Nosové polypy

nosové polypyNosové polypy sú nepríjemnou ťažkosťou, s ktorou sa najčastejšie stretávajú lekári ušno-nosno-krčného oddelenia (ORL). Polypy sú výrastky sliznice, vznikajú v množstve orgánov nášho tela.

Príčiny nosových polypov


Nosové polypy vznikajú priamo v prínosových dutinách, alebo do nich prerastajú z vedľajších nosových dutín.

Veľakrát vznikajú bez zvláštnej príčiny, niekedy môže ísť o dôsledok dlhodobého dráždenie sliznice pri chronickej alergickej nádche a chronickej astme.

Polypy sú častejšie u pacientov s cystickou fibrózou.

Príznaky

Drobné nosové polypy sa nemusia prejavovať nijako, väčšie polypy však môžu začať upchávať nosné otvory, tým obmedzovať postihnutého v dýchaní v nosom a nútiť ho dýchať ústami.

Nepríjemné je to najmä v ľahu v noci, kedy sa dostavujú nepríjemné pocity nemožnosti voľne dýchať, objavuje sa chrápanie.

Polypy môžu utláčať otvory, ktorými nosová dutina komunikuje s vedľajšími dutinami a to môže viesť k častejším zápalom dutín so všetkými nepríjemnými príznakmi.

Niektoré veľké polypy môžu spôsobiť aj poruchy čuchu. Naozaj veľké polypy môžu dokonca viditeľne vyčnievať z dutiny nosnej von.

Diagnostika

Diagnostiku vykonávajú lekári ORL. Polyp je možné vidieť pri základnom vyšetrení pohľadom, k roztvoreniu nosovej dierky sa používajú špeciálne nástroje. Je možné použitie aj dokonalejších endoskopických nástrojov.

U rozsiahlych a horšie prehľadných polypov, kde je potrebné dobre zhodnotiť ich veľkosť a umiestnenie, je vhodné použiť niektorú zo zobrazovacích metód, napríklad CT vyšetrenie.

Liečba nosových polypov

Pri výskyte menších polypov možno použiť nosový sprej obsahujúci kortikoidy. Tieto lieky nie sú ku slizniciam príliš priateľské, tlmia však zápal, a tým aj rast polypov.

Veľké polypy sa musia odstrániť mechanicky pri ORL operačných zákrokoch rôzneho rozsahu. U malých zákrokov sa väčšinou podáva len miestne znecitlivenie, veľké zákroky môžu prebiehať aj pri narkóze.

Nutné je však dodať, že aj po úspešnom operačnom zákroku sa môžu polypy tvoriť znova, čo vedie k znovuobjaveniu ťažkostí.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nosni-polypy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Back to top button