Zúženie zreníc

zúženie zrenícZúženie zreníc (odborne mióza) je normálny proces. Šírka zrenice je ovládaná vzájomným pôsobením nervového systému sympatiku a parasympatiku (sympatikus zrenicu rozširuje a parasympatikus ju zužuje), ktoré nie sú ovládané našou vôľou. Za normálnych okolností sa šírka zreníc mení pri zmenách osvetlenia, budú ju však meniť aj všetky faktory, ktoré ovplyvňujú systém sympatiku a parasympatiku.

Aké sú príčiny, ktoré toto zúženie môžu spôsobiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny spôsobujúce zúženie zreníc:

1. Zmena osvetlenia, pohľad do blízka

K zúženiu zreníc dochádza na svetle, naopak v tme sa zrenice rozširujú. K zúženiu zreníc dôjde aj pri zaostrovaní pri pohľade nablízko.

2. Lieky a drogy

Celá rada zlúčenín ovplyvňuje sympatikus a parasympatikus. Ak to vedie k prevahe parasympatiku, zrenice sa zužujú.

Z najčastejšie používaných sú to opiáty (rad liekov používaných pri liečbe bolesti ako je morfium a jeho deriváty, rôzne antipsychotiká, z drog sa jedná typicky o heroín), organofosfáty a niektoré pesticídy.

3. Hornerov syndróm

Tento syndróm je spojený s jednostranným zúžením zrenice, poklesom horného viečka a vklesnutím oka do očnice. Je vyvolaný poškodením sympatiku.

Príčin môže byť celá rada, pomerne často sa spomína rakovina pľúc zasahujúca vrchol pľúc (Pancoastov tumor).

Syndróm môže spôsobiť aj mozgová mŕtvica alebo mozgový nádor zasahujúci niektoré časti mozgového kmeňa. V mnohých prípadoch ostáva príčina vzniku syndrómu nejasná.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zuzeni-zornic

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button