Návaly tepla

návaly teplaNávaly tepla sú subjektívne nepríjemné pocity vnemu tepla, ktoré sa zvyčajne šíri po hornej polovici tela do horných končatín a do tváre. Veľmi často sa vyskytujú u žien a sú hormonálne podmienené. Príčin tohto problému však môže byť oveľa viac.

 

Príčiny návalov tepla:


1. Menopauza

Návaly sú typické pre ženy prechádzajúce menopauzou. Po skončení menopauzy väčšinou vymiznú, dovtedy môžu ale žene značne znepríjemňovať život.

Účinné a pritom bezpečné riešenie lekárska veda nepozná. Samozrejme, že možno žene v prechode podávať hormóny na oddialenie týchto príznakov, to však po dlhšej dobe začne zvyšovať riziko rôznych  nebezpečných chorôb, napríklad rakoviny prsníka.

Jedinou možnosťou bezpečnej „liečby“ symptómov je fyzioterapia, psychoterapia a možno odporučiť aj prostriedky alternatívnej medicíny.

2. Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Pocity horúčavy, návaly tepla, neznášanlivosť zvýšenej teploty v okolí a tras sú príznaky typické pre vyššiu koncentráciu hormónov štítnej žľazy.

Vyskytuje sa častejšie u žien, liečba spočíva v podávaní preparátov tlmiacich funkciu štítnej žľazy.

3. Jedlo

Niektoré potraviny môžu vyvolať náhly pocit horúčavy a potenie. Nemám teraz na mysli horúce potraviny (tam možno ohriatie organizmu očakávať), ale jedlá obsahujúce látku kapsaicín.

Táto zlúčenina môže spôsobiť náhle rozšírenie ciev v tele vrátane podkožných, čo potom vedie k sčervenaniu tváre a pocitu horúčavy.

Niekedy sa môže objaviť aj kolaps. Vysokú hodnotu kapsaicínu nachádzame najmä v pikantných papričkách.

4. Psychika

Nemožno zabudnúť ani na psychickú stránku veci. Návaly tepla môže spôsobovať aj emočná labilita, rozčúlenie, stresová situácia, panický atak to všetko môže viesť k pocitu horúčavy, ktorý sa môže kombinovať s akýmikoľvek ďalšími príznakmi (napr. bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, triaška a pod.).

Ak máme podozrenie na túto príčinu, je najlepším riešením podať lieky na upokojenie.

5. Karcinoid

Toto je relatívne vzácny nádor, ktorý sa vyskytuje v črevách a v pľúcach. Vylučuje rad zlúčenín, ktoré môžu spôsobovať prejavy označované ako karcinoidový syndróm.

Ten zahŕňa hnačky, bolesti brucha, úbytok na váhe, flush [flase] (záchvatové sčervenanie tváre), návaly tepla, dýchavičnosť, kašeľ a búšenie srdca.

Tieto príznaky bývajú záchvatovitého charakteru s náhlym začiatkom a koncom.

Diagnostika návalov tepla

Dôležitý je rozhovor s pacientom (alebo častejšie pacientkou), pýtame sa najmä na stresové situácie a prítomnosť iných ťažkostí.

Z krvných odberov by sme mali vždy skontrolovať hormóny štítnej žľazy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/navaly-horka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Dobrý deň, mám74 rokov a mám problém,že neznášam pocit tepla na prsiach, zapnutá košeľa, tričko, teplá voda, musím da ihneď odhaliť, doma

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button