Rozšírené zrenice

rozšírené zreniceRozšírené zrenice – mydriáza, je normálny proces. Šírka zrenice je ovládaná vzájomným pôsobením nervových systémov sympatika a parasympatika (sympatikus zrenicu rozširuje a parasympatikus ju zužuje), ktorí nie sú ovládaní našu vôľou. Za normálnych okolností sa šírka zreníc mení pri zmenách osvetlenia, budú ju však meniť aj všetky faktory, ktoré ovplyvňujú systém sympatika a parasympatika. Pre lepšie pochopenie odporúčame článok o príčinách zúženia zreníc.

Príčiny rozšírených zreníc:


1. Zmena osvetlenia, stresové vplyvy, pohľad do diaľky

K rozšíreniu zreníc dochádza pri znížení osvitu. Naopak na svetle sa zrenice zužujú. Podobne k istému rozšíreniu zreníc dochádza v strese a pri pohľade na dlhú vzdialenosť. Jedná sa o úplne prirodzený jav, ktorý ani nevnímame.

2. Lieky a drogy, ktoré spôsobujú rozšírené zrenice

Viacero rozličných zlúčenín spôsobuje rozšírenie zreníc. Úplne cielene tohto efektu užívame pri tzv. mydriatík, čo sú lieky podávané vo forme kvapiek, ktoré v danom oku vyvolajú rozšírenie zrenice.

Využitie to má v očnom lekárstve, kedy je takto “rozkapané” oko ľahšie vyšetriteľné. Ako vedľajší alebo nežiaduci efekt vzniká rozšírenie zreníc pri konzumácii niektorých drog (marihuana, LSD, lysohlávky, kokaín, pervitín, amfetamíny) a mnohých liekov (rôzne antidepresíva).

Rozšírenie zreníc spôsobujú aj niektoré jedy ako napríklad alkaloidy v ľuľkovci zlomocnom, durmane všeobecnom a v tise červenom.

3. Epidurálne krvácanie

Náhle vzniknuté jednostranné rozšírené zrenice nasledujúce po úraze hlavy je typické pre epidurálny hematóm. Ide o tepnové krvácanie nad tvrdú plienku mozgovú, ktoré na mieste krvácania utlačí okohybné nervy, v ktorom prebieha parasympatikus pre príslušnú zrenicu. Narušenie parasympatiku spôsobí jej rozšírenie. Jedná sa o akútny stav, ktorý bez správnej liečby končí smrťou.

4. Mozgové mŕtvice

Cievne mozgové príhody, ktoré postihnú systém parasympatiky, ktorá ovláda zrenicu, môžu spôsobiť zvyčajne jednostrannú mydriázu.

5. Vnútrolebečný pretlak

K narušeniu parasympatiku zreníc dochádza vo všetkých prípadoch, kedy vzniká vnútrolebečný pretlak. Obojstranná mydriáza nereagujúca na osvit je v takom prípade spojená s veľmi zlou prognózou, pretože znamená ťažké a väčšinou nezvratné poškodenie mozgu.

Rozšírené zrenice a ich diagnostika

Rozšírenie zreníc by malo byť spojené s vyšetrením lekárom a malo by zahŕňať očné a neurologické vyšetrenie. Ak sa jedná o jednostranné rozšírenie zrenice nasledujúce po úraze hlavy, je nutné okamžité vyšetrenie lekárom a prevedenie CT vyšetrenia mozgu k vylúčeniu, alebo potvrdenie epidurálneho hematómu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rozsirene-zornice

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.