Vyliec.sk > Choroby > Vybočená nosová priehradka

Vybočená nosová priehradka

Vybočená nosová priehriadka Nosová priehradka je štruktúra, ktorá rozdeľuje dutinu nosovú na dve polovice. Predná časť priehradky je tvorená chrupavkou a zadná časť pevnou kosťou. Pri jej vybočení môžu nastať rôzne ťažkosti, ktoré potom riešia lekári ORL (ušné, nosné a krčné). Aké sú príčiny vzniku tohto vybočenia? Ako sa vybočená nosová priehradka prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny vybočenej nosovej priehradky


Príčinou vychýlenia prepážky (priehradky) na určitú stranu môže byť vrodená odchýlka jej rastu, kedy je nepomer medzi rastom chrupavkovej a kostenej časti. Ďalšou významnou príčinou je úder do nosa, typicky vedený z boku, ktorý prepážku vychýli. Vychýlená prepážka môže sprevádzať zlomeniny nosa.

Prejavy

Vybočená nosová priehradka sa nemusí prejavovať (najmä ak je vrodená), inak však dochádza k narušeniu dýchania tou stranou nosa, ktorá je prepážkou zúžená. Zhoršené prúdenie vzduchu môže viesť k vzniku opakovaných zápalov v nose (typicky sa prejavuje ako nádcha), k nočnému chrápaniu a k zápalom prínosových dutín.

Diagnostika

Diagnózu urobí lekár ORL, ktorý vyšetrí chorého s vyššie spomínanými ťažkosťami. Do nosa sa môže pozrieť pomocou špeciálneho rozvierača nosovej dierky, alebo za využitia endoskopického prístroja.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Základom liečby je ORL chirurgický zákrok, ktorý sa označuje ako septoplastika. Väčšinou sa vykonáva pri uspaní pacienta a jej podstatou je odstránenie vybočenej časti prepážky a fixáciu prepážky do správnej polohy. Nakoniec sa vykoná vyplnenie oboch nosných dutín gázovými prúžkami (tamponáda nosa), aby nedochádzalo ku krvácaniu. Tamponáda sa väčšinou odstraňuje po dvoch dňoch po zákroku.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vybocena-nosni-prepazka

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.