Nespavosť (insomnia)

Nespavosť (insomnia) je v dnešnej dobe pomerne rozšírený problém, ktorý trápi množstvo ľudí. Môžeme ju definovať ako poruchu spánku spojenú s jeho nedostatkom. Táto porucha spánku býva zvyčajne podmienená životným štýlom a psychikou, menej často môže byť príznakom iných ochorení.
Nespavosť a jej príčiny:
1. Životný štýl a psychické faktory
Životný štýl spojený s nadmerným stresom, preťažením a nepravidelným spánkom (nočné zmeny a nočné nadčasy) sú veľmi často príčinou vzniku nespavosti.
Viac ohrození sú ľudia vykonávajúci úradníkov, ktorým chýba fyzická aktivita a sú vyčerpaní duševne.
Nespavosť sa okrem toho objavuje pri zaspávaní v neznámom prostredí, čo je dobre viditeľné pri cestovaní. Z psychických problémov nespavosť môže bežne sprevádza rôzne depresívne stavy.
2. Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Vysoká koncentrácia hormónov štítnej žľazy v krvi ovplyvňuje centrálny nervový systém, zvyšuje jeho aktivitu a vedie k nervozite a nespavosti.
3. Syndróm nepokojných nôh
Tento pomerne častý syndróm sa týka typicky žien a prejavuje sa množstvom nepríjemných príznakov, ktorým dominuje nepokoj a nutkanie pohybovať nohami.
Ťažkosti sa najčastejšie zhoršujú vo večerných hodinách pred zaspaním.
4. Syndróm spánkového apnoe
Syndróm je v našej populácii pomerne častý a znamená opakované uzatváranie horných dýchacích ciest v spánku.
Dôsledkom sú dychové pauzy, ktoré človeka v noci opakovane prebúdzajú, a tým silne narušujú kvalitu spánku.
Vo dne je potom dotyčný jedinec unavený a nevýkonný. Syndróm spánkového apnoe je dôležitý zvýšením rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
5. Chronická dýchavičnosť
Ochorenie spôsobujúce dlhodobý pocit dýchavičnosti vedie k nespavosti. Typickým príkladom je srdcové zlyhanie a chronické pľúcne ochorenia.
6. Chronická bolesť
Chronická bolesť logicky spôsobuje poruchy zaspávania, ak nie je dostatočne dobre liečená. Pomerne často sa jedná o neurologické, ortopedické a nádorové typy bolesti.
Pri zaistení správnej liečby bolesti ťažkosti miznú a kvalita spánku sa zlepšuje.
7. Pečeňová encefalopatia
Prvá fáza tejto mozgovej poruchy spôsobenej narušenou funkciou pečene sa môže prejaviť tzv.
Spánkovou inverziou, čo znamená nespavosť v noci a naopak zvýšenú spavosť počas dňa.
8. Lieky a návykové látky
Nespavosť môže byť spôsobená celým radom užívaných liekov (najmä liekov ovplyvňujúcich centrálny nervový systém a hormonálny systém u žien) a návykových látok (napr. kofeín, kokaín, nikotín a ďalšie).
Prejavy a dôsledky
Bdenia v noci býva nepríjemné, človeku často „naháňajú hlavou“ rôzne depresívne myšlienky.
Počas dňa spôsobuje nedostatok spánku únavu, depresívne ladenie, zhoršuje výkonnosť a medziľudské vzťahy.
Diagnostika
Pri poruchách spánku je vhodné vykonať základné vyšetrenie vrátane odberov hormónov štítnej žľazy a zistiť, aké lieky (a prípadne návykové látky) postihnutý užíva.
Pacient s poruchami spánku môže byť vyšetrený neurológom. Vyšetrenie môže zahŕňať prevedenie EEG a prípadne aj odoslanie daného jedinca do spánkového laboratória.
Spánkové laboratórium monitoruje človeka počas spánku a môže pomôcť v diagnostike spánkových porúch.
V prípade podozrenia na psychický podiel ťažkostí je vhodné poradiť sa o ďalšom postupe s psychológom, alebo psychiatrom.
Liečba nespavosti
Nespavosť je možné riešiť pomocou liekov na spanie. Ide o pestrú skupinu liečiv, ktoré navodzujú spánok. Problémom je, že veľmi často sú návykové, a navyše môžu mať množstvo vedľajších účinkov (napr. u starých ľudí môžu spôsobovať zmätenosť a delirantné stavy).
Už z toho dôvodu je vhodné najprv pristúpiť k režimovým opatreniam, ako sú dostatočná fyzická aktivita, nejesť ťažšie jedlá pred zaspaním, dostatočne vetrať v spálni, prípadne skúsiť pohár mlieka pred zaspaním.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/nespavost
Použité zdroje: základné zdroje textu