Návaly tepla

Návaly tepla sú subjektívne nepríjemné pocity vnemu tepla, ktoré sa zvyčajne šíri po hornej polovici tela do horných končatín a do tváre. Veľmi často sa vyskytujú u žien a sú hormonálne podmienené. Príčin tohto problému však môže byť oveľa viac.
Príčiny návalov tepla:
1. Menopauza
Návaly sú typické pre ženy prechádzajúce menopauzou. Po skončení menopauzy väčšinou vymiznú, dovtedy môžu ale žene značne znepríjemňovať život.
Účinné a pritom bezpečné riešenie lekárska veda nepozná. Samozrejme, že možno žene v prechode podávať hormóny na oddialenie týchto príznakov, to však po dlhšej dobe začne zvyšovať riziko rôznych nebezpečných chorôb, napríklad rakoviny prsníka.
Jedinou možnosťou bezpečnej „liečby“ symptómov je fyzioterapia, psychoterapia a možno odporučiť aj prostriedky alternatívnej medicíny.
2. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Pocity horúčavy, návaly tepla, neznášanlivosť zvýšenej teploty v okolí a tras sú príznaky typické pre vyššiu koncentráciu hormónov štítnej žľazy.
Vyskytuje sa častejšie u žien, liečba spočíva v podávaní preparátov tlmiacich funkciu štítnej žľazy.
3. Jedlo
Niektoré potraviny môžu vyvolať náhly pocit horúčavy a potenie. Nemám teraz na mysli horúce potraviny (tam možno ohriatie organizmu očakávať), ale jedlá obsahujúce látku kapsaicín.
Táto zlúčenina môže spôsobiť náhle rozšírenie ciev v tele vrátane podkožných, čo potom vedie k sčervenaniu tváre a pocitu horúčavy.
Niekedy sa môže objaviť aj kolaps. Vysokú hodnotu kapsaicínu nachádzame najmä v pikantných papričkách.
4. Psychika
Nemožno zabudnúť ani na psychickú stránku veci. Návaly tepla môže spôsobovať aj emočná labilita, rozčúlenie, stresová situácia, panický atak to všetko môže viesť k pocitu horúčavy, ktorý sa môže kombinovať s akýmikoľvek ďalšími príznakmi (napr. bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, triaška a pod.).
Ak máme podozrenie na túto príčinu, je najlepším riešením podať lieky na upokojenie.
5. Karcinoid
Toto je relatívne vzácny nádor, ktorý sa vyskytuje v črevách a v pľúcach. Vylučuje rad zlúčenín, ktoré môžu spôsobovať prejavy označované ako karcinoidový syndróm.
Ten zahŕňa hnačky, bolesti brucha, úbytok na váhe, flush [flase] (záchvatové sčervenanie tváre), návaly tepla, dýchavičnosť, kašeľ a búšenie srdca.
Tieto príznaky bývajú záchvatovitého charakteru s náhlym začiatkom a koncom.
Diagnostika návalov tepla
Dôležitý je rozhovor s pacientom (alebo častejšie pacientkou), pýtame sa najmä na stresové situácie a prítomnosť iných ťažkostí.
Z krvných odberov by sme mali vždy skontrolovať hormóny štítnej žľazy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/navaly-horka
Použité zdroje: základné zdroje textu
Dobrý deň, mám74 rokov a mám problém,že neznášam pocit tepla na prsiach, zapnutá košeľa, tričko, teplá voda, musím da ihneď odhaliť, doma