Úvod / Choroby / Otrava tisom červeným

Otrava tisom červeným

Otrava tisom červenýmTis červený (Axus baccata) je ihličnatý ker, ktorý však môže dorásť až výšky vysokého ihličnatého stromu. Tis pomerne dobre vyzerá, a preto sa často využíva ako okrasná rastlina. Ako sa otrava tisom červeným prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku.

Otrava tisom červeným a jej príčiny:


K otrave najčastejšie dochádza požitím ihličia tisu, ktoré je prudko jedovaté a obsahuje množstvo rastlinných alkaloidov, z ktorých najznámejší je zlúčenina Taxin.

K otrave môže dôjsť pri náhodnom požití rastliny (skôr u detí) alebo pri samovražednom pokuse (odvar z ihličia tisu). K smrteľnej otrave tisom červeným u dospelého stačí väčšinou len niekoľko desiatok gramov ihličia.

Prejavy:

K prejavom dochádza veľmi rýchlo po požití jedovatej rastliny Príznaky sa objavujú už do pol hodiny po otrave, sú dramatické a zahŕňajú rozšírené zrenice, bolesti brucha, zvracanie, bolesti na hrudníku, búšenie srdca, nízky tlak, zmätenosť, kŕče, následne bezvedomie a smrť .

Diagnostika:

Vzhľadom k rýchlosti a ťarche príznakov zvyčajne nie je na diagnózu veľa času a na otravu možno pomýšľať vtedy, ak vieme o tom, že dotyčný kus tisu zjedol.

V prípade úmrtia môžu byť napriek tomu alkaloidy z tisu nájdené v tele otráveného pri pitve (ktorá sa pri nečakanom úmrtí vždy vykonáva), čo nerobí z tisu práve vhodnú vražednú látku - tj. neuvažujte o tom.

Otrava tisom červeným a jej liečba:

Liečbu je nutné začať čo najrýchlejšie po požití jedovatej časti tisu, v ideálnom prípade ihneď po jeho požití vyvolať zvracanie. Neexistuje účinná protilátka, v akútnej fáze má význam výplach žalúdka a prípadne prevedenie akútnej dialýzy na odstránenie jedovatých látok.

Celkovo je samozrejmosťou hospitalizácia na monitorovanom lôžku akútneho oddelenia so sledovaním a udržiavaním základných životných funkcií. Najmä u samovražedných otráv, kedy chce dotyčný skutočne zomrieť a nezavolá si pomoc (tj. nejde o demonštratívnu samovraždu), prichádza však liečba príliš neskoro a otrávení vo vysokom percente umierajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *