Vyliec.sk > Choroby > Otrava durmanom

Otrava durmanom

Otrava durmanomAko sa otrava durmanom prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko čo k tejto téme potrebujete vedieť sa dozviete v nasledujúcom článku.

Durman obyčajný (latinsky Datura stramonium) je jedovatá rastlina, ktorá pochádza z Ameriky a odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. Otrava môže byť veľmi nebezpečná, a preto je vhodné mať o durmane nejaké informácie.

Otrava durmanom a jej príčiny


Durman patrí do skupiny ľuľkovitých a obsahuje množstvo jedovatých alkaloidov - jedovatá je celá rastlina. Rastlina dorastá výšky až jedného metra a je typická veľkými bielymi kvetmi, ktoré majú trúbkovitý tvar (preto sa tiež rastline niekedy hovorí "anjelské trúby").

K otrave môže dôjsť omylom, keď si človek pomýli durman s inou bylinou, v samovražednom úmysle alebo teoreticky dokonca v úmysle vražednom. Výnimkou nie sú ani ľudia, ktorí chcú durman vyskúšať ako rekreačnú drogu a predávkujú sa.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Príznaky otravy sú pomerne dramatické, durmanové alkaloidy majú silný psychotropný efekt a vyvolávajú najrôznejšie bizarné halucinácie (zrakové, sluchové a čuchové), zmeny vnímania a delírium so zmäteným a niekedy až agresívnym správaním.

Otrávený máva zrýchlenú srdcovú akciu, rozšírené zrenice a nadmerne sa potí. Po tejto epizóde dochádza k útlmu s vyčerpaním organizmu a bezvedomím. Ťažké prípady otravy môžu skončiť aj smrťou.

Diagnostika

Myslieť na otravu durmanom je veľmi ťažké, ak o tom otrávený, alebo jeho blízke okolie nevie. V prípade náhleho nečakaného úmrtia sa však vykonáva pitva a v tele zosnulého je možné durmanové alkaloidy nájsť.

Otrava durmanom a jej liečba

Vnútrožilovo možno podať protijed (zlúčenina fyzostigmín), inak je nutné pacienta tlmiť, monitorovať základné životné funkcie a zabrániť mu v ohrození seba alebo ostatných ľudí.

Po skončení účinku alkaloidov si dotyčný na dobu otravy väčšinou nepamätá. Pokiaľ od požitia rastliny neuplynula dlhá doba, možno vykonať výplach žalúdka s podaním živočíšneho uhlia s cieľom odstrániť alkaloidy z tráviaceho traktu a znížiť ich vstrebávanie do organizmu. V štádiu vyčerpania sa môžu objaviť poruchy dýchania, v takom prípade môže byť nutné postihnutého intubovať a zabezpečiť mu dočasnú umelú pľúcnu ventiláciu.

Otrava durmanom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. Zaujimalo by ma ako to je s trvalym poskodenim alebo docasnym.Ako dlho mozu pretrvavat psychozy ,problemy so zaspavanim.Tiez by ma zaujimalo ci moze durman poskodit nejake vnutorne organy .Dakujem s pozdravom
   Jozef

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.