Úvod / Choroby / Užívanie kokaínu

Užívanie kokaínu

užívanie kokaínuUžívanie kokaínu je pomerne nebezpečné, jedná sa však celosvetovo o relatívne rozšírenú drogu stredných a vyšších sociálnych vrstiev.

Kokaín:


Zlúčenina kokaín sa vyrába z juhoamerickej rastliny známej ako koka. Bolo zistené, že žuvanie týchto listov dodávalo ľuďom silu a zvyšovalo aktivitu, čo je práve dôsledkom prítomnosti kokaínu.

Účinky:

Kokaín je veľmi silná stimulačná látka, ktorá výrazne zvyšuje aktivitu a celkovo zlepšuje náladu. Užívateľ kokaínu má pocit, že všetko zvládne a že ho nič nezastaví, má veľa nápadov a je u neho výrazne potlačený pocit únavy. Ostatne preto je kokaín obľúbený medzi mnohými manažérmi a ďalšími ľuďmi, ktorí pracujú v náročnom zamestnaní.

Sprievodnými príznakmi môže byť rozšírenie zreníc, pocit tepla, nadmerné potenie, búšenie srdca, zrýchlený dych a zvýšený krvný tlak.

Predávkovanie:

Pri predávkovaní môže dôjsť k psychóze, ktorá sa môže podobať akútnemu schizofrenickému záchvatu, zvýšená aktivita stráca zmysel a správanie môže byť zmätené, intoxikovaný jedinec môže trpieť halucináciami.

U človeka je vysoké riziko vzniku niektorej z vážnych porúch rytmu (komorová tachykardia, fibrilácia komôr), ktoré ho môžu usmrtiť. Kokaín zužuje cievy v tele, pri náhlom zúžení srdcových tepien sa môže objaviť angina pectoris alebo infarkt myokardu.

Dlhodobé užívanie:

Dlhodobé užívanie kokaínu vedie k vzniku pomerne silnej psychickej závislosti a túžbe po droge. Vysadenie kokaínu navyše spôsobuje nepríjemné abstinenčné príznaky, ktoré zahŕňajú vyčerpanie, únavu, nespavosť a depresívne ladenie. U užívateľa sa objavujú zmeny nálad, môže byť prítomné paranoidné ladenie a často dochádza k narušeniu osobnosti so stratou sebakritiky.

Pri šňupaní kokaínu (využíva sa rýchle vstrebávanie drogy do krvi sliznicou dutiny nosnej) dochádza k poškodzovaniu slizníc v nose a k poškodzovaniu chrupu. Pomerne často sa objavuje krvácanie z nosa a rozleptanie nosnej prepážky.

Liečba:

Pri akútnej intoxikácii je nutné sledovanie, podávanie liekov na zníženie krvného tlaku a spomalenie srdcovej činnosti. Celkovo musí byť pacient často tlmený alebo fyzicky obmedzený, aby nebol nebezpečný sebe alebo svojmu okoliu. Dlhodobé užívanie kokaínu vyžaduje psychiatrickú odvykaciu liečbu, nutnosťou je však náhľad a spolupráca závislého človeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *