Vyliec.sk > Choroby > Užívanie kokaínu

Užívanie kokaínu

užívanie kokaínuUžívanie kokaínu je pomerne nebezpečné, jedná sa však celosvetovo o relatívne rozšírenú drogu stredných a vyšších sociálnych vrstiev.

Kokaín


Zlúčenina kokaín sa vyrába z juhoamerickej rastliny známej ako koka. Bolo zistené, že žuvanie týchto listov dodávalo ľuďom silu a zvyšovalo aktivitu, čo je práve dôsledkom prítomnosti kokaínu.

Účinky

Kokaín je veľmi silná stimulačná látka, ktorá výrazne zvyšuje aktivitu a celkovo zlepšuje náladu. Užívateľ kokaínu má pocit, že všetko zvládne a že ho nič nezastaví, má veľa nápadov a je u neho výrazne potlačený pocit únavy. Ostatne preto je kokaín obľúbený medzi mnohými manažérmi a ďalšími ľuďmi, ktorí pracujú v náročnom zamestnaní. Sprievodnými príznakmi môže byť rozšírenie zreníc, pocit tepla, nadmerné potenie, búšenie srdca, zrýchlený dych a zvýšený krvný tlak.

Predávkovanie

Pri predávkovaní môže dôjsť k psychóze, ktorá sa môže podobať akútnemu schizofrenickému záchvatu, zvýšená aktivita stráca zmysel a správanie môže byť zmätené, intoxikovaný jedinec môže trpieť halucináciami. U človeka je vysoké riziko vzniku niektorej z vážnych porúch rytmu (komorová tachykardia, fibrilácia komôr), ktoré ho môžu usmrtiť. Kokaín zužuje cievy v tele, pri náhlom zúžení srdcových tepien sa môže objaviť angina pectoris alebo infarkt myokardu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Dlhodobé užívanie

Dlhodobé užívanie kokaínu vedie k vzniku pomerne silnej psychickej závislosti a túžbe po droge. Vysadenie kokaínu navyše spôsobuje nepríjemné abstinenčné príznaky, ktoré zahŕňajú vyčerpanie, únavu, nespavosť a depresívne ladenie. U užívateľa sa objavujú zmeny nálad, môže byť prítomné paranoidné ladenie a často dochádza k narušeniu osobnosti so stratou sebakritiky. Pri šňupaní kokaínu (využíva sa rýchle vstrebávanie drogy do krvi sliznicou dutiny nosnej) dochádza k poškodzovaniu slizníc v nose a k poškodzovaniu chrupu. Pomerne často sa objavuje krvácanie z nosa a rozleptanie nosnej prepážky.

Liečba

Pri akútnej intoxikácii je nutné sledovanie, podávanie liekov na zníženie krvného tlaku a spomalenie srdcovej činnosti. Celkovo musí byť pacient často tlmený alebo fyzicky obmedzený, aby nebol nebezpečný sebe alebo svojmu okoliu. Dlhodobé užívanie kokaínu vyžaduje psychiatrickú odvykaciu liečbu, nutnosťou je však náhľad a spolupráca závislého človeka.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uzivani-kokainu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.