Vyliec.sk > Príznaky > Nespavosť (insomnia)

Nespavosť (insomnia)

NespavosťNespavosť (insomnia) je v dnešnej dobe pomerne rozšírený problém, ktorý trápi množstvo ľudí. Môžeme ju definovať ako poruchu spánku spojenú s jeho nedostatkom. Táto porucha spánku býva zvyčajne podmienená životným štýlom a psychikou, menej často môže byť príznakom iných ochorení.

Nespavosť a jej príčiny:


1. Životný štýl a psychické faktory

Životný štýl spojený s nadmerným stresom, preťažením a nepravidelným spánkom (nočné zmeny a nočné nadčasy) sú veľmi často príčinou vzniku nespavosti.

Viac ohrození sú ľudia vykonávajúci úradníkov, ktorým chýba fyzická aktivita a sú vyčerpaní duševne. Nespavosť sa okrem toho objavuje pri zaspávaní v neznámom prostredí, čo je dobre viditeľné pri cestovaní. Z psychických problémov nespavosť môže bežne sprevádza rôzne depresívne stavy.

2. Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Vysoká koncentrácia hormónov štítnej žľazy v krvi ovplyvňuje centrálny nervový systém, zvyšuje jeho aktivitu a vedie k nervozite a nespavosti.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Syndróm nepokojných nôh

Tento pomerne častý syndróm sa týka typicky žien a prejavuje sa množstvom nepríjemných príznakov, ktorým dominuje nepokoj a nutkanie pohybovať nohami. Ťažkosti sa najčastejšie zhoršujú vo večerných hodinách pred zaspaním.

4. Syndróm spánkového apnoe

Syndróm je v našej populácii pomerne častý a znamená opakované uzatváranie horných dýchacích ciest v spánku. Dôsledkom sú dychové pauzy, ktoré človeka v noci opakovane prebúdzajú, a tým silne narušujú kvalitu spánku. Vo dne je potom dotyčný jedinec unavený a nevýkonný.

Syndróm spánkového apnoe je dôležitý zvýšením rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

5. Chronická dýchavičnosť

Ochorenie spôsobujúce dlhodobý pocit dýchavičnosti vedie k nespavosti. Typickým príkladom je srdcové zlyhanie a chronické pľúcne ochorenia.

6. Chronická bolesť

Chronická bolesť logicky spôsobuje poruchy zaspávania, ak nie je dostatočne dobre liečená. Pomerne často sa jedná o neurologické, ortopedické a nádorové typy bolesti. Pri zaistení správnej liečby bolesti ťažkosti miznú a kvalita spánku sa zlepšuje.

7. Pečeňová encefalopatia

Prvá fáza tejto mozgovej poruchy spôsobenej narušenou funkciou pečene sa môže prejaviť tzv. Spánkovou inverziou, čo znamená nespavosť v noci a naopak zvýšenú spavosť počas dňa.

8. Lieky a návykové látky

Nespavosť môže byť spôsobená celým radom užívaných liekov (najmä liekov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém a hormonálny systém u žien) a návykových látok (napr. kofeín, kokaín, nikotín a ďalšie).

Prejavy a dôsledky

Bdenia v noci býva nepríjemné, človeku často "naháňajú hlavou" rôzne depresívne myšlienky. Počas dňa spôsobuje nedostatok spánku únavu, depresívne ladenie, zhoršuje výkonnosť a medziľudské vzťahy.

Diagnostika

Pri poruchách spánku je vhodné vykonať základné vyšetrenie vrátane odberov hormónov štítnej žľazy a zistiť, aké lieky (a prípadne návykové látky) postihnutý užíva. Pacient s poruchami spánku môže byť vyšetrený neurológom. Vyšetrenie môže zahŕňať prevedenie EEG a prípadne aj odoslanie daného jedinca do spánkového laboratória. Spánkové laboratórium monitoruje človeka počas spánku a môže pomôcť v diagnostike spánkových porúch.

V prípade podozrenia na psychický podiel ťažkostí je vhodné poradiť sa o ďalšom postupe s psychológom, alebo psychiatrom.

Liečba nespavosti

Nespavosť je možné riešiť pomocou liekov na spanie. Ide o pestrú skupinu liečiv, ktoré navodzujú spánok.

Problémom je, že veľmi často sú návykové, a navyše môžu mať množstvo vedľajších účinkov (napr. u starých ľudí môžu spôsobovať zmätenosť a delirantné stavy). Už z toho dôvodu je vhodné najprv pristúpiť k režimovým opatreniam, ako sú dostatočná fyzická aktivita, nejesť ťažšie jedlá pred zaspaním, dostatočne vetrať v spálni, prípadne skúsiť pohár mlieka pred zaspaním.

Nespavosť (insomnia)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.