Vybočená nosová priehradka

Vybočená nosová priehriadka Nosová priehradka je štruktúra, ktorá rozdeľuje dutinu nosovú na dve polovice. Predná časť priehradky je tvorená chrupavkou a zadná časť pevnou kosťou. Pri jej vybočení môžu nastať rôzne ťažkosti, ktoré potom riešia lekári ORL (ušné, nosné a krčné). Aké sú príčiny vzniku tohto vybočenia? Ako sa vybočená nosová priehradka prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vybočenej nosovej priehradky


Príčinou vychýlenia prepážky (priehradky) na určitú stranu môže byť vrodená odchýlka jej rastu, kedy je nepomer medzi rastom chrupavkovej a kostenej časti.

Ďalšou významnou príčinou je úder do nosa, typicky vedený z boku, ktorý prepážku vychýli. Vychýlená prepážka môže sprevádzať zlomeniny nosa.

Prejavy

Vybočená nosová priehradka sa nemusí prejavovať (najmä ak je vrodená), inak však dochádza k narušeniu dýchania tou stranou nosa, ktorá je prepážkou zúžená.

Zhoršené prúdenie vzduchu môže viesť k vzniku opakovaných zápalov v nose (typicky sa prejavuje ako nádcha), k nočnému chrápaniu a k zápalom prínosových dutín.

Diagnostika

Diagnózu urobí lekár ORL, ktorý vyšetrí chorého s vyššie spomínanými ťažkosťami.

Do nosa sa môže pozrieť pomocou špeciálneho rozvierača nosovej dierky, alebo za využitia endoskopického prístroja.

Liečba

Základom liečby je ORL chirurgický zákrok, ktorý sa označuje ako septoplastika.

Väčšinou sa vykonáva pri uspaní pacienta a jej podstatou je odstránenie vybočenej časti prepážky a fixáciu prepážky do správnej polohy.

Nakoniec sa vykoná vyplnenie oboch nosných dutín gázovými prúžkami (tamponáda nosa), aby nedochádzalo ku krvácaniu. Tamponáda sa väčšinou odstraňuje po dvoch dňoch po zákroku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vybocena-nosni-prepazka

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button