Otrava tisom červeným

Otrava tisom červenýmTis červený (Axus baccata) je ihličnatý ker, ktorý však môže dorásť až výšky vysokého ihličnatého stromu. Tis pomerne dobre vyzerá, a preto sa často využíva ako okrasná rastlina. Ako sa otrava tisom červeným prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Otrava tisom červeným a jej príčiny


K otrave najčastejšie dochádza požitím ihličia tisu, ktoré je prudko jedovaté a obsahuje množstvo rastlinných alkaloidov, z ktorých najznámejší je zlúčenina Taxin.

K otrave môže dôjsť pri náhodnom požití rastliny (skôr u detí) alebo pri samovražednom pokuse (odvar z ihličia tisu).

K smrteľnej otrave tisom červeným u dospelého stačí väčšinou len niekoľko desiatok gramov ihličia.

Prejavy

K prejavom dochádza veľmi rýchlo po požití jedovatej rastliny.

Príznaky sa objavujú už do pol hodiny po otrave, sú dramatické a zahŕňajú rozšírené zrenice, bolesti brucha, zvracanie, bolesti na hrudníku, búšenie srdca, nízky tlak, zmätenosť, kŕče, následne bezvedomie a smrť.

Diagnostika

Vzhľadom k rýchlosti a ťarche príznakov zvyčajne nie je na diagnózu veľa času a na otravu možno pomýšľať vtedy, ak vieme o tom, že dotyčný kus tisu zjedol.

V prípade úmrtia môžu byť napriek tomu alkaloidy z tisu nájdené v tele otráveného pri pitve (ktorá sa pri nečakanom úmrtí vždy vykonáva), čo nerobí z tisu práve vhodnú vražednú látku – tj. neuvažujte o tom.

Otrava tisom červeným a jej liečba

Liečbu je nutné začať čo najrýchlejšie po požití jedovatej časti tisu, v ideálnom prípade ihneď po jeho požití vyvolať zvracanie.

Neexistuje účinná protilátka, v akútnej fáze má význam výplach žalúdka a prípadne prevedenie akútnej dialýzy na odstránenie jedovatých látok.

Celkovo je samozrejmosťou hospitalizácia na monitorovanom lôžku akútneho oddelenia so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií.

Najmä u samovražedných otráv, kedy chce dotyčný skutočne zomrieť a nezavolá si pomoc (tj. nejde o demonštratívnu samovraždu), prichádza však liečba príliš neskoro a otrávení vo vysokom percente umierajú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-tisem-cervenym

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button