Krvácanie z nosa

krvácanie z nosaKrvácanie z nosa je častým problémom. Väčšinou vzniká samovoľne a v takom prípade nebýva závažné alebo je príznakom iného ochorenia. Informácie o krvácaní z nosa, jeho príčin a liečby budú určite užitočné.

 

Príčiny krvácania z nosa:


Krv vyteká pri narušení väčších ciev, ktoré sa vinú v stenách nosovej dutiny. Ako nás učili v anatómii, najčastejšie dochádza ku krvácaniu z miesta lokalizovaného v nosovej dutine vpredu v oblasti prepážky.

Toto miesto sa odborne označuje ako Locus Kiesselbachi (Kiesselbachovo miesto). Menej často dochádza ku krvácaniu zo zadnej časti nosovej dutiny.

Príčin narušenia ciev môže byť viac a môžu sa vzájomne kombinovať. Uvediem tie najdôležitejšie z nich.

1. Krehkosť ciev

Tento dôvod je príčinou častého krvácania z nosa u detí, ktorých cievy nosovej dutiny sú krehkejšie ako u dospelých.

Okrem toho sú cievy krehké vďaka nedostatku vitamínu C. Vitamín C je totiž nenahraditeľný pre tvorbu väziva, ktoré tvorí významnú súčasť cievnych stien a má vplyv na ich pevnosť.

Pri nedostatku vitamínu C majú cievy tendenciu ľahšie praskať a potom dochádza ku krvácaniu.

2. Mechanické príčiny

Pri údere päsťou smerujúcim na nos je krvácanie z nosa obvyklé a často sprevádzané zlomeninou nosa. Nemusí však ísť len o násilie.

Do tejto kategórie patrí aj zlozvyk rýpanie sa v nose prstom a samozrejme aj strkanie si rôznych predmetov do nosa, v čom sú majstri malé deti.

3. Infekcia v nosovej dutine a vo vedľajších nosových dutinách

Infekčný proces zvyčajne vedie k tvorbe hlienu a hnisu.

Cievy môžu pritom byť poškodené tiež a potom dôjde ku krvácaniu, či aspoň k nálezu krvi vo vysmrkanom obsahu.

4. Alergie

Časté alergické nádchy vedú k narušeniu nosovej sliznice, ktorá môže atrofovať (stenčovať sa) alebo v nej vznikajú výrastky (nosové polypy). Tak ako tak je narušená sliznica náchylnejšia ku krvácaniu.

5. Vysoký krvný tlak

Pri veľmi zvýšenom krvnom tlaku môže ľahšie dôjsť ku krvácaniu z drobných ciev nosovej dutiny. Keď v rúrke tečie tekutina pod vysokým tlakom, je vyššia šanca, že jej stena praskne.

6. Užívanie niektorých návykových látok

Sem patrí pravidelné a nadmerné pitie alkoholu, ktorý rozširuje krvné cievy. Preteká nimi potom viac krvi a dochádza k ľahšiemu krvácaniu.

Šnupanie kokaínu spôsobuje krvácanie z nosa tiež. Kokaín totiž poškodzuje sliznicu nosovej dutiny vrátane ciev a tie potom krvácajú.

7. Poruchy krvnej zrážanlivosti

Sem viacmenej spadajú podobné vyvolávajúce faktory ako u výskytu krvi v stolici a krvi v moči. Medzi najčastejšie príčiny patrí užívanie liekov ako je napr. Aspirín a Warfarín.

Najrôznejšie vrodené poruchy zrážania krvi, ktorých je viacero (ako príklad by som uviedol Von Willebrandovu chorobu a hemofíliu), majú podobný efekt.

Do skupiny porúch krvnej zrážanlivosti patrí aj ochorenie ako je aplastická anémia, kedy sa v kostnej dreni prestanú tvoriť krvné bunky, vrátane krvných doštičiek. Aj viacero nádorových ochorení vychádzajúcich z krvných buniek sa môže prejaviť krvácavým stavom, napríklad leukémia.

