Chrápanie

chrapanieChrápanie je pomerne častým obťažujúcim problémom, ktorý narušuje partnerský život a môže učiniť  z nocí človeka spiaceho vedľa chrápajúceho hotové peklo. Chrápajúci človek si chrápanie väčšinou neuvedomuje, ale aj on by mal byť na pozore – v niektorých prípadoch môže byť chrápanie spojené s ďalšími chorobami.

Tieto rušivé/nepríjemné zvuky ako také vznikajú pri priechode vzduchu nosohltanom, kedy dochádza k rozkmitaniu tamojších mäkkých anatomických štruktúr (čapík, mäkké poschodie).

Príčiny chrápania:


Príčin môže byť viac. Hlavnými mechanizmami je zúženie nosohltana so zhoršením priechodu vzduchu, alebo ochabnutie okolitých tkanív, alebo kombinácia vyššie uvedeného.

1. Zväčšené nosné mandle

Tento stav označujeme odborne ako adenoidnú vegetáciu a jedná sa o jednu z najčastejších príčin chrápania u detí.

Zväčšená nosná mandľa zužuje zadnú časť nosnej dutiny, zhoršuje dýchanie a v noci spôsobuje hlasné chrápanie. Základným postupom je jej odstránenie pri malom operačnom zákroku.

2. Nosové polypy

Polypy rastúce do nosovej dutiny môžu zhoršovať priechod vzduchu a v noci spôsobiť chrápanie.

Nosové polypy, ktoré pôsobia ťažkosti, môžu byť odstránené operačným zákrokom na ORL (ušné, nosné a krčné).

3. Vybočenie nosnej priehradky

Vybočenie prepážky môže zúžiť dýchacie cesty a zhoršený priechod vzduchu v noci spôsobuje chrápanie.

4. Chronická nádcha

Dlhotrvajúca nádcha (zvyčajne alergická) vedie k zosilneniu sliznice v nosovej dutine a nosohltane, čo opäť vedie k zúženiu dýchacích ciest a vyššiemu výskytu nočného chrápania.

5. Syndróm spánkového apnoe

Tento syndróm je typický pre mužov vyššieho veku, ktorí sú obézni.

V noci dochádza k tomu, že ochabnuté svaly nosohltana neudržia dýchacie cesty otvorené a okrem chrápania dochádza k občasnej zástave dychu.

Nedostatok kyslíka vedie k opakovaným nočným prebudeniam s dlhodobými dôsledkami, ako je únava, vysoký krvný tlak a vyšší výskyt kardiovaskulárnych komplikácií (ischemická choroba srdca, ischemická mozgová mŕtvica, a pod.).

6. Alkohol

Po požití alkoholu na noc je riziko chrápania výrazne väčšie, pretože vplyvom alkoholu ochabnú svaly v oblasti nosohltana.

Diagnostika

Človek so silným chrápaním by určite mal byť vyšetrený v ORL ambulancii, aby bola vylúčená prekážka v nosohltane.

Ak máme podozrenie na syndróm spánkového apnoe, mali by sme pacienta nechať vyšetriť v spánkovej ambulancii, kde môže byť táto diagnóza potvrdená.

Ďalší postup záleží na tom, či sa nám podarí príčinu chrápania zistiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/chrapani

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button