bradykardie
Liečenie bradykardie je dosť nepríjemná vec – moc ju liečiť nevieme. Môžeme vysadiť beta-blokátory a môžeme liečiť zníženú funkciu štítnej žľazy podávaním príslušných hormónov v tabletkách.
Ak spočíva však príčina bradykardie v narušenej funkcii prevodového systému, moc toho robiť nevieme.
Ak je stav pacienta s bradykardiou akútny, môžeme do žily podať lieky zrýchľujúce srdcovú činnosť (napr. Atropín, Adrenalín), ich efekt je však krátkodobý a nemožno ich podávať dlhodobo.
Jedinou dlhodobou metódou liečby pomalého rytmu je implantácia kardiostimulátora. To je prístroj, ktorý sa operačne umiestni do podkožia (typicky do oblasti nad kľúčnou kosťou), a ktorého elektródy zasahujú až k srdcu.
Stimulátor vie elektródami vysielať elektrické pulzy v určitej časovej frekvencii a tým spôsobiť pravidelné sťahy srdca v požadovanej frekvencii. Stimulátor má v sebe zabudovanú batériu, ktorá sa musí po niekoľkých rokoch meniť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/bradykardie
Použité zdroje: základné zdroje textu
Mám 77 rokov môže mi byť impl. stimulator?