Pre krvácanie z nosa daným poruchami zrážanlivosti bude platiť viac-menej to, že krv z nosa tečie chorému často, bez viditeľných príčin a zvyčajne sa pomaly zastavuje.

8. Nádory v nosovej dutine

V nosovej dutine môžu rovnako ako inde v tele vznikať zhubné a nezhubné nádory. Toto je však pomerne vzácna príčina, ktorej sa netreba až toľko obávať.

Prejavy krvácania z nosa

Môže dochádzať k vytekaniu krvi z nosovej dierky, či z nosných dierok. Pokiaľ však zakloníme hlavu dozadu, alebo ak je krvácanie niekde v zadnej časti nosovej dutiny, tečie krv aj do nosohltana.

Odtiaľ sa dostáva do úst (môžeme ľahko cítiť jej chuť) a navyše môže byť prehltnutá či vdýchnutá.

Prehĺtanie krvi je nežiaduce, pretože môže reflexívne aktivovať zvracací reflex a postihnutý začne zvracať. Vdychovanie krvi je ešte horšia situácia, pretože krvou sa môžeme udusiť rovnako ľahko ako vodou pri topení.

Dlhodobé straty krvi pri krvácaní z nosa by mohli viesť k prejavom chudokrvnosti (únava, motanie hlavy, bledosť kože, bledosť spojiviek a pod).

Dovoľujem si tvrdiť, že je to v tomto prípade veľmi zriedkavé. Masívne krvácanie z nosa, ktoré by viedlo k rýchlo narastajúcim veľkým stratám krvi by sa začalo prejavovať šokovým stavom z nedostatku krvi v cievach – rýchly pulz, búšenie srdca, prepad krvného tlaku, zblednutie, studený pot a poruchy vedomia.

Diagnostika krvácania z nosa

Krvácanie z nosa väčšinou vidíme na prvý pohľad, zastavíme ho a to nám stačí.

U častých, dlhotrvajúcich a zle zastaviteľných krvácaní či v prípade akýchkoľvek ďalších prejavov ukazujúcich na nejakú chorobu, je však vhodné navštíviť lekára a pátrať po zdroji krvácania. Možnosti sú široké. Pomerne jednoducho zistíme mechanické príčiny – proste sa spýtame.

Významné je aj vyšetrenie krvného tlaku a laboratórne vyšetrenie krvi, ktoré môže nájsť mnoho príčin poruchy krvnej zrážanlivosti.

Špeciálne vyšetrenie dutiny nosovej vykonáva lekár na ušno-nosno-krčnom, ktorý si pomocou nástrojov a prístrojov môže nosovú dutinu prezrieť a nájsť prípadný zdroj krvácania.

Prevencia

Prevencia spočíva vo vyhýbaní sa tým vyššie uvedeným príčinám, u ktorých je to možné.

Liečba krvácania z nosa

Väčšinou stačí len jednoduchá prvá pomoc. Zásadné je stlačiť nos z oboch strán prstami alebo vreckovkou namočenou v studenej vode, dýchať ústami a ľahko predkloniť hlavu.

Chceme totiž zabrániť, aby krv stekala do nosohltana, odkiaľ ju môžeme prehltnúť (hrozí zvracanie), či vdýchnuť (hrozí dusenie).

Ak si pritom sadnete k umývadlu a pustíte si na nos prúd studenej vody, tak tiež nič nepokazíte. Chlad spôsobuje reflexné zužovanie ciev a zlepšuje schopnosť tela zastaviť krvácanie.

Ak krvácanie trvá desiatky minút a neprestáva, je vhodné navštíviť lekára. To platí aj pre situáciu, kedy je krvácanie z nosa následkom nejakého úrazu, či napadnutia.

Lekár, ktorý je schopný krvácanie z nosa riešiť najlepšie, je otorinolaryngológ (tj. ušné-nosné a krčné lekárstvo).

Pomocou rôznych nástrojov vie miesto krvácania presne nájsť a cielene ošetriť – to je možné pomocou lasera alebo elektrokautera.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/krvaceni-z-nosu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button