Nespavosť (insomnia)

NespavosťNespavosť (insomnia) je v dnešnej dobe pomerne rozšírený problém, ktorý trápi množstvo ľudí. Môžeme ju definovať ako poruchu spánku spojenú s jeho nedostatkom. Táto porucha spánku býva zvyčajne podmienená životným štýlom a psychikou, menej často môže byť príznakom iných ochorení.

Nespavosť a jej príčiny:


1. Životný štýl a psychické faktory

Životný štýl spojený s nadmerným stresom, preťažením a nepravidelným spánkom (nočné zmeny a nočné nadčasy) sú veľmi často príčinou vzniku nespavosti.

Viac ohrození sú ľudia vykonávajúci úradníkov, ktorým chýba fyzická aktivita a sú vyčerpaní duševne.

Nespavosť sa okrem toho objavuje pri zaspávaní v neznámom prostredí, čo je dobre viditeľné pri cestovaní. Z psychických problémov nespavosť môže bežne sprevádza rôzne depresívne stavy.

2. Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Vysoká koncentrácia hormónov štítnej žľazy v krvi ovplyvňuje centrálny nervový systém, zvyšuje jeho aktivitu a vedie k nervozite a nespavosti.

3. Syndróm nepokojných nôh

Tento pomerne častý syndróm sa týka typicky žien a prejavuje sa množstvom nepríjemných príznakov, ktorým dominuje nepokoj a nutkanie pohybovať nohami.

Ťažkosti sa najčastejšie zhoršujú vo večerných hodinách pred zaspaním.

4. Syndróm spánkového apnoe

Syndróm je v našej populácii pomerne častý a znamená opakované uzatváranie horných dýchacích ciest v spánku.

Dôsledkom sú dychové pauzy, ktoré človeka v noci opakovane prebúdzajú, a tým silne narušujú kvalitu spánku.

Vo dne je potom dotyčný jedinec unavený a nevýkonný. Syndróm spánkového apnoe je dôležitý zvýšením rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

5. Chronická dýchavičnosť

Ochorenie spôsobujúce dlhodobý pocit dýchavičnosti vedie k nespavosti. Typickým príkladom je srdcové zlyhanie a chronické pľúcne ochorenia.

6. Chronická bolesť

Chronická bolesť logicky spôsobuje poruchy zaspávania, ak nie je dostatočne dobre liečená. Pomerne často sa jedná o neurologické, ortopedické a nádorové typy bolesti.

Pri zaistení správnej liečby bolesti ťažkosti miznú a kvalita spánku sa zlepšuje.

7. Pečeňová encefalopatia

Prvá fáza tejto mozgovej poruchy spôsobenej narušenou funkciou pečene sa môže prejaviť tzv.

Spánkovou inverziou, čo znamená nespavosť v noci a naopak zvýšenú spavosť počas dňa.

8. Lieky a návykové látky

Nespavosť môže byť spôsobená celým radom užívaných liekov (najmä liekov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém a hormonálny systém u žien) a návykových látok (napr. kofeín, kokaín, nikotín a ďalšie).

Prejavy a dôsledky

Bdenia v noci býva nepríjemné, človeku často „naháňajú hlavou“ rôzne depresívne myšlienky.

Počas dňa spôsobuje nedostatok spánku únavu, depresívne ladenie, zhoršuje výkonnosť a medziľudské vzťahy.

Diagnostika

Pri poruchách spánku je vhodné vykonať základné vyšetrenie vrátane odberov hormónov štítnej žľazy a zistiť, aké lieky (a prípadne návykové látky) postihnutý užíva.

Pacient s poruchami spánku môže byť vyšetrený neurológom. Vyšetrenie môže zahŕňať prevedenie EEG a prípadne aj odoslanie daného jedinca do spánkového laboratória.

Spánkové laboratórium monitoruje človeka počas spánku a môže pomôcť v diagnostike spánkových porúch.

V prípade podozrenia na psychický podiel ťažkostí je vhodné poradiť sa o ďalšom postupe s psychológom, alebo psychiatrom.

Liečba nespavosti

Nespavosť je možné riešiť pomocou liekov na spanie. Ide o pestrú skupinu liečiv, ktoré navodzujú spánok. Problémom je, že veľmi často sú návykové, a navyše môžu mať množstvo vedľajších účinkov (napr. u starých ľudí môžu spôsobovať zmätenosť a delirantné stavy).

Už z toho dôvodu je vhodné najprv pristúpiť k režimovým opatreniam, ako sú dostatočná fyzická aktivita, nejesť ťažšie jedlá pred zaspaním, dostatočne vetrať v spálni, prípadne skúsiť pohár mlieka pred zaspaním.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nespavost

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button