Užívanie marihuany

užívanie marihuanyUžívanie marihuany je na Slovensku pomerne bežné, hoci sa oficiálne jedná o nelegálnu drogu. Účinnou látkou je zlúčenina tetrahydrokanabinol (THC), ktorá sa do organizmu dostane buď inhaláciou pri fajčení jointov alebo môže byť požitá v potravinách pripravených z marihuany. Aké presné účinky má táto droga, a čo jej užívanie môže človeku spôsobiť?

Účinky marihuany


Tetrahydrokanabinol účinkuje podobne ako alkohol, znižuje zábrany, mení vnímanie, zlepšuje náladu, upokojuje stres a tlmí vnímanie bolesti.

Užívateľ môže mať zmenené vnímanie času a okolitého priestoru, halucinácie sa však zvyčajne neobjavujú.

Akútna intoxikácia

Pri užití zvýšenej dávky sa môžu objaviť akútna zmena nálad, niekedy strach a úzkosť.

Intoxikovaný človek má začervenané oči, zvýšený tlak, zrýchlený pulz s búšením srdca a niekedy aj svalový tras končatín.

Dlhodobé užívanie

Hoci by sa mohlo zdať, že marihuana je vcelku neškodná, nie je to tak celkom pravda.

Ako psychoaktívna substancia sa môže u mnohých ľudí správať marihuana nevyspytateľne a po niekoľkých rokoch pravidelnej konzumácie sa môžu objaviť rôzne formy poruchy osobnosti, zmeny sociálnych návykov, poruchy pamäti, zníženie intelektu, spomalenie reflexov, nezáujem o koníčky, emocionálna plochosť a ďalšie ťažkosti.

Úplne špecifickým problémom je to, že užívanie marihuany sa môže u niektorých vnímavejších ľudí stať spúšťačom závažnej duševnej poruchy, ako je napríklad schizofrénia.

Na užívanie marihuany môže vzniknúť závislosť, ktorá je psychického charakteru a je spojená so silnou túžbou po droge.

Nutné je brať do úvahy aj fakt, že fajčenie marihuany podobne ako fajčenie cigariet zvyšuje riziko vzniku CHOCHP a rakoviny pľúc.

Liečba

Ak sa pacient postihnutý akútnou intoxikáciou dostane do nemocnice, zvyčajne postačí monitorovanie pacienta a hydratácia pomocou infúzií a prípadne podanie liekov na upokojenie (napríklad benzodiazepíny).

Chronické užívanie môže byť liečené psychoterapeuticky, však vyžaduje náhľad a spoluprácu užívateľa drogy.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/uzivani-marihuany

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button