Otrava durmanom

Otrava durmanomAko sa otrava durmanom prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo k tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete v nasledujúcom článku. Durman obyčajný (latinsky Datura stramonium) je jedovatá rastlina, ktorá pochádza z Ameriky a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Otrava môže byť veľmi nebezpečná, a preto je vhodné mať o durmane nejaké informácie.

Otrava durmanom a jej príčiny


Durman patrí do skupiny ľuľkovitých a obsahuje množstvo jedovatých alkaloidov – jedovatá je celá rastlina.

Rastlina dorastá výšky až jedného metra a je typická veľkými bielymi kvetmi, ktoré majú trúbkovitý tvar (preto sa tiež rastline niekedy hovorí „anjelské trúby“).

K otrave môže dôjsť omylom, keď si človek pomýli durman s inou bylinou, v samovražednom úmysle alebo teoreticky dokonca v úmysle vražednom.

Výnimkou nie sú ani ľudia, ktorí chcú durman vyskúšať ako rekreačnú drogu a predávkujú sa.

Prejavy

Príznaky otravy sú pomerne dramatické, durmanové alkaloidy majú silný psychotropný efekt a vyvolávajú najrôznejšie bizarné halucinácie (zrakové, sluchové a čuchové), zmeny vnímania a delírium so zmäteným a niekedy až agresívnym správaním.

Otrávený máva zrýchlenú srdcovú akciu, rozšírené zrenice a nadmerne sa potí. Po tejto epizóde dochádza k útlmu s vyčerpaním organizmu a bezvedomím.

Ťažké prípady otravy môžu skončiť aj smrťou.

Diagnostika

Myslieť na otravu durmanom je veľmi ťažké, ak o tom otrávený, alebo jeho blízke okolie nevie.

V prípade náhleho nečakaného úmrtia sa však vykonáva pitva a v tele zosnulého je možné durmanové alkaloidy nájsť.

Otrava durmanom a jej liečba

Vnútrožilovo možno podať protijed (zlúčenina fyzostigmín), inak je nutné pacienta tlmiť, monitorovať základné životné funkcie a zabrániť mu v ohrození seba alebo ostatných ľudí.

Po skončení účinku alkaloidov si dotyčný na dobu otravy väčšinou nepamätá. Pokiaľ od požitia rastliny neuplynula dlhá doba, možno vykonať výplach žalúdka s podaním živočíšneho uhlia s cieľom odstrániť alkaloidy z tráviaceho traktu a znížiť ich vstrebávanie do organizmu.

V štádiu vyčerpania sa môžu objaviť poruchy dýchania, v takom prípade môže byť nutné postihnutého intubovať a zabezpečiť mu dočasnú umelú pľúcnu ventiláciu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-durmanem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Zaujimalo by ma ako to je s trvalym poskodenim alebo docasnym.Ako dlho mozu pretrvavat psychozy ,problemy so zaspavanim.Tiez by ma zaujimalo ci moze durman poskodit nejake vnutorne organy .Dakujem s pozdravom
   Jozef

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button