Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Otrava tisom červeným

Otrava tisom červenýmTis červený (Axus baccata) je ihličnatý ker, ktorý však môže dorásť až výšky vysokého ihličnatého stromu. Tis pomerne dobre vyzerá, a preto sa často využíva ako okrasná rastlina. Ako sa otrava tisom červeným prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Otrava tisom červeným a jej príčiny


K otrave najčastejšie dochádza požitím ihličia tisu, ktoré je prudko jedovaté a obsahuje množstvo rastlinných alkaloidov, z ktorých najznámejší je zlúčenina Taxin.

K otrave môže dôjsť pri náhodnom požití rastliny (skôr u detí) alebo pri samovražednom pokuse (odvar z ihličia tisu).

K smrteľnej otrave tisom červeným u dospelého stačí väčšinou len niekoľko desiatok gramov ihličia.

Prejavy

K prejavom dochádza veľmi rýchlo po požití jedovatej rastliny.

Príznaky sa objavujú už do pol hodiny po otrave, sú dramatické a zahŕňajú rozšírené zrenice, bolesti brucha, zvracanie, bolesti na hrudníku, búšenie srdca, nízky tlak, zmätenosť, kŕče, následne bezvedomie a smrť.

Diagnostika

Vzhľadom k rýchlosti a ťarche príznakov zvyčajne nie je na diagnózu veľa času a na otravu možno pomýšľať vtedy, ak vieme o tom, že dotyčný kus tisu zjedol.

V prípade úmrtia môžu byť napriek tomu alkaloidy z tisu nájdené v tele otráveného pri pitve (ktorá sa pri nečakanom úmrtí vždy vykonáva), čo nerobí z tisu práve vhodnú vražednú látku – tj. neuvažujte o tom.

Otrava tisom červeným a jej liečba

Liečbu je nutné začať čo najrýchlejšie po požití jedovatej časti tisu, v ideálnom prípade ihneď po jeho požití vyvolať zvracanie.

Neexistuje účinná protilátka, v akútnej fáze má význam výplach žalúdka a prípadne prevedenie akútnej dialýzy na odstránenie jedovatých látok.

Celkovo je samozrejmosťou hospitalizácia na monitorovanom lôžku akútneho oddelenia so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií.

Najmä u samovražedných otráv, kedy chce dotyčný skutočne zomrieť a nezavolá si pomoc (tj. nejde o demonštratívnu samovraždu), prichádza však liečba príliš neskoro a otrávení vo vysokom percente umierajú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otrava-tisem-cervenym

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button